وزارت صمت بیش از ۱۰ هزار مگاوات برق تولید می كند

وزارت صمت بیش از ۱۰ هزار مگاوات برق تولید می كند

علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وزارت صمت 10 هزار و 40 مگاوات برق را در کشور تولید می کند که آماده دریافت مجوزهای آن هستیم و این میزان تولید انرژی صنعت کشور را احیا می کند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، رزم حسینی روز جمعه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان اضافه کرد: امروزه کشور گرفتار کمبود برق شده و محبور به تامین آن هستیم.
وی گفت: در این خصوص نیروگاه جنوب یکهزار و ۵۰۰ مگاوات، صنایع ملی مس ۸۰۰ مگاوات، گل گهر یکهزار و ۳۰۰ مگاوات، نیروگاه ایرانکو و فولاد خوزستان هرکدام ۵۰۰ مگاوات تولید می کنند.
رزم حسینی اضافه کرد: کشور از قطعی برق خسارت های بسیاری می دهد باید سرمایه گذاری جدید در این عرصه می شدکه متولیان صنعت و معدن آنرا انجام می دهند.
بازگشت اقتدار وزارت صمت به رشد صادرات انجامید
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وزارت صمت با داشتن ۳۸ درصد تولید ناخالص داخلی و ۴۰ درصد اشتغال کشور یکی از وزارت خانه های مهم ایران شمرده می شود، در دوران تحریم ها و کرونا مداخلاتی در این وزارت صورت می گرفت که مشکلاتی برای کارافرینان صنایع و سوداگر ایجاد کرد.
وی بیان داشت: در آخر سال گذشته اقتدار وزارت صنعت، معدن و تجارت برگشت، این اقتدار متولی تولید، صادرات و واردات با حمایت رئیس جمهور صورت گرفت.
رزم حسینی اشاره کرد: قبل از این، صادرکنندگان در راهروهای دادگاه ها می رفتند و برخی محکوم می شدند، در شرایطی که کشور نیاز به ارز صادراتی داشت و در بحران تحریم بودیم.
وی افزود: با قانون مصوبه ۱۷۷ پرونده های قضایی به وزارت صمت برگشت که کاری شجاعانه بود و خرسندی مقام معظم رهبری را به دنبال داشت.
وی یادآورشد: صادرکنندگان در فرهنگ دینی مجاهدان اقتصادی هستند اما این افراد در شرایطی قرار گرفتند که تعدادی از آنان صحنه را خالی کردند و با برگشت تمام پرونده ها به وزارت صمت رشد صادراتی را شاهد بودیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حالا کارخانه ای در کشور نمی بینیم که به سبب مواد اولیه تعطیل شده باشد و این اقدام موجب شد از محل صادرات مواد اولیه مورد نیاز خودرا وارد نماییم.
افزایش ۵۰ درصدی صادرات کشور
وی با اعلان اینکه رشد صادراتی و تامین کالای اساسی به دنبال آن افزایش یافت اظهار داشت: رشد صادرات ما ۵۰ درصد طی ۲ تا سه ماه گذشته افزایش یافت و همین طور با شیب صادرات کشور ۷۴ میلیارد دلار مبادلات تجاری در سال ۹۹ داشتیم.
رزم حسینی اشاره کرد: ۱۴۶ میلیون تن کالا در سال قبل واردات و صادرات داشتیم و گردش چرخ صنعت کشور سبب فراوانی کالا شد.
دلایل گرانی کشور شفاف است
وی عنوان کرد: گرانی وجود دارد و دلیلهای آن روشن و شفاف است، ریشه های این پدیده حجم نقدینگی و نرخ دلار در کشور است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: نرخ ارز ۱۰ برابر و حجم نقدینگی سبب گرانی شد اما تولید کشور چرخید.
معادن کشور فوق العاده فعال شد
وزیر صمت افزود: در این وزارت به ۲۰ استان سفر کردم، معادن فوق العاده در این دوره فعال شد و از این موارد می توان به فعال سازی معادن جنوب کرمان بعد از ۴۰ سال اشاره نمود که جنوب کرمان در صورت توجه و اکتشفات به اندازه شمال استان معادن خواهد داشت.
رزم حسینی با اعلان اینکه باید به سمتی رویم که در کشور تمام شرکت های نفتی در خدمت توسعه پایدار قرار گیرد اظهار داشت: بعد از ۱۰۰ سال تولید نفت مردم پیرامون آن در مسجد سلیمان و دیگر مناطق فقیرند که این مشکل ما است.
وی اشاره کرد: نباید بین مردم پول پخش کرد و بسته غذایی داد بلکه باید مردم را توانمند کرد که این کار در قلعه گنج انجام شد.
وزیر صمت اظهار داشت: اگر مطالبه کردید و محافظه کاری و عافیت طلبی نکردید کشور ایجاد می شود، مدلی که متعلق مقام معظم رهبری بود.
ظرفیت شرکتها در توسعه کشور استفاده شود
رزم حسینی اضافه کرد: تنها نباید از ظرفیت شرکت های بزرگ معدنی برای راه اندازی جاده اصلی که مسئولیت دولت می باشد، بخواهیم که آنرا بسازند، کشور را با شرکتها می سازند نه با دولت ها.
وی با اعلان اینکه سال قبل ۱۵ میلیارد دلار صادرات و ۸۵ میلیون تن تولید پتروشیمی داشتیم اظهار داشت: استان کرمان با بخش خصوصی و احیای انجمن ها باید فعال شود.
جمهوری اسلامی به مدلول توزیع عادلانه ثروت است
رزم حسینی اظهار داشت: نقدینگی کشور در سال قبل سه میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بوده درحالی که یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی اشاره کرد: ۹۰ درصد از یک میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی به ۱۰ درصد پرداخت شده و در صورتیکه جمهوری اسلامی به مدلول توزیع عادلانه ثروت است.
اگر فولاد و پتروشیمی نبود در تحریم ها دوام نمی آوردیم
وزیر صمت عنوان کرد: خودرا موکول به چند شرکت معدنی نکنید اگر فولاد نبود، در تحریم ها دوام نمی اوردیم که کالاهای اساسی و مواد اولیه را با درامد ارزی حاصل از صادرات مواد پتروشیمی و فولاد تامین کردیم.
رزم حسینی با اشاره به میزان ۶ هزار معدنی که امروز آزادسازی می شود اظهار داشت: این امر با کاداستر، دولت الکترونیک و شفاف به مردم ارائه می شود که می توانند در آن شرکت نمایند، اختیارات را گام به گام به استانها دادیم و تا جایی بتوانیم آنرا ادامه می دهیم.
وی با اعلان اینکه کشور با شرکت های برتر ایجاد می شود اضافه کرد: در کشور ۵۰۰ شرکت برتر داریم که ۱۰۰ شرکت را انتخاب کردیم و سال قبل ۴۵۱ هزار میلیارد تومان موافقت نامه سرمایه گذاری بخش خصوصی صادر شد که این آمار تا اختتام دولت به یک میلیون می رسد.
آب خلیج فارس ۸۲۱ کیلومتر منتقل شد
رزم حسینی گفت: شرکت های بزرگ باید مثل قارچ رشد و در کشور تکثیر شوند، معادن به این نتیجه رسیدند که آب خودرا تامین کنند، امروزه اب خلیج فارس بعد از طی ۸۲۱ کیلومتر به اردکان رسیده که افتخار بزرگی است که از بانیان قدردانی می شود.
وی اشاره کرد: این طرح مخالفت های بسیاری داشت اما امروز خط دوم اجرا می شود، و استان کرمان در شاهراه انتقال از دریا به کویر قرار گرفته است.
معادن و بخش خصوصی برای ساخت کشور هزینه کنند
وی افزود: معادن باید برای ساخت کشور هزینه کنند در استان کرمان زمانی که معدن مس درالو شهرستان رابر را می خواستند اجرا کنند ایراد جزئی می آوردند اما مس سود آوراست باید با درامد آن خلق ثروت جدید کرد.
رزم حسینی اضافه کرد: ۶۰ هزار میلیارد تومان در استان کرمان سپرده گذاری می شود که این اعتبار بیش از بودجه دولت می تواند در ساختن این استان کمک نماید.
وی اشاره کرد: دستگاه قضا و شمشیر حکومت زمانی پشت اقتصاد بیاید سرمایه گذار دلگرم می شود، بصورت دستوری کاری نمی شودباید با گفت و گو و تعامل مشکلات را رفع نماییم.
تنها هفت درصد از کشور قابل معدن کاری است
وی اشاره کرد: هفت درصد از کل جغرافیای کشور در اختیار وزارت صمت قرار دارد و مابقی را انرژی هسته ای یا محیط زیست یا میراث فرهنگی بلوکه کرده است.
استاندار سابق کرمان اضافه کرد: سه درصد از هفت درصد پهنه های در اختیار وزارت صمت را اکتشافات معدنی کردیم در صورتیکه کشور استرالیا هفت بار غربال شده است و اینطور باید بازار کشور و دنیا را در دست گرفت.
چهار منطقه کشور پالایشگاه گیاهان دارویی می شود
رزم حسینی عنوان کرد: ایران مهد گیاهان دارویی است، مواد اولیه چهار استان خراسان رضوی، کرمانشاه وکاشان با وجود ظرفیت ها به پالایشگاه گیاهان دارویی تبدیل گشته است.
وی افزود: چهارمین منطقه شهرستان رابر استان کرمان است که مطالعات آن انجام شده و پالایشگاه گیاهان دارویی با همکاری گل گهر در این منطقه نیز ایجاد می شود.
امضاهای طلایی در وزارت صمت حذف شد
رزم حسینی اظهار داشت: حذف امضاهای نکبت بار طلایی ریشه فساد است، شبکه فساد امکانات بسیاری در اختیار دارند.
وی افزود: تا به امروز یک برگه مجوز تولید کنستانتره ۱۰۰ میلیارد تومان معامله می شد، مصوب کردیم که هرکسی در ایران مجوز تولید فولاد کنستانتره به شرط تامین خوراک توسط خود افراد به آسانی صادر شود.
رزم حسینی اضافه کرد: با این اقدام دیگر امضای طلایی در وزارت صمت نداریم پس قیمت مجوز ۱۰۰ میلیارد تومانی در بازار سیاه به ۲ هزار تومان می رسد.
وی افزود: ۹۱ درصد رفع تعهد ارزی در استان کرمان در صورتیکه میانگین کشور ۷۲ درصد است یک افتخار شمرده می شود و صداقت استان را نشان میدهد.
مانع تولید دیگری در وزارت صمت نداریم
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: مانع زدایی جزو مطالبات ما از نمایندگان است در ستاد اقتصادی دولت دستور کار سه کار مصوب شد مانعی دیگر در وزارت صمت نداریم و این وزارت مانعی برای صنایع نیست.
رزم حسینی افزود: موانع دیگر وزارت خانه های دولتی را به دبیرخانه ستاد اقتصادی دولت بردیم و در دستور کار این ستاد است.
وی اشاره کرد: اقدام دیگر رفع قوانین مزاحم است که آنان را احصا و به مجلس اعلام کردیم که این همان مانع زدایی است.
رزم حسینی با اعلان اینکه مردم چشم چشم پوشی به کارگزاران خود داشته باشند که تا حد توانشان کار کردند و امیدواریم کارکزاران بعدی خدمات بیشتری دهند اظهار داشت: نمایندگان استان کرمان از همدلی و همراهی خوبی با سایر بخش ها برخوردار می باشند و با محوریت امام جمعه وحدت شکل گرفته و امیدواریم که کرمان استانی برخوردار باشد.


1400/03/21
20:57:45
5.0 / 5
547
تگهای خبر: خدمات , شركت , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403