درآمد ایران از پارس جنوبی چقدر است؟

درآمد ایران از پارس جنوبی چقدر است؟

تجهیزات جانبی: توسعه میدان مشترک پارس جنوبی و افزایش 2.5 برابری برداشت از این میدان مشترک در دولت تدبیر و امید، افزایش درآمد ایران از آنرا به همراه داشته، تا آنجا که بگفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ایران در مجموع درآمدی 335 میلیارد دلاری (ارزش محصولات تولیدی) از این میدان مشترک داشته است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، حدود ۲۰ سال است که ایران برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را آغاز نموده و در طول این مدت همیشه تولید ایران از این مخزن مشترک افزایش داشته با این وجود تا چند سال پیش این برداشت همیشه کمتر از قطر بوده است.
قطر تولید گاز خود از پارس جنوبی را قبل از ایران آغاز نموده بود. ایران اما در سال ۸۱ با بهره برداری از فاز های ۲ و ۳ نخستین تولید گاز را از این میدان انجام داد و با سرعتی منطقی، رشد تولید ادامه داشت.
هر چند که در آن زمان نیز تولید قطر بیشتر از ایران بود اما فاصله تولید با بهره برداری از فازهای مختلف از طرف ایران، حفظ می شد.
با توجه به این که حدود ۶۰ درصد از مساحت میدان مشترک پارس جنوبی و ۶۰ درصد از حجم گاز درجای آن در سمت قطر قرار دارد، این فاصله تولید منطقی بود و قطر حدود ۲۰ درصد بیشتر از ایران از این میدان برداشت می کرد.
از سال ۸۴ اما این فاصله تولید بیشتر شد و در صورتیکه قطر با تاکید بر سرمایه و توان فنی شرکت های بین المللی هر روز بر تولید گاز خود اضافه می کرد، ایران اما به سبب تحریم ها و همین طور پراکندگی منابع مالی، از رقیب خود در برداشت گاز جا ماند تا آنجا که تولید گاز قطر از پارس جنوبی در مقایسه با ایران در سال ۸۸ حدود دو برابر شد.
با این که در آن سال ها ایران فازهای ۳۵ ماهه را تعریف کرده بود اما در عمل نتوانست چیزی به تولید گاز ایران اضافه کند. این فاصله تولید تا سال ۹۲ ادامه داشت.
قطر هم البته در آن سال ها سطح تولید خودرا ثابت نگه داشت و همین مورد موجب شد تا برداشت بیشتری از ایران داشته باشد.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و برنامه ریزی برای بهره برداری از فازهای باقیمانده پارس جنوبی، شتاب توسعه در این میدان مشترک از طرف ایران بیشتر شد و همین مورد کمک کرد تا سال ۹۶، با بهره برداری از فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸، ۱۹ و ۲۰ و ۲۱، تولید گاز ایران از پارس جنوبی با قطر برابر شود.
این نخستین بار بود که ایران توانست سهمی برابر با کشورهمسایه در تولید گاز از این میدان مشترک داشته باشد.


با بهره برداری تدریجی از فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ تولید گاز در سمت ایران از قطر پیشی گرفت و ایران هم اکنون از میدان مشترک پارس جنوبی، ۱۵ درصد بیشتر از قطر گاز تولید می کند.
این امر موجب شد تا ایران تولید تجمعی خودرا از این میدان افزایش دهد و بگفته مدیرعامل نفت و گاز پارس، در صورتیکه در سال ۸۱، در مجموع ۱۲ میلیارد متر مکعب گاز از این میدان در سمت ایران تولید شده بود، این رقم هم اکنون به ۲۲۰ میلیارد متر مکعب بالا رفته است.
«محمد مشکین فام» اواخر سال قبل در اولین پنل از ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو همین طور میزان برداشت تجمعی از این میدان مشترک را هزار و ۸۶۱ میلیارد مترمکعب گاز غنی عنوان نمود و اظهار داشت: ارزش این میزان از گاز برداشت شده از پارس جنوبی در مجموع ۳۳۵ میلیارد دلار برآورد شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه به وضعیت تولید گاز پارس جنوبی در مقایسه با تولید گاز کشور اشاره نمود و اظهار داشت: پارس جنوبی در سال ۸۱ و همزمان با شروع برداشت گاز، سهمی ۱۰ درصدی از تولید گاز کل کشور را در اختیار داشت، در صورتیکه با توسعه فازهای این میدان، اکنون نزدیک به ۷۰درصد از تولید گاز کشور از پارس جنوبی تامین می شود.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، باتوجه به اقدامات انجام شده در ۸ سال گذشته، تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از طرف ایران از ۲۸۲ میلیون متر مکعب در روز به بالای ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده که نشان دهنده رشد ۲.۵ برابری ایران در برداشت گاز از این میدان است.
از سوی دیگر، با توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی علاوه بر تامین ۷۵ درصد از گاز کشور از این میدان، همین طور توسعه صنعت پتروشیمی نیز در کشور انجام شد. همین طور جایگاه ایران در بین تولیدکنندگان گاز در دنیا نیز ارتقا داشته و سبد صادراتی کشور باتوجه به جایگزینی سوخت مایع با گاز متنوع تر شده است.
خودکفایی در تولید بنزین با تاکید بر میعانات گازی تولیدی از پارس جنوبی با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس از دیگر دستاوردهای توسعه این میدان گازی مشترک بشمار می رود.
در مجموع با توجه به این که سهم ساخت داخل در توسعه این میدان ۶۰ درصد برآورد می شود، این امر موجب بهبود زیرساخت های توسعه صنعتی و اشتغال زایی در کشور شده است.
میدان مشترک پارس جنوبی که در بستر خلیج فارس و مرز مشترک ایران و قطر قرار دارد، بزرگترین میدان گازی جهان است. مجموع ذخایر گازی این میدان ۳۹ تریلیون متر مکعب و ذخایر میعانات گازی آن نیز ۵۶ میلیارد بشکه است.
از این میزان سهم ایران در بخش گاز آن ۱۴ تریلیون متر مکعب و در میعانات گازی ۱۸ میلیارد بشکه برآورد می شود که معادل ۸ درصد از کل گاز جهان است.منبع:

1400/03/07
15:04:09
5.0 / 5
920
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403