دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات كشور اعلام كرد؛

كسب رتبه دوم كشوری توسط وزارت اقتصاد در شفافیت اطلاعات

كسب رتبه دوم كشوری توسط وزارت اقتصاد در شفافیت اطلاعات

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور ضمن اشاره به اعلام اسامی ۱۰ دستگاه اجرایی برتر در حوزه شفافیت اطلاعات از کسب رتبه دوم توسط وزارت اقتصاد در میان بیشتر از ۱۴۰ دستگاه دولتی اطلاع داد.به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از شبکه خبرهای اقتصادی و دارایی ایران ( شادا) دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اسامی دستگاههای اجرایی برتر در شاخصهای ارتقای شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی، اظهار داشت: نتایج بررسی عملکرد ۱۴۰ دستگاه ارزیابی شده به رئیس جمهور عرضه شد.

بر اساس این گزارش، «رضا باقری اصل» ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: مبحث شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده های باز دستگاههای اجرایی مبتنی بر تکالیف قانونی ومقرراتی که شفافیت را الزامی نموده اند در جلسه شانزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات (۱۳ مهرماه ۹۹) به تصویب رسید.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات اضافه کرد: نتایج ارزیابی عملکرد دستگاهها در اجرای این مصوبه، روز گذشته در جلسه بیست و یکم شورای اجرایی فناوری اطلاعات به رئیس جمهور و اعضای شورا عرضه شد.

باقری اصل ضمن اشاره به این که اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات از بررسی عملکرد ۱۴ شاخص شفافیت در بیشتر از ۱۴۰ دستگاه اجرایی مطابق با معیارهای این مصوبه به دست آمده است، اضافه کرد: روز شنبه هفته آینده لینک کامل گزارش آن شامل جزئیات و امتیاز های دریافت شده در وبگاه EGOVERMENT.IR در اختیار عموم قرار می گیرد.

باقری اصل تصریح کرد: تمامی دستگاههای اجرایی مکلف هستند زیردرگاه یا وب سایت شفافیت را تحت دامنه رسمی دستگاه (.shafaf) ایجاد و از راه آن، داده های مدنظر این مصوبه را ظرف سه ماه در دسترس مردم قرار دهند.

وی هدف از این مصوبه را تسهیل در تعاملات الکترونیکی شهروندان با دستگاههای اجرایی، ارتقای شفافیت دستگاههای اجرایی، دسترسی مردم به داده عمومی و ایجاد یکپارچگی و تسهیل فرآیندهای تجاری و تسهیل فرآیندهای خدمات عنوان نمود.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه اضافه کرد: مبحث شاخصهای شفافیت داده های دولتی شامل دسترسی آزاد به اطلاعات در ارتباط با هزینه کرد وعملکرد مالی سالانه دستگاههای اجرایی و نهادهای وابسته، معاملات دولتی، تفاهم نامه ها، موافقتنامه ها، قراردادها و روش انتخاب آنها، دارایی های غیرمنقول و اموال امانی (مالی و سرمایه ای( و آمار و اطلاعات عملکرد اجرای برنامه های توسعه ای دستگاه ها می شود.

باقری اصل خاطرنشان کرد: در همین حال ضرورت شفافیت در زمینه تکالیف قانونی و برنامه های راهبردی، قوانین، مقررات و پیش نویس مصوبات در ارتباط با دستگاههای اجرایی، کلیه مجوزهای صادره به همراه لیست گیرندگان مجوز، برنامه های توسعه و راهبردی دستگاه ها، فرآیندهای استخدام و تخصیص پست، صورت جلسات شوراها، هیئت عامل و هیئت مدیره، نشر کلیه اسناد در ارتباط با سفارش، اجرا و نتایج حاصل از پژوهش، معرفی مدیران دستگاه اجرایی و تولید و در دسترس قرار دادن کلیه اطلاعات قابل استفاده برای کسب و کارها، در این مصوبه تاکید گردیده است.

وی تصریح کرد: ازاین رو تمامی دستگاههای اجرایی مکلف هستند که داده ها، فراداده ها و اطلاعات موردنیاز کسب و کارها و شهروندان را در درگاه یکپارچه داده های باز کشور Data.Gov.IR در دسترس قرار دهند.

به گفته باقری اصل، در این حوزه سازمان فناوری اطلاعات هم مسئول ایجاد، نگهداری و توسعه درگاه مذکور بوده و باید نسبت به ایجاد امکان درخواست داده های مبحث این مصوبه برای شهروندان اقدام نماید. در همین حال کلیه دستگاههای اجرایی موظف به همکاری با این سازمان هستند.منبع:

1400/03/27
23:22:00
5.0 / 5
418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402