رهگیری کالاهای اساسی در طرح رصد هوشمند مواد پتروشیمی

رهگیری کالاهای اساسی در طرح رصد هوشمند مواد پتروشیمی

تجهیزات جانبی: بگفته مدیرعامل شرکت ملی پست، در طرح رصد و توزیع هوشمند مواد پتروشیمی، اطلاعاتی همچون آدرس مبدا و مقصد کالا و مشخصات رهگیری، در اختیار سامانه جامع تجارت الکترونیک قرار می گیرد که می تواند اطلاعات را برای رصد آنلاین در اختیار دستگاه های نظارتی خود قرار دهد.


رمضانعلی سبحانی فر در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه شناسه تجاری کالا در سامانه جامع تجارت الکترونیک وزارت صمت انجام می شود، اظهار داشت: بحثی که از گذشته دور مطرح بوده این است که کالا چه بصورت واردات و چه بصورت تولیدی داخل کشور باشد، خصوصا در بحث کالاهای اساسی و ضروری، گاهی یا در نقطه ای از کشور یا در کل ایران کمیاب می شود. در این شرایط بخش تنظیم بازار به سبب نداشتن اطلاعات کافی در بحث ارسال کالا از نقطه اولیه، چه محل تولید و چه واردات به نقاط مختلف کشور، یا در مرحله انتقال به انبارها یا عمده فروش ها و خرده فروش ها، به سبب نبود اطلاعات موجود نیست، توزیع عادلانه و تنظیم بازار را با دشوار مواجه می کند.
وی افزود: در امتداد همین موضوع جلسات مختلفی با وزارت صمت از خردادماه برگزار کردیم که با بهره گیری از شبکه پست که یک شبکه سیستمی و هوشمند و مبتنی بر کد پستی یا سیستم جامع جی نف است و بواسطه آن نشانی مکانی در اختیار شرکت ملی پست قرار دارد، می تواند به بانک اطلاعاتی وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی یا سایر دستگاهها کمک نماید که این بانک اطلاعاتی برای تنظیم بازار در اختیار این دستگاهها قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت ملی پست بیان کرد: نکته بعدی بحث رهسپاری است که گاهی یک کالا که جزو کالاهای ضروری می باشد، از نقطه ای حرکت می کند و باید به نقطه ای در استان دیگر برسد، ولی به نقطه اشتباه ارسال می شود و این بازار را از نظم خودش خارج می کند. این سیستم می تواند کمک نماید که کالا از نقطه تولید یا واردات با دریافت شناسه ارسال کالا و مبتنی بر کد پستی موجود به آدرس مورد نظر ارسال شود. با کد شناسه شناسایی می شود که کالایی تولید و ارسال شده و در کجا با چه تعداد و حجم و حتی قیمت و تاریخ ارسال و اسم دریافت کننده وجود دارد و امکان ارائه رسید آن هم برقرار است و همین طور امکان ارسال به عمده فروشی یا فروشگاه ها و خرده فروشی و مقصد نهایی وجود دارد و از آنجا رصد می شود که چه حجمی به خرده فروشی ارسال شده است.
سبحانی فر با اشاره به شبکه توزیع مرغ توسط شرکت پست بیان کرد: در شرکت پست، بصورت پایلوت شبکه توزیع مرغ را از خرداد ماه پیاده سازی کردیم تا چند روز گذشته که در کل کشور پیاده سازی و مشکلات آن مشخص شد. طی جلساتی با وزارت صمت در هفته های گذشته برای کالاهای دیگر، بحث ارسال پتروشیمی عنوان شد و از این هفته جلسه نهایی را داشته باشیم که بتوانیم پتروشیمی و بخش کالاهای ضروری که جزو مواد اولیه تامین کننده تولیدات کارخانجات دیگر است و حساسیت بیشتری دارد را روی این شبکه پیاده سازی نماییم.
وی افزود: در این شبکه شرکت ملی پست هیچ دخالتی در بحث لجستیک، ناوگان حمل و نقل، نیروی انسانی و جابه جایی ندارد و فقط شبکه هوشمند رصد در اختیار دستگاهها قرار می گیرد و باتوجه به آدرس مبدا و مقاصدی که داده شده توسط وزارت صمت برمبنای مختصات جغرافیایی کدگذاری می شود، بارکد تولید می شود و این اطلاعات در اختیار سامانه جامع تجارت الکترونیک قرار می گیرد که می تواند اطلاعات را برای رصد آنلاین در اختیار دستگاه های نظارتی خود قرار دهد.

به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، شرکت ملی پست با بهره گیری از امکانات و ظرفیت های الکترونیکی رهگیری و رهسپاری خود و بدون استفاده از تجهیزات حمل و نقل و یا نیروی انسانی، امکان رصد برخط کالا در شبکه توزیع را فراهم آورده است. بدین جهت مقرر شده طرح رصد و توزیع هوشمند کالا برای مواد پتروشیمی، بمنظور افزایش دقت در نظارت و کاهش هزینه ها و تخلفات احتمالی، بصورت آزمایشی با همکاری پُست و وزارت صمت اجرا شود.
بهره گیری از سامانه "رصد هوشمند توزیع کالا" که توسط شرکت ملی پست ارائه شده است، علاوه بر افزایش دقت در نظارت بر شبکه توزیع سبب کاهش هزینه های نظارت خواهد شد. قرار شد این طرح بصورت آزمایشی عملیاتی و بعد از مرتفع کردن مشکلات احتمالی، بصورت ملی در سراسر کشور اجرا شود. اجرای این طرح در کنار سایر برنامه ها و روش هایی نظارتی سبب تسهیل نظارت و کاهش تخلفات احتمالی در نظام توزیع می شود.
منبع:

1400/05/25
13:49:21
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1400