رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تاكید كرد:

معدن، فرصت طلایی برای تنوع بخشی به اقتصاد ملی و مقاوم سازی آن

معدن، فرصت طلایی برای تنوع بخشی به اقتصاد ملی و مقاوم سازی آن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: بخش معدن با رفع چالش ها و تأمین بهینه امنیت سرمایه گذاری ها، فرصت طلایی دولت سیزدهم برای تنوع بخشی به اقتصاد ملی و مقاوم سازی آن است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان نظام مهندسی معدن ایران، تقی نبئی عنوان کرد: به باور عمده کارشناسان و صاحب نظران ملی و بین المللی، ذخایر معدنی ایران به علت شرایط خاص زمین شناختی حادث بر آن و با بهره مندی از غنای کمی و کیفی و تنوع از جایگاه برتر بین المللی برخوردار می باشد.
وی اظهار داشت: شناسایی و کشف ماهیت و هم بهره برداری و فرآوری مواد معدنی خدادادی در جهت رفع نیازهای زنجیره های مختلف و متنوع صنعتی، معدنی، کشاورزی و غیره و در نتیجه تولید ثروت و ایجاد اشتغال پایدار با رعایت همه اصول و مقررات بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی، نیازمند داشتن طرح و برنامه مدون و هم پیگیری مسوولانه در اجرایی شدن آن و هم زمان نظارت کافی بر آنهاست.
نبئی اضافه کرد: به علل متعدد و غیر اصولی، تابحال از ظرفیت واقعی بخش معدن در جهت توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بهره گیری کافی انجام نشده و این بخش بعنوان حلقه نخست زنجیره های مهم صنعتی و تولیدی، از جایگاه اثربخشی واقعی خود در توسعه ملی فاصله زیادی دارد.
وی افزود: معدن کاری به صورت ذاتی، عملیاتی علمی و مهندسی است و با اهداف اقتصادی انجام می شود و فقط زمانی میتوان آنرا دارای توجیه دانست که همه اصول به روز مهندسی و اقتصادی در طراحی و اجرای آن لحاظ شده باشد، بنابراین سفارش اکید این است که برنامه دولت سیزدهم مبتنی بر پر کردن خلأهای موجود در ارتباط با این دو رکن اساسی باشد.
وی تصریح کرد: با تشکیل سازمان نظام مهندسی معدن و تدوین اصول و مقررات معدن کاری مهندسی، تلاشهای زیاد و موثری توسط متخصصان این حوزه انجام شد و گام موثری در جهت معدن کاری مهندسی برداشته شد و خیلی از شاخصهای فنی حوزه مربوطه بهبود یافت.
وی افزود: اما از نظر عدم بهره گیری بهینه از ظرفیت این نهاد توانمند و هم عدم نظارت کافی به اجرای بهینه مقررات فنی مربوطه توسط دستگاههای نظارتی، مهندسی فعالیتهای معدنی از طراحی، اجرا و در نهایت نظارت فنی، آن طور که شایسته ظرفیت عظیم معدنی کشور است، تابحال محقق نشده است.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: این مسئله علاوه بر اینکه سایه سنگینی بر اهداف و برنامه های توسعه ای بخش و زیر مجموعه آن انداخته است، در بعضی موارد چالش های بسیاری را بخصوص در بعد صیانت بهینه از ذخایر معدنی، رعایت بهینه اصول ایمنی، بهداشت و محیط زیست را هم بوجود آورده و از طرفی دیگر معطل ماندن بخش قابل توجهی از ظرفیت بالقوه و افزایش شاخص ریسک سرمایه گذاری ها را به دنبال داشته است.
وی بیان داشت: در بعد اقتصادی، مهم ترین عامل مشوق سرمایه گذاری در بخش معدن، برقراری امنیت سرمایه گذاری است که به علت ضعف های قانونی و هم عدم اجرای بهینه و گاها سلیقه ای مقررات موجود، امنیت مطلوب تابحال فراهم نشده است.
نبئی عنوان کرد: تعارض های موجود بین دستگاه ها و افراد حکومتی و محلی با فعالان معدنی، عدم حمایت و مشارکت بهینه نهادهای تأمین مالی از سرمایه گذاری ها، عدم توسعه صنایع فرآوری متناسب با ظرفیت تولید سنگ معدن کشور و به تبع آن محدودیت بازار داخلی و هم عوارض غیرمنطقی و محدودیت های صادرات مواد و محصولات معدنی و رویه غلط صادرات مواد معدنی خام و همینطور قیمت گذاری دستوری تولیدات مربوطه، همچون مهم ترین چالش های اقتصادی این حوزه است.
وی تصریح کرد: دولت سیزدهم با رفع این چالش ها و تأمین بهینه امنیت سرمایه گذاری ها، این فرصت را خواهد داشت تا با جذب بخش قابل توجهی از نقدینگی سرگردان بازار به این حوزه، در تحول بخشی پایدار و ارتقای قابل توجه شاخصهای اقتصادی مرتبط و متعاقب آن در نیل به تحقق اقتصاد مقاومتی بهره جسته و بدین ترتیب شانس این را هم خواهد یافت تا از چالش ها و صدمه های فراوان نقدینگی سرگردان اقتصاد کشور هم تا حدود زیادی در امان باشد.
وی تصریح کرد: حالا فرصت های طلایی معدن کشور کاملا در اختیار دولت سیزدهم است، مشروط بر این که با به کارگیری وزیری کارآمد، متعهد، مجرب و انقلابی و به تبع آن چیدمان هدفمند مدیران ستادی و اجرایی بخش معدن، امیدوار باشد تا با استفاده از توان و تخصص کارشناسان نخبه و استفاده از ظرفیت عظیم تشکل های فنی و اقتصادی بخش، برنامه ای نوین و در خور ظرفیت های معدن کشور طراحی و اجرا نماید.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اضافه کرد: در نتیجه آن علاوه بر جبران بخشی از عقب ماندگی های گذشته، از ظرفیت های موجود در تحقق برنامه های کلان توسعه ای و اقتصادی پایدار و بخصوص مقاوم سازی اقتصاد در رویارویی با تهدیدها و چالش ها بهره گیری کند.
وی بیان داشت: سازمان نظام مهندسی معدن هم اعلام آمادگی می کند تا با استفاده از بیشتر از ۴۵ هزار عضو حقیقی متخصص و بیشتر از یک هزار و ۵۰۰ عضو حقوقی کارآمد و در چارچوب ۳۱ سازمان استانی، در جهت ایفای تعهدات و در جهت وظایف ذاتی خود، برای عرضه خدمات فنی و مشاوره ای و هم مشارکت در تدوین برنامه ها و اجرای آنها با دولت سیزدهم همکاری کند.

1400/05/26
21:07:53
5.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403