رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت وگو با تجهیزات جانبی اعلام كرد:

منابع بیشتر در اتاق انتظار واریز به صندوق تثبیت بازار سرمایه

منابع بیشتر در اتاق انتظار واریز به صندوق تثبیت بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به واریز منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره نمود و اظهار داشت: در این مرحله معادل ریالی 200میلیون دلار به این صندوق واریز می شود البته در مصوبه اصلی رقم بیشتری برای واریزی در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز پیگیری های لازم برای اجرای آن انجام می شود.به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر طبق تصمیم های جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در هفتم اردیبهشت ماه، بانک مرکزی موظف به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی به حساب صندوق توسعه ملی و واریز منابع حاصل به صندوق تثبیت بازار سرمایه شد.

در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه، بانک مرکزی در خبری اعلام نمود که معادل ریالی ناشی از فروش ۵۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است.

براساس این خبر، رئیس سابق بانک مرکزی اعلام نموده بود: مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار بصورت تدریجی فروخته و برای کمک به بورس به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می شود که طبق این اقدام، در اولین گام معادل ریالی ۵۰ میلیون دلار واریز و ۱۵۰ میلیون دلار باقی مانده نیز به تدریج واریز خواهد شد.

با توجه به صحبت های انجام شده، قرار بر واریزی باقی مانده این نقدینگی نهایتا تا تاریخ ۱۱ خردادماه بود که این اقدام انجام نشد و تا حالا هم خبری از زمان دقیق این واریزی اعلام نشده است.

تغییر رئیس بانک مرکزی نقشی در تاخیر این واریزی ندارد

در این زمینه «محمدعلی دهقان دهنوی» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به باقی مانده منابع مالی که قرار بود بانک مرکزی تا ۱۱ خرداد ماه واریزی آنرا به صندوق تثبیت بازار سرمایه انجام دهد، اشاره نمود و اضافه کرد: حالا به جد درحال پیگیری های لازم برای واریز باقی مانده منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه هستیم و به احتمال زیاد در چند روز آینده این اقدام صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به این که آیا تغییر رئیس بانک مرکزی ممکنست در تاخیر این واریزی نقش داشته باشد یا خیر، اظهار داشت: تغییر رئیس بانک مرکزی هیچ ارتباطی به تاخیر یا عدم واریز منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ندارد، برای اینکه از زمان «عبدالناصر همتی» رئیس سابق بانک مرکزی دستورات لازم به این بانک ابلاغ گردیده بود.

دهقان دهنوی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص این که خیلی از فعالان بازار معتقدند باتوجه به خروجی نقدینگی که در زمان ریزش بازار انجام شده، معادل ریالی ۲۰۰ میلیون دلار چندان رقم قابل توجهی نیست که بتواند بر بازگشت رشد به معاملات موثر باشد، آیا ممکنست تصمیمات لازم برای واریزی بیشتر اتخاذ شود یا خیر، اظهار داشت: در این مرحله معادل ریالی ۲۰۰ میلیون دلار به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می شود، در مصوبه اصلی رقم بیشتری برای واریزی در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز اقدام ها و پیگیری های لازم برای واریز صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در واکنش به اظهارنظر تعدادی از فعالان بازار که معتقد بودند واریز ریالی ۵۰ میلیون دلار به صندوق تثبیت بازار سرمایه نتوانست نقش چندان موثری در بهبود وضعیت بازار داشته باشد، اشاره کرد: صحبت های مطرح شده در مورد عدم تاثیرپذیری بازار از این واریزی درست نبود، برای اینکه بمحض واریز نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، وضعیت بازار سهام نسبت به گذشته با تغییرات زیادی همراه شد و روند بهتری را به خود گرفت.

وی با اعلان اینکه بازار در چند روز گذشته برای چند روز متوالی مثبت شد، اظهار داشت: عوامل مختلفی در روند صعودی بازار موثر هستند و نمی توان روند بازار را بصورت روزانه در نظر گرفت و روند صعودی و نزولی شاخص بورس را فقط وابسته به یک یا چند عامل دانست.دهقان دهنوی با اشاره به این که صندوق تثبیت بازار سرمایه از یک اساس نامه و روش معاملاتی برخوردار است، اضافه کرد: زمانی که بازار وارد فاز منفی شود صندوق ها مبادرت به عمل می کنند و کارهای لازم را برای خرید انجام می دهند، در مقابل زمانی هم که بازار وارد فاز مثبت می شود پول خودرا نقد می کنند تا در وضعیت منفی بازار باردیگر مبادرت به خرید کنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: کار اصلی صندوق تثبیت بازار سرمایه، تسهیل کننده روند بازار است و قرار نیست که این پول وارد صندوق تثبیت شود و بخواهد با آن اتفاقات دیگری صورت گیرد.

وی با اعلان اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه در امتداد وظایف خود با سرمایه هایی که در اختیار دارد به تثبیت شرایط بازار کمک می نماید، اظهار داشت: تثبیت شرایط بازار وابسته به سایر عوامل اقتصادیست که در صورت کمک سایر پارامترها می توان شاهد روزهای خیلی بهتری در بازار باشیم.

دهقان دهنوی به تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بر روند معاملات بازار سرمایه اشاره نمود و افزود: حالا مالیات بر عایدی سرمایه فقط در حد طرح است، برای بازارهای موازی که غیرمولد هستند تصمیم ستاندن مالیات گرفته شده و با توجه به این که مالیات از بازار سرمایه گرفته نمی گردد بدین سبب این طرح برای معاملات بورس طرحی بسیار مثبت است و به نفع معاملات این بازار خواهد بود.


1400/03/16
17:13:55
5.0 / 5
841
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403