حجم بسته های اینترنتی چطور مصرف می شود؟

حجم بسته های اینترنتی چطور مصرف می شود؟

از عوامل موثر بر افزایش میزان مصرف اینترنت در سالهای اخیر میتوان به افزایش حجم وبسایت ها، افزایش کیفیت تصاویر و ویدئوهای آنلاین، افزایش کیفیت تصاویر و ویدئوهای مورد استفاده در شبکه های اجتماعی، افزایش مصرف اینترنت اپلیکیشن ها و نرم افزارها و انجام بروزرسانی های مکرر اشاره نمود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، خدمت اینترنتی که به صورت بی سیم و بر بستر امواج تلفن همراه با استفاده از تکنولوژی 2G، 3G و 4G عرضه و در دسترس مشترکان قرار می گیرد، اینترنت همراه نامیده می شود و کاربران در هر مکانی که زیر پوشش شبکه های تلفن همراه باشد (در حالت ثابت و سیار) می توانند از اینترنت پرسرعت استفاده کنند.
شرکتهای دارای پروانه برپایه نوع پروانه، خدمات اینترنت همراه با فناوری های مختلف را عرضه می کنند که شامل پروانه عرضه خدمات تلفن همراه (MNO) و اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) هستند. فهرست دارندگان پروانه عرضه خدمات اینترنت همراه، در پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بخش دارندگان پروانه، دارندگان پروانه ارتباطات سیار وجود دارد.
تعرفه های خدمت
برپایه مصوبه شماره ۵-۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۵، سقف تعرفه هر کیلوبایت اینترنت برای سیمکارت های دائمی ۰.۴ ریال و برای سیمکارت های اعتباری ۰.۶ ریال تعیین شده است. بدین مفهوم که هزینه یک گیگابایت اینترنت در سیمکارت های دائمی برپایه تعرفه عادی حدود ۴۰ هزار ریال و برای خطوط اعتباری حدود ۶۳۰ هزار ریال است اما اپراتورهای تلفن همراه به منظور رفاه حال مشترکان بسته های تشویقی اینترنتی را با تخفیف مناسبی تعریف و از راه کانال های مختلف (کدهای دستوری USSD، پورتال رسمی اپراتور و سایر پورتال های فروش، اپلیکیشن ها و...) در اختیار آنها قرار می دهند.
برپایه مصوبه شماره ۱-۲۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۵، تعرفه ترافیک داده داخلی و داده بین الملل تفکیک شده است. برپایه این مصوبه، سقف تعرفه داده داخلی ۵۰ درصد سقف تعرفه مصوب داده بین الملل تعیین شده و اپراتورها ملزم هستند این تفاوت در حجم های خریداری شده از جانب کاربر نهایی و همینطور بسته های تعریف شده از جانب دارندگان پروانه را به صورت تفکیک شده رعایت نمایند. کاربران می توانند با رفتن به آدرس اینترنتی icip.ito.gov.ir و انتخاب بخش لیست تعرفه ترجیحی، سایت هایی که ترافیک آنها داخلی و به صورت نیم بها محاسبه می شود را مشاهده کنند.
فهرست کامل بسته های اینترنت همراه در پورتال رسمی اپراتورها درج می شود. همینطور مشترکان می توانند برای خرید بسته های اینترنت از راه کدهای دستوری و حساب کاربری اینترنتی هم اقدام نمایند. مشترکان می توانند با شماره گیری کدهای دستوری در هر اپراتور، بسته های اینترنتی را مشاهده و خریداری کنند.


چگونگی مصرف حجم بسته های اینترنتی
در سالهای اخیر افزایش چشم گیر سرعت اینترنت در سرتاسر جهان سبب بالا رفتن مصرف اینترنت مشترکان شده است. از عوامل موثر بر افزایش میزان مصرف اینترنت توسط مشترکان میتوان به افزایش حجم وبسایت ها، افزایش کیفیت تصاویر و ویدئوهای آنلاین، افزایش کیفیت تصاویر و ویدئوهای مورد استفاده در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، افزایش مصرف اینترنت اپلیکیشن ها و نرم افزارها، انجام بروزرسانی های مکرر اشاره نمود.
اما با عنایت به این که عموم کاربران اینترنت توجهی به این تغییرات نداشته و برپایه روال سالهای قبل بسته های اینترنتی را خریداری می کنند، این ابهام در سطح جامعه به وجود آمده است که اپراتورهای تلفن همراه محاسبه حجم بسته های مشترکان را به درستی انجام نمی دهند، چون که بسته مشترکان بسیار زودتر از آنچه مشترک تصور می کند به اتمام می رسد. از همین رو ضروریست کاربران اینترنت، به تغییرات به وجود آمده توجه نمایند.
مشترکان برای سنجش سرعت اینترنت تلفن همراه می توانند از راه لینک های speedcheck.ir و speedtest.ir و یا سایر سایت ها و اپلیکیشن های معتبر محاسبه سرعت اینترنت همچون سامانه نت سنج پالس به آدرس netsanjplus.ir اقدام نموده و از میزان سرعت اینترنت سیمکارت خود آگاه شوند. همینطور در پورتال اپراتورها هم صفحه ای برای انجام تست سرعت وجود دارد و تست سرعت خدمت اینترنت از راه سایت خود اپراتورها هم امکان پذیر است.
منبع:

1400/06/03
15:33:14
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403