وزارت كار و رفاه اجتماعی:

تشکیل شورای عالی تعاون لازم است

تشکیل شورای عالی تعاون لازم است

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای رونق تعاونی ها در دولت سیزدهم، اصلاح قانون تعاون، بازنگری و اجرای سند توسعه تعاون و تشکیل شورای عالی تعاون ضرورت دارد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد جعفر کبیری در آئین دهمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی اظهار داشت: افزایش سرمایه گذاری و راندمان در بخش تعاون، توسعه شفافیت و نوآوری، بهبود فضای کسب وکار تعاون و مقررات زدایی، توسعه دولت الکترونیک و حمایت های هدفمند، ترویج فرهنگ تعاون و کار مشارکتی و تقویت نهادهای بخش تعاونی می تواند سبب تحول و تحرک در بخش تعاونی شود.
وی با اشاره به اینکه ۹۷ هزار تعاونی با ۱.۷ میلیون فرصت شغلی در کشور فعالیت دارند، اظهارداشت: در سنوات اخیر بودجه توانمند سازی و شکل گیری تعاونی ۱۴ برابر رشد داشته است.
وی با اشاره به لزوم وجود بانک داده قابل اتکا در بخش تعاونی، خواهان ورود اطلاعات اعضای تعاونی ها در سامانه جامع و هوشمند تعاون شد تا زمینه برگزاری مجامع عمومی آنلاین نیز فراهم گردد.
علی حسین شهریور، دبیر کل خانه تعاونگران نیز در آیین دهمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی با تاکید بر اینکه در حوزه ترویج و توسعه مشارکت های مردمی، فرهنگ کار جمعی، تقویت سرمایه های اجتماعی و روحیه مسئولیت پذیری در قالب تشکل های تعاونی، در سطح جامعه بسیار ضعیف عمل شده است، اشاره کرد: با بهره گیری از ظرفیت رسانه های دیداری و شنیداری، شبکه های اجتماعی و تعامل با مراکز آموزشی و علمی از دبستان تا دانشگاه، باید در جامعه یک موج بزرگ در جهت گسترش تعاون ایجاد شود.
دبیرکل خانه تعاونگران اظهار داشت: برای ایجاد رونق و افزایش سهم بخش تعاونی لازم است چند اقدام کلیدی و اجتناب ناپذیر از طرف دولت سیزدهم صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه اطلاعات، برنامه ریزی و مدیریت از حلقه های توسعه بخش تعاونی به شمار می آیند و میزان توسعه یافتگی این بخش باکیفیت آمار و بهنگام بودن اطلاعات تولید شده، ارتباطی تنگاتنگ دارد، اظهار داشت: به جهت اینکه بدانیم تعاونی ها کجای اقتصاد ایران قرار دارند، اجرای طرح سرشماری تعاونی های کشور برای تعیین سهم بخش تعاون در اقتصاد و محاسبه ارزش افزوده تعاونی های تجاری، صنعت و معدن، کشاورزی، حمل و نقل، مصرف، مسکن، عمران و خدمات و سهم آنها در ارزش افزوده این بخش ها یک ضرورت است و باید در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه باید بر اجرای سند توسعه تعاون به رغم بلند پروازانه بودنش، پافشاری و تاکید شود، اظهار داشت: لازم است یک دفعه دیگر سند توسعه تعاون بعنوان نقشه راه از طرف ریاست جمهوری به دستگاه های اجرائی ابلاغ شود و کارگروهی متشکل از بخش های دولتی و غیر دولتی برای پیگیری، پایش و ارزیابی پیشرفت و اجرای آن تشکیل گردد.
شهریور با اشاره به اینکه تحرک بخشیدن به بخش تعاونی مستلزم ایجاد یک موج در کشور است، اضافه کرد: یکی از بخش های مهمی که می تواند این موج را بوجود آورد، حضور تعاونی ها در بازار سرمایه و بورس است.
وی اظهار داشت: باتوجه به عدم استقبال و همکاری دستگاه های اجرائی ذیربط و مکانیسم مالکیت در تعاونی ها، بخش تعاون باید امکان راه اندازی بورس تعاون را مستقل از بورس فعلی، بررسی و در دستور کار خود قرار دهد.
وی خواهان واگذاری مدیریت و مالکیت بنگاه های دولتی و طرح های نیمه تمام در محدوده جغرافیایی هر شهرستان به تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی شد و اظهار داشت: این اقدام می تواند نقدینگی سرگردان موجود در جامعه را جذب و به سمت تولید و اشتغال پایدار هدایت کند.
دهمین جشنواره تعالی مدیریت تعاونی توسط خانه تعاونگران، با حضور فعالان بخش تعاونی و مقامات دولتی از سراسر کشور بصورت آنلاین اجرا شد. در این جشنواره علاوه بر تجلیل از فعالان و پیشکسوتان بخش تعاونی، از مدیران ۲۵ تعاونی و اتحادیه سرآمد در زمینه تعالی سازمانی نیز با اعطای گواهی تعالی تقدیر گردید.

1400/06/20
21:03:14
5.0 / 5
879
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403