در جلسه رای اعتماد امروز به وزرای اقتصادی چه گذشت؟

در جلسه رای اعتماد امروز به وزرای اقتصادی چه گذشت؟

تجهیزات جانبی: پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در حالی از بامداد امروز شروع شد که برنامه های حجت عبدالملکی برای وزارت کار، سیدجواد ساداتی نژاد برای وزارت جهاد کشاورزی و رستم قاسمی برای وزارت راه و شهرسازی برای نمایندگان تشریح شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در جلسه امروز برنامه های حجت عبدالملکی برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ سیدجواد ساداتی نژاد برای وزارت جهاد کشاورزی و رستم قاسمی برای وزارت راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف دیدگاه های خودرا درباب وزرای پیشنهادی آیت الله سیدابراهیم رئیسی مطرح نمودند.
اولین وزیر اقتصادی که امروز برنامه هایش را برای نمایندگان تشریح کرد، حجت عبدالملکی بود. وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ایجاد سامانه جامع اشتغال ایرانیان با جمع آوری اطلاعات جوانان و متخصصان مشکلات اشتغال را رفع کرده و کمک خواهدنمود تا متقاضیان، دسترسی بهتری به انتخاب مشاغل داشته باشند.
تصریح کرد: این نهاد بالاترین سطح ارتباط با کارگران، معلولان، روستاییان، زنان سرپرست خانوار، سالمندان و مراکز خیریه و غیر انتفاعی را دارد که شامل خدمات رسانی به ۷۰ درصد مردم می شود.
وی با اعلان اینکه این وزارتخانه یک نهاد مردمی است، گفت: این وزارتخانه مسئولیت سیاست های کلان و قوانین کلی نظام همچون قانون کار، بیمه بیکاری و پشتیبانی از معلولان را برعهده دارد.
متن کامل سخنان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اینجا قابل دسترسی است.


موافقان چه گفتند؟
«سیدمحمد موحد» نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۴۰ برنامه عملیاتی نوآورانه دارد، کمک به ایجاد کسب و کارهای تعاونی خوشه ای را همچون آنها برشمرد.
وی با اعلان اینکه عبدالملکی جزو نخبه های اقتصاد است، در تشریح پیشنهادهای عملیاتی برای ایجاد تحول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ۴۰ برنامه عملیاتی نوآورانه در امتداد تحول بنیادین در این دستگاه اجرائی حاکمیتی چند بعدی تدوین شده است. مانند برنامه ریزی و اقدام برای کمک به ایجاد کسب و کارهای تعاونی خوشه ای و شبکه های کسب و کارتعاونی در امتداد توانمندسازی و راندمان تعاونی ها و افزایش تاب آوری آنها، بسترسازی برای مضاعف نمودن سهم و نقش تعاونی ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، ساماندهی و سازماندهی کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی مهارت آموخته در قالب کسب و کارهای کارآفرینانه تعاونی، ارائه بسته جامع مشوق های ویژه تعاونی های جوانان و تعاونی های دانش بنیان، ایجاد کرسی های تعاون و کارآفرینی در کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور بمنظور ترویج و توسعه فرهنگ تعاون و کارآفرینی در بین دانشجویان، کمک به ایجاد کسب و کارهای تعاونی دانشجویی با رویکرد ایجاد پیوند بین دانشگاه و بازارکار، تربیت دانشجویان خلاق، نوآور و کارآفرین و زمینه سازی برای اشتغال پذیری کارآفرینانه دانشجویان همچون این برنامه هاست.
«مهدی روشنفکر» نماینده مردم یاسوج در مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی از متخصصان حوزه اقتصاد مقاومتی است و برای بهبود وضعیت مناطق محروم تلاش می کند.
وی اضافه کرد: در هیات دولت به هر فردی که مسوولیتی واگذار می شود، باید وی کاربلد بوده و بتواند با توجه چارت سازمانی وزارتخانه کار را پیش ببرد.
نماینده مردم یاسوج در مجلس اضافه کرد: از خاصیت های مشهود عبدالملکی اجرای عدالت و تبیین شعار"ما می توانیم" است و در این عرصه متخصص و توانا است.
علی اکبر بسطامی نماینده مردم ایلام هم درموافقت با وزیر پیشنهادی تعاون اظهار داشت: عبدالملکی توانست با نیم درصد اعتبارات کشور، ۳۰ درصد اشتغال بوجود آورد و در طول ۴ سال بیش از ۶۹۳ هزار شغل ایجاد کرد.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در شروع مجلس یازدهم و در اجلاسیه دوم فرمودند این مجلس باید ۳ کار مهم یعنی توجه به اشتغال، معیشت و اقشار لطمه پذیر را در دستور کار قرار دهد؛ امروزه ۴ معضل از ۸ معضل بزرگ کشور در زمینه تعاون، کار و رفاه اجتماعی که بزرگترین آن معضل آن بیکاری، صندوق های بازنشستگی و اقشار لطمه پذیر هستند، در وزارت تعاون تجمع یافته اند و برای حل این مشکلات نیاز به نیروی جوان انقلابی داریم که مصداق بارز آن عبدالملکی است.
«بهزاد علیزاده» عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی دیگر موافق برنامه های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اظهار داشت: برنامه های وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی می تواند منجر به بهبود وضعیت اقتصادی کشور شود.
وی اضافه کرد: خوشبختانه برنامه های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای این وزارتخانه که از ترکیب سه وزارتخانه تشکیل شده و دارای مسئولیت ها و اختیاراتی مهم و بزرگی در کشور است، به نحوی است که می تواند در بهبود اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا کند.
مخالفان چه گفتند؟
حجت الاسلام ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: مشاوران عبدالملکی به او مشاوره غلط می دهند و اگر قرار باشد در آینده نیز اینطور مشورت دهند چه اتقاقی می افتد.
وی اشاره کرد: وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی باید مقبول جامعه کارگری، مورد پذیرش بازنشستگان، مورد مقبول جامعه بزرگ تعاونی ها و وزیر لطمه دیدگان اجتماعی و مددجویان بهزیستی باشد و در یک کلام وزیر تعاون باید مورد قبول ۷۰ درصد جامعه باشد. حتی مدیران زیرمجموعه این وزارتخانه نظیر بهزیستی، تامین اجتماعی، شستا و صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی به جز موارد معدود در حد وزیر بوده اند.
اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم با اعلان اینکه انتصابات خاص سیاسی و رانتی در ترکیب هیات رییسه مدیران زیرمجموعه وزارت تعاون منجر به حیف و میل بیت المال و فساد شده است، خطاب به وزیر پیشنهادی تعاون اظهار داشت: آیا شما قدرت کافی برای تغییرات گسترده در ساختارها، فرآیندها و سازوکارهای این حوزه را دارید؟
نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این وزارتخانه، متولی صندوق های مهم بازنشستگی کشور است و بحران صندوق های بازنشستگی که ناشی از عدم تعادل میان منابع و مصارف آنهاست، اگر با طرح های کارشناسی و دقیق از گسترش این بحران جلوگیری نشود عواقب غیرقابل جبرانی بر کشور تحمیل می کند.
عبدالحسین روح الامینی عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در بیان مخالفت خود اظهار داشت: وزارت تعاون جای سیاست، نظریه بافی و نظریه پردازی نیست و عبدالملکی اشراف و پختگی لازم برای تصدی وزارت تعاون را ندارد.
وی افزود: ایشان بعنوان وزیر و سکاندار اجرائی بر این حوزه چندمنظوره که مخلوطی از چند وزارتخانه است، اشراف ندارد و آنجا جای سیاستگذاری، نظریه بافی و نظریه پردازی نیست. البته آقای عبدالملکی بعنوان داور موفق مسابقه میدان آنجا خوب درخشیدند.
هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم در بیان دلیلهای مخالفت خود با وزیر پیشنهادی کار با اعلان اینکه دوره آزمون و خطا تمام شده است، اظهار داشت: وزیر پیشنهادی کار تعاون و رفاه اجتماعی باید بگوید برای ۵۰۰ شرکت زیر مجموعه شستا چه برنامه ای دارد.
وی با اعلان اینکه وزارت کار وزارتخانه کوچکی نیست، اظهار داشت: قرار بود در مجلس دهم فردی را از یک وزارتخانه استیضاح نماییم که ایشان را وارد صحن نکردند و این آقا انصراف داد و باردیگر وزارت کار را به او دادند. وزارت کار سرقفلی وزارتخانه ها است. وزارت کار گردش مالی هنگفتی دارد.
دولت سیزدهم در پی کسب اقتدار غذایی در خاورمیانه
«سیدجواد ساداتی نژاد» وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی با تشریح برنامه های خود، اظهار داشت: برنامه دولت سیزدهم با افق و چشم انداز اقتدار غذایی در خاورمیانه و ریل گذاری برای رسیدن به این قله تدوین شده است.
وی با اعلان اینکه کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور است، گفت: دولت ها در جهان عهده دار تامین غذای مردم هستند و این مساله در قانون اساسی نیز تاکید گردیده است.
وی با اعلان اینکه امنیت غذایی اولویت نخست کشورها است، اشاره کرد: امروز در جهان امنیت غذایی ارتقا پیدا کرده و از تامین نیاز غذایی به قدرت غذایی رسیده است و اقتدار غذایی همپای اقتدار نظامی در جهان مورد اهمیت قرار دارد.
ساداتی نژاد با اعلان اینکه در میان کشورها برای قدرت غذایی رقابت وجود دارد، اشاره کرد: در جهان امروز محصولات کشاورزی تولیدکننده قدرت هستند و در ایران نیز به لحاظ منابع و دسترسی به تولیدات، این بخش در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد.
وی اضافه کرد: ۸۴ میلیون هکتار مرتع، ۱۴ میلیون هکتار جنگل، ۱۲۰ میلیون واحد دامی، ۳۵ میلیون اراضی قابل کشت، ۱۸ میلیون هکتار درحال کشت، ۲هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی با ظرفیت شیلات همچون منابع کشاورزی ایران است که باعث شده تا ۱۱.۶ درصد تولید ناخالص، ۱۹ درصد ایجاد اشتغال، ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی مربوط به محصولات کشاورزی باشد.
متن کامل سخنان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی از اینجا قابل دسترسی است.


موافقان چه گفتند؟
«غلامعلی کوهساری» عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی انتخاب وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی را نشانه هوشمندی رئیس جمهوری دانست و تخصص و تسلط ساداتی نژاد را از خاصیت های وی برشمرد.
وی اضافه کرد: از شروع انقلاب تا حالا کدام وزیر کشاورزی را می شناسید که در همه حوزه هایی همچون آب، منابع طبیعی، باغبانی، زراعت، مرتعداری، شیلات و دامپزشکی تخصص داشته باشد و بعنوان وزیر انتخاب گردد.
رحمت الله نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس هم در پشتیبانی از ساداتی نژاد گفت: تمام هم و غم وزیر پیشنهادی برای دفاع از حقوق کشاورزان، دامداران، مرغداران، شیلات و حوزه های مختلف است و برنامه های مدون و بسیار خوبی دارد.
وی اضافه کرد: در زمانی که آقای ساداتی نژاد در کمیسیون کشاورزی بود جلسات بسیاری را برای رفع چالش ها برگزار کرد و با وزارت جهاد کشاورزی و ۳۰ مجموعه نشست برگزار کرده و نقطه نظرات وزارت نیرو و وزارت کشاورزی را دریافت کرد.
مخالفان چه گقتند؟
مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه روزمه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی معمولی است، اظهار داشت: وزیر پیشنهادی باید دارای برنامه واقع بینانه، علمی و قابل دستیابی باشد.
وی اضافه کرد: وزارت جهاد دارای ۸۵۹ وظیفه حاکمیتی و تصدی گری است و کسی که این عرصه را نشناسد هرکس که باشد کلاه سرش می رود و مدیریتش می کنند. ذات نایافته از هستی بخش کی تواند که شود هستی بخش.
«سیدعلی موسوی» نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی هم در بیان دلیلهای مخالفت خود با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: در برنامه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی به مناطق محروم توجه نشده در صورتیکه کشاورزان جزء افراد بسیار ساعی کشور هستند.
وی اضافه کرد: برنامه های ساداتی نژاد برای مناطق محروم معین نمی باشد، هرچند بر طبق ماده ۷۵ قانون اساسی باید حرمت افراد نگه داشته شود.


قاسمی: شرایط فعلی حمل و نقل و مسکن را تغییر می دهم
«رستم قاسمی» وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی هم با تشریح برنامه های خود برای تغییر بخش حمل و نقل، مسکن و رفع محرومیت زدایی گفت: آشنا با دیپلماسی اقتصادی هستم و شرایط در هر سه بخش را با مذاکره، تهاتر و امکان افزایش سرمایه گذاری تغییر می دهم.
وی اضافه کرد: برای خود چهار دوره خدمت متصور هستم؛ دوره اول خدمت سربازی، دوره دوم در دوران دفاع مقدس، دوره سوم در کارگاه سازندگی خاتم الانبیا بعنوان مجموعه ای چند وجهی و دوره چهارم در وزارت نفت مشغول خدمت بودم.
وی با اعلان اینکه در دور اول شروع بازسازی کشور خیلی ها باور نداشتند که طرح های بزرگ و کوچک توسط خودی ها ساخته شود، اظهار داشت: مرحوم امام خمینی (ره) درست در زمان شروع بازسازی ها فرمودند «ما می توانیم»؛ تا جایی که توانستیم طرح های کلان را در زمینه ریلی، بندری و جاده ای خودمان ساختیم.
از آنجا که هیچ نماینده ای در مخالفت با برنامه های وزیر پیشنهادی راه سخنرانی نکرد، نمایندگان موافق نیز در پشتیبانی از وی سخنرانی نکردند.
متن کامل سخنان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی از اینجا قابل دسترسی است.


منبع:

1400/06/02
10:03:57
5.0 / 5
616
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403