تعداد چک های ثبت شده در سامانه صیاد به 10 میلیون فقره رسید

تعداد چک های ثبت شده در سامانه صیاد به 10 میلیون فقره رسید

تجهیزات جانبی: طبق اطلاعات بانک مرکزی از شروع سال جاری تا نیمه مرداد بیش از 10 میلیون فقره چک جدید در سامانه صیاد ثبت صدور شده که این میزان، بیش از 16 درصد از کل برگ چک های جدید توزیع شده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از بانک مرکزی، از شروع فروردین تا نیمه مرداد سال ۱۴۰۰ بیش از ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار دسته چک مشتمل بر حدود ۶۲ میلیون برگ چک طرح صیادی جدید در کشور توزیع شده که از این تعداد حدود ۹۴ درصد دسته چک ها متعلق به اشخاص حقیقی و ۶ درصد دسته متعلق به اشخاص حقوقی است.
بر این اساس، در طول این مدت بیش از ۱۰ میلیون فقره چک جدید در سامانه صیاد ثبت صدور شده که این تعداد حدود ۱۶ درصد برگ چک های جدید است؛ همین طور حدود ۸۰ درصد از چک های ثبت شده، معادل ۸ میلیون برگه چک توسط گیرندگان تائید شده اند.
از ابتدای سال جاری تا اختتام تیر نسبت چک های قدیمی برگشت داده شده به چک های قدیمی مبادله شده حدود ۸.۷ درصد و این آمار در زمان مشابه درباب چک های جدید حدود ۴ درصد است.
اعتبارسنجی مشتریان در سامانه صیاد هنگام ثبت صدور چک علاوه بر زمان تخصیص دسته چک، بررسی سوابق صادرکننده چک در زمان ثبت صدور چک در سامانه صیاد به لحاظ سابقه چک برگشتی و ممانعت از صدور چک توسط اشخاص دارای سابقه چک برگشتی رفع سوء اثر نشده در کاهش آمار چک برگشتی موثر واقع شده است.
همچنین بانک مرکزی اخیراً سرویس استعلام اقلام اطلاعاتی چک را رونمایی کرده است که این سرویس با کاربری ساده و بدون نیاز به احراز هویت، گیرنده چک را از ثبت چک دریافتی توسط صادرکننده باخبر می کند. این سرویس در امتداد ارائه خدمات ارزش افزوده و تسهیل مبادلات بوسیله چک ارائه شده و پیش بینی می شود به زودی برنامک های موبایلی به این سرویس مجهز شده و این خدمت بصورت پیامکی نیز ارائه شود.
اقدام بعدی بانک مرکزی در این خصوص رونمایی از خدمت ثبت، تائید، انتقال و استعلام چک بصورت پیامکی خواهد بود که با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و بوسیله سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ به مشتریان فاقد گوشی هوشمند ارائه خواهد شد. این خدمت پیچیدگی های فنی و زیرساختی برخوردار بوده و علت تاخیر در ارائه چنین خدمتی حصول اطمینان از نحوه کارکرد سامانه است.
در راستای اجرای تبصره ۱ ماده ۲۱ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، مصوب سال ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی زیرساخت های فنی لازم برای اجرای این قانون توسط بانک مرکزی فراهم و با فعال سازی برنامک های موبایلی بمنظور ایجاد زمینه های فرهنگی و آموزش و اطلاع رسانی، فاز آزمایشی ثبت نقل و انتقالات چک در سامانه صیاد از سال قبل شروع شد.
از ابتدای سال جاری و با توزیع دسته چک های جدید بانک مرکزی مرحله عملیاتی ثبت چک در سامانه صیاد و ممنوعیت صدور چک در وجه حامل را بوسیله برنامک های موبایلی، درگاه های نوین شبکه بانکی (اینترنت بانک و موبایل بانک) و بصورت خدمت حضوری در شعب تکمیل کرده است.
استفاده از دسته چک های جدید مستلزم ثبت صدور و تائید در سامانه صیاد است و ظهرنویسی چک ها در مرحله انتقال به ثبت سیستمی انتقال در سامانه صیاد، منوط شده است. به سبب قانون چک های جدید نمی توانند در وجه حامل صادر شوند و ثبت اطلاعات هویت گیرنده چک به انضمام تاریخ و مبلغ چک الزامی است.


منبع:

1400/05/30
13:28:34
5.0 / 5
548
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403