دژپسند:

در سه سال گذشته برای توسعه دولت الكترونیك در كشور تمركز كردیم

در سه سال گذشته برای توسعه دولت الكترونیك در كشور تمركز كردیم

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته برای توسعه دولت الکترونیک در کشور تمرکز کردیم، اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی های جدید حداقل ۷۰ درصد هزینه ها را کاهش خواهد داد،.


"فرهاد دژپسند" امروز (سه شنبه) در مراسم رونمایی از دو سامانه "محیط آزمون تنظیم گری بازار سرمایه و مرکز تعالی اقتصاد هوشمندو تحول دیجیتال شریف" که در محل وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد در جمع خبرنگاران عنوان کرد: اعتقاد ما این است که در بعضی از موارد در موضع انتخاب نیستیم بلکه در موقعیت اجبار قرار داریم تا اقداماتی را برای توسعه طرح ها و اقدامات به کار گیریم.
وی افزود: اگر بخواهیم مسیر طراحی و اهداف رشد و توسعه را راحتتر و هموارتر طی نماییم باید به دنبال بعضی از راه های میان بر باشیم که در دو سال و نیم گذشته اقدامات مهمی را در این حوزه ها طراحی و اجرا کرده ایم.
دژپسند اضافه کرد: برای ایران زمانی در مورد ساختار اجتماعی، اقتصادی، منابع مالی و منابع انسانی فکر می نماییم نتیجه ای را متصور می شویم که باید به آن برسیم در حالیکه موقعیت فعلی بسیار متفاوت تر از تصورات است، علت این مورد بر می گردد به این که نتوانستیم ابزار فناوری و جهش را به خوبی شناسایی و به کار ببریم.
وی اضافه کرد: زمانی که در دهه ۸۰ بحث «تکفا» شروع شده بود هنوز به صورت ریشه ای کاربرد فناوری اطلاعات نهادینه نشده بود و این سند تکفا بعنوان یک سند برای برنامه سوم در آمده بود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: آمادگی ایران در حوزه الکترونیک در سال ۸۱ تا ۸۴ روند خوبی را طی کرد و پس از آن با نوسان همراه شد اما در دنیا این اتفاق رخ نداد و روند رو به رشدی را طی کردند.

وی عنوان کرد: کشورهایی که این مسیر را برگزیده بودند توانستند سبقت معنادار و جهش گونه ای را داشته باشند.
دژپسند اضافه کرد: حالا شاهد می باشیم که خیلی از کشورها در خیلی از زمینه ها از ایران سبقت گرفته اند در حالیکه کشور ایران باید به واسطه پارامترهای بنیادی از آنها جلوتر می رفت و وضعیت بهتری را تجربه می کرد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی عنوان کرد: علت این مورد به عدم شناسایی درست فناوری موثر و فقدان عزم و جزم آهنین باز می گردد.
وی تصریح کرد: در این حوزه ها موضوعی بعنوان یک رویکرد جدی که مدیریت پروژه را داشته باشیم وجود نداشت.
دژپسند تصریح کرد: در طول مدت سه سال گذشته برای دولت الکترونیک بگونه ای دیگر تمرکز کردیم در حالیکه باید در ادامه اوایل دهه سال ۸۰ که ۲۰ سال از آن می گذرد باید اقدامات و طراحی ها به صورت پیوسته ادامه پیدا می کرد اما حالا به علت پیدا کردن حالت سینوسی اقدامات فقط درحال صحبت از دولت الکترونیک هستیم در حالیکه باید از دولت همراه عبور و به دولت هوشمند می رسیدیم.
وی عنوان کرد: در صورتیکه قادر به تبدیل تجارت الکترونیک به تجارت هوشمند بودیم قطعا در شرایط ظالمانه تحریم گام های بلندی برداشته می شد و می توانستیم با درک بیشتری رو به جلو پیش برویم.
دژپسند رشد درآمدهای مالیاتی را مدیون تکنولوژی های جدید دانست و اظهار داشت: در صورت تکمیل تکنولوژی های جدید امکان جلوگیری فرارهای مالیاتی فراهم می شد.
وزیر اقتصاد با تکیه بر این که استفاده از تکنولوژی های جدید حداقل ۷۰ درصد هزینه ها را کاهش خواهد داد، اظهار داشت: لازمه بهره بردن از تکنولوژی های جدید رصد دقیق و با دقت است چونکه با رصد عقاب گونه، نقاط و نکات مهم را شناسایی و با عنایت به آن نسبت به شکار اقدام خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: در ۴ سال اول دولت در سازمان برنامه و بودجه حضور داشتم و در آن زمان برای دولت الکترونیک تجهیز منابعی انجام شد اما این مورد ادامه پیدا نکرد، دولت الکترونیک موضوعی است که رئیس جمهوری به دنبال پیگیری آن است.
دژپسند تصریح کرد: عدم استفاده از تکنولوژی های جدید مانند مسواک نزدن عذاب آور است اما باید رصد عقاب گونه از آن داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه اگر کاربرد فناوری اطلاعات وجود نداشت قادر به مدیریت کرونا نبودیم، اظهار داشت: دنیا به دنبال انتقال تجربیات ایران در بحث مدیریت کرونا است و در دوران کرونا قادر به مدیریت کرونا با تکنولوژی های جدید و استارتاپ ها بوده ایم.
دژپسند افزود: کشوری مانند ایران در شرایط تحریمی قرار دارد می تواند با تاکید بر تکنولوژی های جدید به سادگی تحریم ها را دور بزند.
وی با اشاره به اینکه هر چه سریعتر باید ارکان اقتصاد را به تکنولوژی های جدید مجهز نماییم، در بازار سرمایه باید از نظر شاخص در مبحث اقتصاد هوشمند توسعه اول را داشته باشیم که این مورد را اواسط سال ۹۸ هدفگذاری کردیم.1400/03/11
21:08:44
5.0 / 5
805
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403