خانوارهای ایرانی چقدر برای ارتباطات هزینه می كنند؟

خانوارهای ایرانی چقدر برای ارتباطات هزینه می كنند؟

تجهیزات جانبی: بررسی هزینه های ارتباطات در سبد مصرفی خانوارها نشان میدهد که در سال 1398 سهم هزینه خدمات تلفن و تلفکس شامل خرید سیم کارت و مکالمات تلفنی نسبت به سال 1397 کاهش یافته و دهک درآمدی دهم بیشترین سهم هزینه برای خرید گوشی ثابت و تلفن همراه را به خود مختص کرده است.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، شناخت خاصیت های اجتماعی و اقتصادی و الگوی مصرف خانوارها بعنوان با اهمیت ترین و بیشترین مصرف کننده نهایی کالا و خدمات در گروههای مختلف هزینه ای، از ابزارهای مهم برای ارزیابی سیاستها و برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی هر کشور محسوب می شود. باتوجه به تورم و تغییرات زیاد در فاکتورهای قیمتی طی سالهای قبل، مطالعه سبد هزینه خانوار و بررسی روند مصرف خانوار در گروههای مختلف کالایی و خدماتی و سنجش اثرات تغییرهای احتمالی در اثر بحرانهای اقتصادی، امری لازم است.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی برمبنای نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران طی سال های ۹۸-۱۳۹۰ به بررسی متوسط هزینه ارتباطات و سهم آن از هزینه کل خانوار در هر یک از دهکهای درآمدی پرداخته است.به سبب این گزارش، سهم هزینه خدمات پستی و هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ هیچ تغییری نداشته است و هزینه خدمات پستی مربوط به مرسولات پستی و هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس اغلب مربوط به خرید گوشی تلفن ثابت، تلفن همراه، دستگاه فکس بوده است.

سهم هزینه خدمات تلفن و فکس در سال ۱۳۹۸ از کاهش ۰.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ برخوردار بوده بطوریکه این سهم از ۲.۱ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۱.۹ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است؛ هزینه خدمات تلفن و فکس مربوط به خدمات ارتباط اینترنتی، خرید سیمکارت تلفن همراه و مکالمات تلفنی توسط خطوط شخصی یا عمومی است.

همچنین در سال ۱۳۹۸ هزینه خدمات پستی، تجهیزات تلفن و تلفکس، خدمات تلفن و فکس نسبت به سال ۱۳۹۷ به ترتیب به میزان ۱۱۲.۵ درصد، ۴۰.۷ درصد و ۱۲.۵ درصد افزایش داشته است.

نتایج این گزارش نشان میدهد که بااینکه طی سال ۱۳۹۸ هزینه خدمات پستی نسبت به سال ۱۳۹۷هیچ تغییری نداشته اما سهم هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس از هزینه کل نسبت به سال ۱۳۹۷در دهکهای دوم و پنجم، هفتم و هشتم اندکی افزایش داشته است. همین طور بیشترین مقدار سهم هزینه تجهیزات تلفن و تلفکس (خرید گوشی ثابت، تلفن همراه و...) مربوط به دهک درآمدی دهم است؛ این در حالیست که کمترین مقدار سهم مذکور مربوط به دهک درآمدی اول بوده است.

در سال ۱۳۹۸ سهم هزینه خدمات تلفن و فکس (خرید سیمکارت تلفن همراه، مکالمات تلفنی و...) از هزینه کل خانوار شهری، در تمامی دهکها نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.متوسط هزینه "خدمات پستی " در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ هیج تغییری نداشته است، اما سهم هزینه "تجهیزات تلفن و تلفکس " با افزایش ۰.۱ درصدی برخوردار بوده بطوریکه از ۰.۲ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۰.۳ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است و سهم هزینه "خدمات تلفن و فکس " با کاهش ۰.۱ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ از ۲.۱ درصد در سال ۱۳۹۷ به ۲ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده است. همین طور در سال ۱۳۹۸، هزینه "خدمات پستی "، نسبت به سال ۱۳۹۷ بدون تغییر بوده و هزینه "تجهیزات تلفن و تلفکس " و "خدمات تلفن و فکس" نسبت به سال ۱۳۹۷ به ترتیب به میزان ۶۲.۷ درصد و ۱۴.۸ درصد افزایش داشته اند.

بررسی سهم هزینه ارتباطات از هزینه کل یک خانوار شهری در استان های مختلف در سال ۱۳۹۸ نشان میدهد که استان های بوشهر، هرمزگان و خوزستان بالاترین سهم و استان های گیلان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۸ بررسی سهم هزینه ارتباطات یک خانوار روستایی در استان های مختلف نشان میدهد که بالاترین سهم به استان های بوشهر، سمنان و هرمزگان و کمترین سهم به استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی تعلق داشته است.

منبع:

1400/03/10
23:02:03
5.0 / 5
856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402