رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و چین در گفت وگو با تجهیزات جانبی اعلام كرد؛

ظرفیت تجارت ۶۰ میلیارد دلاری سالانه بین ایران و چین

ظرفیت تجارت ۶۰ میلیارد دلاری سالانه بین ایران و چین

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس اتاق مشترک تجاری ایران و چین با اعلان اینکه تجارت با این کشور هیچگاه تحت تاثیر شرایط سیاسی نبوده است، اظهار داشت: ظرفیت تجارت سالانه دو کشور تا قبل ازتحریم ها در حدود 60 میلیارد دلار بود و با برداشته شدن محدودیت ها، رسیدن به این ارقام بسیار راحت است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، تجارت کالایی با جهان یکی از با اهمیت ترین چالش های کشور پس از انقلاب بوده تا وابستگی به نفت کاهش پیدا کند و با ایجاد یک فضای رقابتی، تولید افزایش و صادرات کالایی به جهان گسترش یابد.
در این میان تعدادی از کشورها بطور مداوم خریدار کالاهای ایرانی بوده اند و در دهه های گذشته با کمی تغییر در رده های نخست تجارت با کشور قرار گرفته اند. این مقاصد صادراتی، اقلام مورد نیاز کشور را تامین و در ازای آن محصولات ایرانی را خریداری می کنند.
چین بعنوان یکی از پیشروترین اقتصادهای دنیا، یکی از اصلی ترین کشورهایی است که طی چهار دهه گذشته روابط تجاری و اقتصادی خودرا با ایران حفظ نموده است و در ۱۰ سال قبل در صدر فهرست مبادلات ایران قرار داشته است.
«مجیدرضا حریری» رئیس اتاق تجاری مشترک ایران و چین با اشاره به این که در سال ۲۰۱۶ ظرفیت ۱۰ ساله تجارت دو کشور ۶۰۰ میلیارد دلار اعلام شد، اشاره کرد: بر این اساس دو کشور توان صادرات و واردات سالانه حدود ۶۰ میلیارد دلار را با یکدیگر دارند.
وی با اعلان اینکه تجارت دو کشور ۵۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار را تجربه کرده است، گفت: در صورت کاهش تحریم ها و برداشته شدن موانع تجاری، دستیابی به این ارقام برای ایران و چین بسیار راحت است.
حریری درباب کاهش تجارت ایران و چین در بهار امسال، اشاره کرد: ارزیابی واردات و صادرات با یک کشور باید در طول یکسال بررسی شود برای اینکه تغییر در قیمت های جهانی روزانه و ماهانه برخی کالاها، سبب نوسان آمارها می شود.
وی با اعلان اینکه پتروشیمی و محصولات معدنی قیمت جهانی دارد، اشاره کرد: در بازه های زمانی کاهش قیمت در ارزش تجاری دو کشور تاثیر گذار است اما در ماه های بعد نیز امکان افزایش قیمت و رشد آمار نیز وجود دارد.
رییس اتاق تجاری مشترک ایران و چین با اعلان اینکه تجارت این دو کشور تحت تاثیر تغییرات در دولت و شرایط سیاسی نیست، اشاره کرد: در تمام سالهای قبل واردات و صادرات ایران و چین رو به افزایش بوده و در یک دهه گذشته پکن با وجود تمام مشکلات، بعنوان شریک نخست تجاری با کشور قرار داشته است.
وی با تاکید بر این که روابط ایران و چین پایه اقتصادی دارد نه سیاسی، گفت: در صورت برداشته شدن تحریم ها که بزرگترین مانع تجاری با این کشور شمرده می شود می توانیم بار دیگر ارزش مبادلات اقتصادی دو کشور را بطور شایان توجهی افزایش دهیم.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، بر طبق اعلام گمرک مجموع تجارت خارجی ایران در بهار سال جاری ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است که ۳۰ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور به نقاط مختلف جهان صادر و هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد.
در این دوره زمانی هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به چین در جایگاه نخست صادراتی قرار گرفت و با ۶۸۳ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار جایگاه دوم واردات به ایران را از آن خود کرد.منبع:

1400/04/30
11:19:31
5.0 / 5
681
تگهای خبر: تجربه , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403