کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می کند؟

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می کند؟

بتازگی بعد از برگزاری انتخابات هیات رییسه کمیسیون مشترک بررسی کننده طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و اظهارات برخی نمایندگان، این سوال در ذهن افکار عمومی قوت گرفت که وعده علنی بودن جلسات کمیسیون محقق می شود و یا خیر؟


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، طرح “حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی” موسوم به طرح صیانت که چندین ماه است به کلی افکار عمومی را به خود معطوف ساخته و حواشی زیادی هم به همراه داشته چونکه طرح اولیه وقتی منتشر گردید این تلقی در افکار عمومی شکل گرفت که با تصویب و اجرای آن دسترسی کاربران به اپلیکیشن ها و سایت های بین المللی مسدود و یا محدود می شود؛ از سویی هر بار رسانه ها و کارشناسان خواستند به بررسی آن بپردازند نمایندگان گفتند که محتوای طرح تغییر کرده است. در زمان موافقت نمایندگان با هشتاد و پنجی شدن طرح و ادامه نگرانی ها و انتقادات افکار عمومی، کارشناسان و رسانه ها، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ در حساب توئیتری خود نوشت که «طرح در کمیسیونی از منتخبین کمیسیون ها به طور علنی و شفاف بررسی خواهد شد.»
پس از آن مدافعان و طراحان طرح مستمرا تاکید داشتند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد و بررسی طرح در کمیسیون ویژه بصورت علنی و شفاف انجام خواهد شد؛ برای مثال غلامرضا منتظری عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی پیش تر گفته بود که درحال رایزنی هستیم که موضوعات مطروحه در کمیسیون مشترک بوسیله رسانه ملی منعکس شود.
اما حالا با تشکیل نخستین جلسه کمیسیون مشترک بصورت غیرعلنی این گمانه زنی ها عنوان شد که شاید وعده های علنی بودن جلسات کمیسیون مشترک در حد همان وعده باقی بماند و مذاکرات کمیسیون بصورت غیرعلنی دنبال شود، خبرگزاری ایسنا نیز در امتداد تنویر افکار عمومی این مهم را با چندی از اعضای هیات رییسه کمیسیون مشترک طرح صیانت در بین گذاشت تا مشخص شود اخبار بررسی طرح صیانت از پشت درهای بسته منتشر خواهد شد یا در شرایطی کاملا شفاف و بصورت علنی.
مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون مشترک طرح صیانت در همین خصوص به ایسنا اظهار داشت: باتوجه به حساسیت هایی که در این عرصه در جامعه وجود دارد اعضای کمیسیون همچنان بر شفافیت مذاکرات کمیسیون تاکید دارند، به همین دلیل این احتمال وجود دارد که گزارش مستمری از مذاکرات جلسه از طرف سخنگوی کمیسیون و در غیاب وی توسط رئیس یا نایب رئیس اول کمیسیون به سمع و نظر مردم برسد؛ البته این مباحث هنوز به تصویب اعضای کمیسیون نرسیده است.
وی همین طور بیان کرد: این پیشنهاد مطرح است که مذاکرات کمیسیون بوسیله درگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی پخش شود؛ اینها احتمالاتی است که باید به تصویب اعضای کمیسیون برسد و فعلا موضوعی بصورت قطعی مشخص نیست؛ بااینکه ثبت و ضبط مذاکرات و بررسی ها موضوعی است که همه اعضا بر آن تاکید دارند.
حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون ویژه این طرح نیز بیان کرد: از نظر ما هم تاکید بر این است که مذاکرات جلسات بصورت علنی پخش شود، تصمیم بر این بود جلسات در محل کمیسیون تلفیق تشکیل گردد تا احیانا صوت مذاکرات ثبت، ضبط و منتشر شود، البته این مباحثی است که باید بصورت قطعی مشخص شود.
سید علی یزدی خواه نایب رئیس کمیسیون مشترک عنوان کرد: مباحث هنوز درباب طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی قطعی نیست، مقرر است روز یکشنبه هفته آتی در کمیسیون مشترک در خدمت آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی باشیم و در این نشست درباره مباحث مختلف کمیسیون رایزنی نماییم.
وی همین طور اشاره کرد: بحث های مختلفی مطرح بوده که فعلا قطعی نیست؛ هنوز موضوعی درباره زنده پخش شدن جلسات تصویب نشده است، ممکنست اظهار نظرهای غیرکارشناسی هم در این خصوص صورت گیرد که بیشتر موجب تشویش اذهان می شود، ولی به هر شکل قرار بر این است خبرگزاری خانه ملت مذاکرات جلسات را به صورتی اینترنتی و مستقیم پخش کند یا این که ثبت و ضبظ کند بعدا منتشر کند، همین طور از ظرفیت صدا و سیما هم استفاده نمائیم.
یزدی خواه افزود: تمام این مباحث فعلا قطعی نیست، آقای قالیباف نیز پیشنهاداتی دارند که روز یکشنبه آنها را بررسی خواهیم کرد؛ اساسا به شکلی عمل خواهد شد نه سبب تشویش افکار عمومی شود و نه قول های داده شده زیر سوال برود.
بر این اساس باید منتظر مشروح مذاکرات و تصمیم گیری های جلسه روز یکشنبه کمیسیون مشترک طرح طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی باشیم و ببینیم آیا وعده رئیس مجلس و مدافعین طرح مذکور در خصوص علنی بودن مذاکرات کمیسیون جزو مصوبات جلسه آن روز کمیسیون خواهد بود و یا مجلس یازدهم که همیشه مدعی پشتیبانی از شفافیت بوده افکار عمومی را در بی اطلاعی از تصمیماتشان قرار می دهند.
خبرگزاری دانشجویان ایران از هر یک از اعضای کمیسیون مشترک طرح صیانت برای حضور در ایسنا و ابهام زدایی از این طرح دعوت می کند.1400/07/25
09:45:31
5.0 / 5
725
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403