توجه ویژه به بلاک چین در تهران هوشمند

توجه ویژه به بلاک چین در تهران هوشمند

به گزارش تجهیزات جانبی مدیرعامل فاوای شهرداری تهران با بیان این که استفاده از فناوری های دیجیتال و تحول آفرین، شرط لازم حرکت به سمت شهر هوشمند است، اشاره کرد: استراتژی ما در تهران هوشمند، به کارگیری به روزترین فناوری ها برای بالابردن کیفیت زیست شهروندان و مدیریت بهتر شهر است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، محمد فرجود در مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس بین الملی بلاک چین-رمزارزها و اقتصاد جهانی که بصورت غیرحضوری برگزار شد، درباب کاربردهای بلاک چین در شهرهای هوشمند و همین طور نگاه برنامه تهران هوشمند جهت استفاده از این فنآوری توضیح داد و اظهار داشت: در شهر هوشمند استفاده از فناوری های دیجیتال و تحول آفرین، شرط لازم حرکت به سمت شهر هوشمند است اما نباید هدف اصلی باشد. استراتژی ما در تهران هوشمند، به کارگیری به روزترین فناوری ها برای بالابردن کیفیت زیست شهروندان و مدیریت بهتر شهر است.
وی با اشاره به اینکه همه منابع و زیرساخت های لازم برای توسعه خدمات شهر هوشمند در ابعاد مختلف، لزوما در اختیار شهرداری نیست و برای اجرای آن نیازمند همکاریهای بین بخشی گسترده ای است، اشاره کرد: سال ۱۴۰۰ سال انتهایی فاز اول برنامه تهران هوشمند است که طی این سال ها، شهرداری تهران موفق به اجرای برنامه های متنوعی در زمینه شهر هوشمند در زمینه هایی مانند تهران من، خدمات دیجیتال شهروندی، خدمات غیرحضوری شهرسازی، محله محوری، توسعه نوآوری، حمل و نقل هوشمند، مدیریت بحران، خدمات آتش نشانی و مدیریت پسماند شده است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با تاکید بر توجه ویژه به بلاک چین در فاز دوم تهران هوشمند که از سال ۱۴۰۱ شروع می شود، اظهار داشت: فناوری زنجیره بلوک یا بلاک چین کاربردهای مختلفی در شهرهای هوشمند دارد و سازمان فاوا نیز درحال برنامه ریزی و ایجاد زیر ساخت های لازم در این حوزه می باشد، ضمن اینکه بهره گیری از فناوری بلاک چین در برنامه سوم توسعه شهر تهران نیز ذکر شده.
فرجود با اشاره به اینکه اسناد الکترونیک و راه اندازی درگاه امضای دیجیتال در شهرداری تهران زمینه ساز استفاده از بلاک چین است، اظهار داشت: انجام مناقصات شهرداری برمبنای امضای دیجیتال یک گام مهم دراین زمینه بوده است که طی آن کلیه اسناد بصورت دیجیتال امضا می شوند و از لحاظ امنیت و شفافیت در سطح بسیار بالاتری از اسناد کاغذی قرار دارند.

مهم ترین کاربردهای بلاک چین در شهرداری ها
وی حوزه های مالی، بازار تهاتر و قراردادهای هوشمند را بعنوان یکی از مهم ترین کاربردهای بلاک چین در شهرداری ها برشمرد و اظهار نمود: همچنان سهم عمده در ساختار تامین مالی شهرداری تهران را حوزه شهرسازی و عوارض ساخت وساز برعهده دارد. به کمک بلاک چین می توان روش های جدیدی را در تامین مالی شهرداری و تهاتر املاک به کمک توکن بکار بست که تا حالا میسر نبوده است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین دغدغه های پیش روی بکارگیری بلاک چین در مدیریت شهری آنست که بازیگران عرصه بلاک چین، ضوابط و فرآیندهای درون نهادهای عمومی را به خوبی بشناسند و بر طبق این پیچیدگی ها راه کارهای خودرا عرضه کنند.
فرجود مشخص نبودن دقیق قوانین در زمینه بکارگیری بلاک چین را یکی دیگر از دغدغه های پیش روی مدیریت شهری عنوان نمود و اظهار داشت: توسعه خدمات بلاک چین در شهرهای هوشمند، نیازمند فعالیت بین بخشی است و باید در زمینه قوانین شفاف سازی صورت گیرد تا بتوان شاهد حضور بخش های مختلف در متولی بلاک چین در عرصه مدیریت شهری باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد طی سالهای آینده، به سبب اهمیت مطالبی مانند شفافیت مالی و تامین مالی مبتنی بر روش های نوین، توسعه کاربردهای بلاک چین را در شهرها شاهد باشیم و اظهارکرد: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از همکاری شرکت های بخش خصوصی در اجرای پروژه های پایلوت مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در بخش های مختلف استقبال می کند.
منبع:

1400/05/18
10:21:16
5.0 / 5
914
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403