چالش های دولت بعدی در حوزه فناوری اطلاعات

بی توجهی به لایه محتوای شبكه ملی اطلاعات

بی توجهی به لایه محتوای شبكه ملی اطلاعات

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تا کنون توجه به چالش های لایه محتوا در شبکه ملی اطلاعات کم بوده، اظهار داشت: تصور بعضی از شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت هایی مانند سیم و کابل است که فکر می کنند راه نیفتاده، اما آن بخش از حوزه شبکه ملی اطلاعات که محقق نشده، حمایت و توسعه محتوای خصوصی است.


علی محمدی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حوزه فضای مجازی مبحث تکمیل و توسعه زیرساخت ها اهمیت دارد، اظهار داشت: آنچه که شاید وزارت ارتباطات در چهار سال قبل موفق نشد به صورت جدی انجام دهد، مبحث توسعه اینترنت ثابت بود. البته توسعه اینترنت ثابت یک مبانی دارد و اینطور نبوده که اراده ای برای توسعه آن نباشد. مهم ترین مانع، انحصار شرکت مخابرات ایران در شبکه فیبر داخل شهری و داخل استانی بود که این انحصار سبب پیشگیری از توسعه اینترنت داخل شده است.
وی افزود: در مواردی که FCPها و اپراتورها به فیبر داخل استانی نیاز داشتند، مجموعه مخابرات کارشکنی می کرد، یا قیمت بالا می داد و کمک لازم را نمی کرد. قسمتی از اموال عمومی ازجمله شبکه داکت و سیم مسی که به اشتباه در خصوصی سازی مخابرات به این شرکت واگذار شده، داکت کانال هایی هست که در سطح شهرها زیر زمین کنده شده و فیبرهای مخابرات از آن عبور کرده، این امکان وجود ندارد که هر شرکتی در هر شهری کنار مخابرات زمین را بکند و فیبر خودش را رد کند. دولت بعدی حتما باید برای رفع انحصار مخابرات و برگرداندن، اقدام لازم را انجام دهد.

به دلیل اوضاع بد اقتصادی، توسعه ارتباطات ثابت کند بود
این کارشناس فناوری اطلاعات تصریح کرد: امکانات محدودی وجود دارد که باید در اختیار همه اپراتورها قرار بگیرد تا بتوانند انتقال بسترهای فیبر نوری خویش را انجام دهند. این ها اموال عمومی حساب می شود اما به اشتباه در اختیار مخابرات قرار گرفته و دولت بعدی باید حتما این ها را برگرداند. در آن صورت، امکان این که FCPها بتوانند سرویس FTTH و VDSL عرضه کنند، وجود دارد. شرکت ها در بیشتر شهرها نتوانستند در همکاری با مخابرات این کار را انجام دهند. خود مخابرات آغاز کرد به این کار، اما به علت اوضاع اقتصادی بد، این فرایند به کندی پیش رفت.
محمدی ضمن اشاره به چالش های دولت بعدی در لایه زیرساخت، بیان نمود: مبحث دیگر، سرمایه گذاری روی اپراتورهای ثابت و FCP ها برای توسعه اینترنت است. غیر از انحصار موجود، اپراتورهای ثابت برعکس اپراتورهای همراه، مدل درآمدی شان وابسته به مخابرات بوده و نتوانستند خوب سرویس دهند، سرمایه گذاری کنند و سرویسشان را توسعه دهند. کشورهای منطقه همه سرویس FTTH دارند و اینترنت موبایل خیلی کمتر استفاده می شود. اگر این اتفاق در ایران هم بیفتد، بار فشار شبکه موبایل کم می شود و کیفیت اینترنت موبایل افزایش می یابد.
وی ضمن اشاره به چالش های لایه خدمات در حوزه ارتباطات فناوری اطلاعات، بیان نمود: در لایه خدمات برعکس این ادعا که چون موتور جست وجو و پیام رسان بومی نداریم، پس هیچ خدمت عمومی نداریم، خدمات زیادی داریم که خوب هم کار می کنند. همچون در حوزه تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی که فرهنگ خرید آنلاین بین مردم راه افتاده، حمل و نقل اینترنتی، مسیریاب های اینترنتی و سرویسهای خصوصی آنلاین و سایر پلت فرم هایی که در لایه خدمات برای مردم کار می کنند. در این سالها سعی شده مشکلات این خدمات رفع گردد.

حمایت از کسب و کارها، پرداخت نقدینگی نیست
این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه عده ای حمایت را تنها در پرداخت نقدینگی می دانند، اما این اتفاق خیلی جذاب نیست، اضافه کرد: اگر قرار باشد از کسب و کاری حمایت مالی شود، یعنی در بازار مداخله مخرب شده، اما رویکرد وزارت ارتباطات در این زمان این بوده که در بحث تسهیل روابط کسب و کارها با بخش های مختلف حاکمیت و مجموعه هایی که مقررات و ضوابط می گذارند، با هیات مقررات زدایی که زیرمجموعه وزارت اقتصاد است، کار را جلو بردند و این کار باید با قدرت بیشتری اتفاق بیفتد.
محمدی افزود: یکی از مباحثی که در کنار بحث حمایت ها مطرح است، این که کسب و کارها عمومی شده و وارد بورس شوند، در آن صورت هم امکان جذب سرمایه برایشان وجود دارد هم ارزش اقتصادی آنها مشخص می شود. عرضه در بورس سبب می شود بخشCT شفاف باشد، کما این که اپراتورها صورت مالی شفافی دارند، اما برای بخش IT این اتفاق نیفتاده است و ارزش اقتصادی کسب وکارهای لایه خدماتی مشخص نمی باشد. محدودیت هایی از سوی دستگاههای نظارتی و مجموعه های مالی بانکی کشور برای ورود به بورس وجود دارد که اگر دولت این فرایند را تسهیل کند، هم به جذب سرمایه کسب و کارها و هم شفاف شدن و دسترسی مردم به اطلاعاتشان کمک می نماید.
وی با تکیه بر چالش های مهم لایه محتوا بیان نمود: تا کنون توجه به این بخش خیلی کم بوده و دولت بعدی باید برای آن انرژی بگذارد. هر زمان می گفتند فضای مجازی مشکلی دارد، نگاه این بوده که شبکه ملی اطلاعات راه نیفتاده. تصورشان هم از شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت هایی مانند سیم و کابل است، در حالیکه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات حدودا کامل شده و آن بخش از حوزه شبکه ملی اطلاعات که محقق نشده، حمایت و توسعه محتوای خصوصی است.


سخت گیری ها و محدودیت های غیرشفافی در مقابل VODها وجود دارد
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: در این زمان VODها رشد قابل ملاحظه ای داشتند، مردم هم از این سرویس ها استقبال می کنند، در حالیکه از آنها حمایتی هم نشده است. هر روز نظارت های عجیبی اعمال می کنند و سخت گیری هایی و محدودیت های غیرشفافی وجود دارد که برای تلویزیون این محدودیت ها نیست، در حالیکه اگر پخش سریالی مجوز دارد، نباید آنرا متوقف کرد.
محمدی تصریح کرد: نظارت باید وجود داشته باشد، اما نظارت ها باید شفاف شود، پارامترها مشخص شود و به توسعه محتوای بخش خصوصی کمک گردد. یکی از چالش های جدی که وزارت ارتباطات با آن روبه رو بوده، بحث محتوای مناسب برای کودکان است، موضوعی که مخالفتی با آن وجود ندارند و همه معتقدند که باید این اتفاق بیفتد، اما کسی متولی آن نیست. برای این کار، باید انیمیشن های خوب در مجموعه های مختلف ساخته شود، همانطور که شتاب دهنده هایی در کسب و کارها شکل گرفتند، باید در تولید محتوا هم شکل بگیرند.
وی افزود: مجموعه های مختلف از لایه مدل استارت آپی، باید روی شرکت ها و کسانی که انیمیشن می سازند و داستان می نویسند و محتوای دیجیتال تولید می کنند، سرمایه گذاری کنند تا این محتوا هم برای کودک و هم نوجوان در کشور زیاد شود. این مورد کمک می نماید که در فضای مجازی چه شبکه های بومی و چه شبکه های بین المللی، محتوای مناسب بیشتر پخش شود و محتوای مناسب هم مخاطب خویش را جذب می کند. این مهم ترین کاری است که دولت آینده در بخش IT انجام دهد.1400/03/24
22:59:40
5.0 / 5
805
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403