طرح کنترل مصرف آزاد اینترنت چیست؟

طرح کنترل مصرف آزاد اینترنت چیست؟

تجهیزات جانبی: بمنظور جلوگیری از اعمال تعرفه اینترنت عادی برای مشترکان و جلوگیری از متضرر شدن کاربران تلفن همراه، طرح «کنترل مصرف آزاد اینترنت» توسط اپراتورها طراحی شده و مشترکان می توانند دسترسی خود به اینترنت با تعرفه عادی را مسدود کنند تا بعد از اتمام اعتبار بسته اینترنت مشترکان، دسترسی به اینترنت آنها متوقف شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، بر طبق مصوبه شماره ۵-۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مشترکان تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورتیکه بدون خرید بسته اینترنت و یا بعد از اختتام بسته اینترنتی خود، از این سرویس استفاده کنند، تعرفه اینترنت آنها بصورت تعرفه آزاد محاسبه می شود. از همین رو ارائه دهندگان خدمت اینترنت همراه موظف می باشند پیش از تمام شدن اعتبار (اعتبارحجمی یا اعتبار زمانی) بسته های اینترنت مشترکان و یا در صورت استفاده مشترکان بدون داشتن بسته تشویقی، اختتام اعتبار بسته و یا استفاده از اینترنت با تعرفه آزاد را در قالب پیامک به مشترکان اطلاع رسانی کنند.
بر طبق مفاد بندهای پروانه اپراتورها، ارائه دهندگان خدمت اینترنت همراه موظف می باشند در حساب کاربری مشترکان جزییات ریزمصرف اینترنت مشترکان را به آنها نمایش دهند.
بمنظور جلوگیری از اعمال تعرفه اینترنت عادی برای مشترکان و جلوگیری از متضرر شدن کاربران تلفن همراه، طرح «کنترل مصرف آزاد اینترنت» توسط شرکت های همراه اول و ایرانسل طراحی شده و در دسترس عموم مشترکان قرار گرفته است. مشترکان با بهره گیری از این طرح می توانند دسترسی خود به اینترنت با تعرفه عادی را مسدود کنند تا بعد از اتمام اعتبار بسته اینترنت مشترکان، دسترسی به اینترنت آنها متوقف شود. مشترکان باید توجه داشته باشند در صورت فعال سازی این طرح، همزمان با اتمام بسته اینترنتی و در صورت عدم رزرو بسته جدید، اینترنت گوشی آنها کاملا قطع می شود.
نحوه فعال یا غیرفعال سازی طرح کنترل مصرف آزاد
برای فعال یا غیرفعال سازی طرح کنترل مصرف آزاد، مشترکان می توانند به اپلیکیشن مدیریت حساب مشترکان اپراتور خودشان (همراه اول MyMci و ایرانسل MyIrancell) مراجعه نموده و یا از کدهای دستوری (USSD) استفاده کنند که این کدهای دستوری در جدول زیر آمده است.


به سبب بالا بودن هزینه اینترنت عادی به همه کاربران سفارش می شود متناسب با مصرف خود از بسته های اینترنت تلفن همراه استفاده کنند. برای مصارف با حجم بالا استفاده از بسته های تلفن همراه طولانی مدت (شش ماهه، سالانه) به صرفه تر است. از طرفی باتوجه به تفاوت هزینه اینترنت همراه و ثابت، برای مصارف با حجم بالا از قبیل VOD و IPTV پیشنهاد می شود از خدمت اینترنت ثابت که بر روی خط تلفن ثابت ارائه می شود، استفاده کنند. بهتر است کاربران برای جلوگیری از هدررفت حجم اینترنت، تنظیمات اپلیکیشن ها و نرم افزارهای خودرا به نحوی تنظیم کنند که از دانلود فایل ها یا بروزرسانی خودکار جلوگیری شود.
 مشترکان درصورت نارضایتی از سرویس دریافتی می توانند بوسیله تماس با پشتیبانی یا طرح شکایت در سایت اپراتور، شکایت خودرا ثبت کنند. در صورت عدم رسیدگی اپراتور به شکایت مشترک و یا درصورتی که کاربران در این مرحله موفق به احقاق حقوق خود نشوند، می توانند برای طرح شکایت بوسیله برقراری تماس تلفنی با شماره ۱۹۵ یا درج موضوع در درگاه www.195.cra.ir اقدام نمایند.
منبع:

1400/06/14
21:39:53
5.0 / 5
643
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403