رییس سازمان نظام مهندسی معدن اعلام كرد:

تسریع در صدور عادلانه مجوزها با بهره گیری از سامانه های هوشمند فن آورانه

تسریع در صدور عادلانه مجوزها با بهره گیری از سامانه های هوشمند فن آورانه

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با تاکید بر حذف برخوردهای سلیقه ای با درخواست مجوزها اظهار داشت: بهتر است سامانه های هوشمند فن آورانه برای رفع مشکلات، تسریع در صدور عادلانه و بهینه مجوزها با افزایش ضریب شفافیت آن مورد استفاده قرار بگیرند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان نظام مهندسی معدن، «تقی نبئی»، رییس سازمان نظام مهندسی معدن در جلسه دیدار فعالان اقتصادی استان قزوین با «حجت الاسلام و المسلمین اژه ای» درباب لزوم رفع موانع توسعه بخش معدن کشور به سخنرانی پرداخت و با اشاره به مشکلات گریبانگیر این حوزه از رییس دستگاه قضا درخواست نمود تا با ایجاد شعب تخصصی قضایی در استانها برای به حداقل رسانی نگرانی فعالان معدنی خصوصاً در برخورد با تعارضات افراد محلی و دستگاه های اجرائی حکومتی دستور مساعد صادر کند.
وی در ادامه عامل بخش قابل توجهی از تعارضات بین دستگاهها و معدن کاران را ضعف نظارت کارشناسی آنها برشمرد و عنوان نمود که این مشکلات به سبب کمبود نیروی کارشناسی در بدنه این دستگاهها بوده است.
نبئی پیشنهاد کرد که این دستگاهها با بهره بردن از ظرفیت های قانونی خصوصاً تبصره ماده ۳۴ قانون معادن با بهره بردن از اعضای خبره سازمان و افزایش سطح نظارت کارشناسی علاوه بر کاهش لطمه های طبیعی معدن کاری، ارشادات کارشناسی لازم را در حین اجرای هر پروژه و در زمان مناسب آن در اختیار مدیران بخش معدن قراردهند و در نتیجه با بهره بردن از این ظرفیت می توان امیدوار بود از تشکیل خیلی از پرونده های قضایی پیشگیری شود.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن دیگر مسئله مدیریت بخش معدن را بوروکراسی سنتی در راه فرایندهای صدور مجوزهای معدنی عنوان و اشاره کرد: این مشکل علاوه بر اتلاف زمان و از بین بردن فرصت های خاص سرمایه گذاری معدنی موجبات ایجاد و بروز پدیده های شوم امضاهای طلایی، رانت و فساد در این عرصه را فراهم آورده است.
وی افزود: پیشنهاد می شود برای حل این مشکلات و تسریع در صدور عادلانه و بهینه مجوزها با افزایش ضریب شفافیت آن از سامانه های هوشمند فن آورانه استفاده گردد.
نبئی ایجاد پنجره واحد وفق ماده ۱۵ بخشنامه اجرائی قانون معادن را در جهت حذف برخوردهای سلیقه ای با درخواست مجوزها را مورد تاکید قرار داد.
در ادامه «حجت الاسلام و المسلمین اژه ی»، رئیس قوه قضاییه در پاسخ به درخواست های مطرح شده، ضمن ستودن نکته نظرات عنوان شده قول مساعد داد تا با بهره بردن از ظرفیت های نظارتی قوه قضائیه و با کمک دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهادات جامع عمل بپوشانند.
وی گفت: اساسا در این راه به مساعدت و مشاوره کارشناسان خبره سازمان نیاز خواهیم داشت و از این بابت استفاده بهینه از این ظرفیت سازمان را خواهان هستیم.
جلسه مذکور با حضور رحیمی وزیر دادگستری، عمرانی معاون دادستان کل کشور، عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، سیاهکالی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت مجلس انجام شد و پیشنهادات رییس سازمان و تاکیدات مقام عالی دستگاه قضا به اطلاع وی نیز رسید.


منبع:

1400/07/09
12:52:43
5.0 / 5
832
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403