آغاز دیپلماسی جدید اقتصادی ایران و هند از هرمزگان

آغاز دیپلماسی جدید اقتصادی ایران و هند از هرمزگان

به گزارش تجهیزات جانبی ایران و هندوستان با سابقه تاریخی قرن ها اشتراک های فرهنگی و داد و ستد و تجارت، این روزها و در شرایط سخت تحریم، دیپلماسی جدید اقتصادی خود از هرمزگان شروع کرده که نشان از توانمندی این ۲کشور برای توسعه هرچه بیشتر روابط دارد.


بواسطه اشتراک های زیاد، درمیان کشورهایی که ایران با آنها روابط سیاسی و دیپلماتیک دارد، از منظری شاید هیچ کشوری جایگاه هند را نداشته باشد چونکه روابط ایران و هند تقریباً همواره آرام، پایدار، با ثبات و طولانی در بستر تاریخ پیش رفته است.
هند و ایران با یکدیگر روابطِ تاریخی، زبانی، دینی و فرهنگیِ دیرینه دارند که عوامل گوناگونی سبب شکل دادن به آن شده اند، هر دو بازیگران اثرگذار منطقه خود هستند که مناسبات سیاسی، فرهنگی، تجاری تاریخی را با ثبات و تداوم همیشگی کمابیش ادامه می دهند.
درطول این سالها علاوه مناسبات اقتصادی و فرهنگی، همکاری نظامی بخصوص رفت وآمدهای دریایی همچون سفر ناوگروه های هندی به هرمزگان و ناوگروه های نیروی دریایی ارتش به هند و همینطور انجام رزمایش هایی دریایی بوده که سطح این روابط حفظ شده بنابراین در روز های اخیر تحرک بیشتری شروع شده که نوید بخش روح تازه دراین زمینه است.
استان هرمزگان بواسطه قرار گرفتن در کنار آبراه بین المللی خلیج فارس، تنگه هرمز و همسایگی دریای عمان و همینطور داشتن ۹۰۰کیلومتر مرز آبی و دهها بندر تجاری از پارسیان تا جاسک یکی از بزرگترین ظرفیت های دریایی برای صادرات، واردات و ترانزیت کالا بوده که برای ۲ کشور ایران و هند اهمیت دارد.
در راستای تقویت مناسبات اقتصادی و فرهنگی گددام دارمندرا (Gaddam Dharmendra) سفر هند در تهران روز یکشنبه هفته جاری به همراه دشدیکپال کیشور ناندیشوار(دبیر دوم)، راویندر سینگ(رایزن اقتصادی و بازرگانی) و آبیشیک سیملای(وابسته نیروی دریایی) سفارت هندوستان وارد هرمزگان شد.
این سفر با دیدار با شهردار بندرعباس آغاز و بازدید از مجتمع بندری شهید رجایی بعنوان بزرگ ترین بندر تجاری ادامه یافت و ضمن شرکت در جمع فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی استان با استاندار هرمزگان هم دیدار داشت که بیشتر حول محور اقتصادی بود.
از مهم ترین درخواست های مطرح شده، پیشنهاد خواهر خواندگی بنادر رجایی و چابهار با بمبئی، افزایش صادرات کالا به هند، صدور ویزای طولانی مدت هند برای فعالان اقتصادی هرمزگان توسط کنسولگری این کشور در بندرعباس بود که سفیر هند عنوان کرد: این ویزا الان توسط سفارت هند در تهران صادر می شود اما امکان صدور آن توسط کنسولگری هم وجود دارد که راهکار اجرایی آن بررسی خواهد شد.

تداوم روابط تجاری هند با ایران
کشورهای هند و ایران که سابقه طولانی در زمینه ارتباطات تجاری و فرهنگی دارند همواره نمونه ای الگو برای سایر کشور ها بوده که علاوه بر قرن های گذشته توانسته اند از سال ۱۳۰۰تا ۱۴۰۰ حفظ کنند و از آن بعنوان ۲ تمدن بزرگ در آسیا یاد می شود و امروز در کنار هم این مناسبات را گسترش می دهند.
درکنار فعالیت اقتصادی هندوستان با هرمزگان، هندوستان بواسطه حضور هندی ها در این استان، معبد هندوها بعنوان یکی از علائم فرهنگی در سال ۱۳۰۰ در بندرعباس ساخته شد و تا سال ۱۳۴۴ حضور تجار و بازرگانان هندی در این شهر مشهود بود.
بنایی که نمونه مشابه آنرا در جای دیگری از کشور نمی توان مشاهده کرد. این معبد که با نام پرستشگاه بت گوران هم شهرت دارد، بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و امروزه یکی از مشهورترین جاهای دیدنی بندر عباس به حساب می آید.
سفیر جمهوری هند در تهران از ایران بعنوان شریک قابل اتکا برای هندوستان یاد کرد و اظهار داشت: دو کشور از لحاظ اقتصادی می توانند شرکای استراتژیک در منطقه و حوزه بین المللی باشند و ما می خواهیم روابط تجاری خویش را با ایران هرچه بیشتر استمرار بخشیم.
"گددام دارمندرا "روز یکشنبه در جریان بازدید از بخش های مختلف بزرگ ترین بندر تجاری ایران، نقش بندر شهید رجایی را در تجارت دریایی منطقه نقشی بی بدیل و اثرگذار عنوان نمود و اضافه کرد: اطمینان داریم که بندر شهید رجایی با برخورداری از موقعیتی استراتژیک می تواند ترانزیت بین المللی بین کریدور شمال-جنوب را قوت بخشد.
وی خاطرنشان کرد: ایران و هند بعنوان ۲ تمدن بزرگ در آسیا از روابط دیرینه تاریخی و اقتصادی برخوردار می باشند و مناسبات تجاری و بازرگانی این دو کشور بخصوص از راه دریا از گذشته های دور تا امروز استمرار دارد.
وی ضمن اشاره به توسعه تجارت دریابرد بین دو کشور ایران و هندوستان اظهارداشت: در جهت توسعه همکاریهای دریایی، هندوستان فعالیت خویش را بخصوص در حوزه کالای عمومی و جنرال کارگو از مدتها پیش در بندر چابهار شروع کرده و کشتی های فله بر حامل گندم و شکر بیشتر در این بندر پهلودهی می شوند.
سفیر کشور هندوستان در ایران ضمن اشاره به موقعیت سیاسی و تجاری ایران و هند و نزدیکی مسیر دریایی بین بندرعباس، چابهار و بندر بمبئی افزود: با تعامل بین سایر سفرا در تهران تلاش می نماییم که این سهم بازار را از کشورهای آسیایی گرفته و از بندرشهید رجایی، چابهار و بمبئی به سمت کریدور شمالی سوق دهیم.
توسعه روابط بانکی و اقتصادی عمیق بین ایران و هند عمیق می شود
یکی از راههای گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی، سفر مقام های دو کشور به کشور های همدیگر و دیدار با مقام های ارشد بخصوص در استانهایی که امکان سرمایه گذاری و تأثیر گذاری بیشتر دارند است بنابراین سفیر هند دراین سفر دیداری با استاندار هرمزگان با هدف سرعت بخشیدن به ارتباطات اقتصادی داشت.
سفیر هند در تهران هم در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات، با اشاره به اینکه دهلی به دنبال توسعه روابط خود با تهران است، اظهار داشت: ما به دنبال توسعه روابط بانکی و اقتصادی عمیق بین ۲ کشور هستیم و بندرعباس و هرمزگان می تواند مهم ترین نقطه برای توسعه روابط باشد.
دارمندرا ضمن اشاره به بازدید از منطقه ویژه اقتصادی خلیح فارس، بندرشهید رجایی و دیدار با اعضای اتاق بازرگانی بندرعباس، اضافه کرد: در این دیدارها ظرفیت بخش های مختلف تشریح شد که منجر به شناخت بیشتر از زیرساخت های هرمزگان و توسعه روابط در آینده خواهد شد.
وی دسترسی به کریدور جنوب – شمال را همچون ظرفیت های استان هرمزگان برای توسعه روابط در زمینه ترانزیت کالا برشمرد و تصریح کرد: در مسافرت وزیرخارجه ایران به هند، تمام نقطه نظرعای مثبت خویش را در ارتباط با فراهم کردن امکان بهره مندی از مزیت های هرمزگان مطرح خواهیم کرد.
تسهیل زمینه واردات و صادرات محصولات کشاورزی بین ۲ کشور و توسعه سرمایه گذاری در بخش انرژی از دیگر درخواست های گددام دارمندرا سفیر هند و مهدی دوستی استاندار هرمزگان در این دیدار بود.

واسطه ها از روابط تجاری بین کشور ایران و هند حذف شوند
یکی از موانع و مشکلات سر راه توسعه اقتصادی ایران و هندوستان حذف واسطه ها بوده که استاندار هرمزگان در دیدار با سفیر هندوستان در تهران یاد شده قرار داد و تصریح کرد اگر این اقدام صورت گیرد ۲ کشور می توانند تجارت شان را به صورت مستقیم و بی واسطه انجام دهند.
مهدی دوستی ضمن اعلام آمادگی برای عرضه تسهیلات به منظور توسعه تجارت و سرمایه گذاری با عنایت به سابقه تاریخی، اشتراک های فرهنگی و همسایگی بین ۲ کشور دارای روابط دوستانه و حسنه تصریح کرد که این دوستی تاریخی زمینه مناسبی برای همکاریهای آتی به حساب می آید و انتظار می رود هند هم گام های عملی را در این خصوص بردارد.
استاندار هرمزگان اظهارداشت: بندرهای ایران و بخصوص استان هرمزگان برای دسترسی کشور هند به بازار آسیای میانه آمادگی کامل دارند و آماده ایم زمینه را برای دسترسی بهتر صادرکنندگان و واردکنندگان هندوستان از راه زیرساخت های حمل و نقل ریلی و زمینی فراهم نماییم.
وی، تشکیل کارگروه مشترک را برای افزایش تبادلات تجاری میان هند و استان هرمزگان امری ضروری برشمرد و اظهار داشت: ما نمایندگان بخش دولتی و خصوصی خویش را بزودی معرفی خواهیم کرد و امیدواریم هند هم در سریع ترین زمان ممکن نسبت به معرفی نمایندگان خود برای تشکیل این کارگروه اقدام نماید.
استاندار هرمزگان در مورد ترانزیت کالا هم اظهار داشت: در این عرصه نیازمند تصمیم هایی در سطح کلان هستیم ولی در حدود اختیارات استان، زمینه برای حضور و فعالیت تجار و بازرگانان هندی فراهم می شود.

صادرات ۵۰میلیون دلاری کالا از هرمزگان به هند
در شرایطی که آمریکا زمینه بستن ارتباطات اقتصادی کشورها با ایران فراهم نموده و از ابزار تحریم برای به شکست کشاندن اقتصاد کشورمان در سال های اخیر داشته، صادرات بعنوان چراغی پر فروغ روشن بوده که سهم هرمزگان دراین زمینه قابل توجه است.
یکی از زیر ساختها، شناسایی تجار قدرتمند و شناسایی بازارهای هدف بوده که استان هرمزگان بدلیل وجود ۷۱ بندر فعال و داشتن بازرگانانی با سابقه به افزایش سطح روابط اقتصادی بین ایران و هند می اندیشد تا بتواند از ظرفیت های موجود بیشتر بهره ببرد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان در نشست فعالان اقتصادی هرمزگان با سفیر هند در ایران دراین زمینه اظهار داشت: سال قبل بیشتر از ۱۴۰ میلیون دلار کالا از هرمزگان به هند صادر شده و در ۶ ماه نخست سال جاری هم بیش از۵۰ میلیون دلار کالا از استان به هند صادر گردیده است.
محمدرضا صفا با اشاره به اینکه کمتر بندر و لنگرگاهی در خلیج فارس و شمال اقیانوس هند وجود دارد که نامی از تاجران هند و ایران در آنها نباشد، اضافه کرد: بیشتر صادرات استان شامل مواد معدنی، خشکبار و میوه است و تلاش ها برای تقویت جایگاه محصولات استان در بازارهای هند ادامه دارد.
وی برخورداری هرمزگان از شبکه های حمل و نقل دریایی ریلی و هوایی و جاده ای را از مزایای تسهیل کننده تجارت استان دانست و افزود: این شرایط در کنار سوابق مشترک تاریخی هند و هرمزگان پشتوانه های ارتباط دوجانبه هستند.
این مدیراقتصادی بخش خصوصی از جزایر ۱۴گانه هرمزگان بعنوان یکی دیگر از موقعیت های منحصر بفرد استان نام برد که فرصت های گردشگری جدید درآنها شکل گرفته و درحال تکمیل است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان افزود: هرچند این استان در منطقه ای گرم و خشک قرار گرفته اما کشاورزی در آن رونق دارد و در محصولات خارج از فصل استان عملکرد خوبی دارد که این ظرفیت هم قابل گسترش است.
به گفته صفا ظرفیت فعالیت شیلاتی استان الان سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن است و نزدیک به سه میلیون تن هم محصول کشاورزی در استان به دست می آید که در هر ۲بخش، زمینه های افزایش صادرات وجود دارد.ظرفیت و توانمندی بندر شهید رجایی در اختیار هند
مجتمع بندری شهید رجایی که از سال ۶۴ و در شرایط سخت جنگ تحمیلی فعالیت خویش را شروع کرد و الان عضو کنواسیون های بین المللی و با ۸۰ کشور ارتباط دریایی دارد، هند بعنوان یکی از مقصد های صادراتی کالا برای به حساب می آید که آغوش خویش را برای توسعه این مناسبات بازکرده است.
بندر شهید رجایی بعنوان بزرگترین، فعال ترین و مدرن ترین بندر کشور به علت قرارگیری در نقطه اتصال مسیر دریایی کریدور جنوب به شمال به مسیرهای جاده ای و ریلی کشور، نقشی کلیدی را در جهت برقراری ارتباط کشورهای آسیای جنوب شرقی و اروپا برای این بندر رقم زده است، بنابراین تجهیز و توسعه این بندر به همراه توسعه زیرساخت های حمل و نقل کالاهای ترانزیتی، نقش مهمی در توسعه صنعت ترانزیت کشور ایفا می کند.
قرارگرفتن در دهانه ورودی خلیج فارس و تنگه هرمز، بهره مندی از تجهیزات مدرن، اتصال به شبکه بین المللی ریلی، امکان واگذاری زمین و دیگر امکانات به سرمایه گذاران بخش خصوصی و ده ها مزیت دیگر سبب شده تا بندر شهید رجایی بندرعباس به یکی از موفق ترین سازمان های بندری در خاورمیانه تبدیل گردد.
تحریم‎های بین المللی و شیوع کرونا مانع از توسعه زیر ساخت های بندری در مجتمع بندری شهید رجایی نشد و با ایجاد یک پست اسکله و افزودن ۳۱ هکتار به پسکرانه این بندر، حلقه تحریم را در صنعت دریایی و بندری بشکند.
بندر راهبردی شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان و در شمال جزیره قشم و تنگه هرمز واقع شده که با داشتن روابط دریایی و مبادله کالا با ۸۰ بندر شاخص بین المللی بعنوان بزرگترین بندرتجاری و کانتینری و همینطور دروازه طلایی اقتصاد ایران مطرح است و سهم ۵۰ درصدی از تجارت ایران را به خود مختص کرده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در جریان بازدید میدانی سفیر هند از این بندر، گزارشی مبسوط از ظرفیت ها و توانمندی های بنادر استان هرمزگان بخصوص بندر شهید رجایی و همینطور آخرین دستاوردهای عملیاتی در این بندر را به هیأت هندی ارائه کرد.
علیرضا محمدی کرجی ران، باتبیین سیاستها و افق های ترسیم شده در جهت تقویت و تعمیق دیپلماسی دریایی به منظور تعاملات بیشتر با کشورهای همسایه و منطقه اظهار داشت: یافتن نقاط همکاری مشترک و احیای ظرفیت های مغفول مانده و گشودن دروازه های جدید تجارت مورد توجه است.
هرمزگان نقش کریدور شمال وجنوب برای تمام کشورهای شمالی، غربی، شرقی و جنوبی کشورمان بخصوص کشور هند اهمیت دارد که امروز مسئولان سیاسی آن با سفر به این استان درحال گسترش این مناسبات بوده که بتوانند دو کشور ایران و هند از رهگذر این سفرها سهم بیشتری از روابط را بدست آورند.1400/08/10
10:13:19
5.0 / 5
801
تگهای خبر: ابزار , بین المللی , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403