گرم ترین شهرهای ایران در6 ماه نخست سال کدامند؟

گرم ترین شهرهای ایران در6 ماه نخست سال کدامند؟

آخرین گزارش سازمان فضایی ایران از داده های دریافتی از دو ماهواره اروپایی و آمریکایی حاکی می باشد در ۶ ماه نخست سال جاری، استانهای خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، هرمزگان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان گرم ترین استان ها بوده اند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، با استفاده از دمای روزانه سطح زمین میتوان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد کرده و توزیع جغرافیایی الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و بررسی کرد.
همچنین میتوان نقشه های حداکثر دمای ماهیانه و فصلی را نسبت به تاریخ مشابه در سالهای گذشته مورد بررسی قرار داد. تولید و مقایسه این نقشه ها برای متخصصین در حوزه های کاربردی مختلف بسیار مهم و اهمیت دارد.
سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر دریافتی از ماهواره ترا (سنجنده مادیس)، بیشینه دمای ماهیانه، میانگین بیشینه دمای ماهیانه، میانگین دمای ماهیانه و حداقل دما کشور در۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ را استخراج کرده است.
بر اساس داده های به دست آمده، بیشترین دمای ثبت شده در کشور در ارتباط با خرداد ماه حدود ۸۰/۶ درجه سانتی گراد است.


وضعیت پارامترهای دمایی کشور در ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰
همچنین مطابق بررسی های انجام شده گرمترین استانهای کشور در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ استانهای خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، هرمزگان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان هستند.
سیستان و بلوچستان و کرمان در تمام ماه های دو فصل ابتدایی سال جاری بعنوان گرم ترین استان ها معرفی شده اند.

به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، دمای سطح زمین (Land Surface Temperature: LST) که بیشتر حاصل بازتابش پوشش های طبیعی شامل خاک، برف و پوشش گیاهی است همچون متغیرهایی است که اطلاعات مفیدی را در ارتباط با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی زیر سیستم های زمین (هوا کره، آب کره، خاک کره، گیاه کره و انسان کره) و فرآیندهای آنها فراهم می آورد.
این نوع از دما، تابعی از انرژی خالص در سطح زمین است که به مقدار انرژی رسیده به سطح زمین، گسیل مندگی سطح، رطوبت و جریان هوای اتمسفر بستگی دارد. دمای سطحی زمین در خیلی از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، زمین شناسی، دیرینه شناسی و مصرف انرژی بعنوان یک عامل مهم مطرح شده و همچون پارامترهای مهمی است که می تواند نشان دهنده تغییرات دما در سطح زمین باشد.
با تحلیل و بررسی نقشه های LST، اطلاعات مفیدی در زمینه بررسی پدیده های مختلف همچون تجزیه و تحلیل جزایر حرارتی در کلان شهرها، تشخیص آنومالی های حرارتی در ارتباط با زلزله، شناسایی منابع زمین گرمایی، پایش خشکسالی و آتشسوزی را میتوان تهیه کرد.


منبع:

1400/07/13
23:14:55
5.0 / 5
739
تگهای خبر: سیستم , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403