صنعت استخراج، فرصتی که با بی تدبیری به بحران تبدیل شد

صنعت استخراج، فرصتی که با بی تدبیری به بحران تبدیل شد

تجهیزات جانبی: کارشناسان حوزه رمزارز، به بررسی مشکلات صنعت استخراج رمزدارایی ها پرداخته و تاکید نمودند صنعت استخراج می تواند به مدد درآمد مناسبی که برای سرمایه گذاران ایجاد می کند، سبب رونق کسب وکارهای مرتبط شود، در صورتیکه در سالهای قبل، به سبب سنگ اندازی های فراوان، مزارع مجاز موفق به راه اندازی نشده اند و سرنوشت دستگاه هایی که خریداری شده، بازارهای زیرزمینی و به کارگیری در مزارع بدون مجوز خواهد بود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، انجمن علمی فناوران زنجیره بلوک فعالیت خودرا با نام “انجمن بلاک چین ایران” در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۶، بعنوان انجمن مردم نهاد تخصصی رسما شروع به کار کرده است. نشست خبری این انجمن، با موضوع بررسی مشکلات و معضلات متقاضیان و فعالین حوزه استخراج رمزدارایی ها، امروز اجرا شد.
عباس آشتیانی -مدیرعامل انجمن بلاک چین- با اعلان اینکه به علت سرعت پایین سیستم دولتی در تعامل با پدیده های فناور و نوظهور، فعالین این حوزه ها بطور معمول با مشکلات عدیده ای در داخل کشور مواجه می شوند، اظهار داشت: در مورد صنعت استخراج این تعلل با کج سلیقگی و سوءمدیریت وزارت نیرو نیز همراه شد تا بجای یافتن راه حل مناسب صورت مساله به کلی پاک شود. صنعت استخراج از آن دست صنایعی است که ضمن ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، می تواند به مدد درآمد مناسبی که برای سرمایه گذاران به وجود می آورد سبب رونق کسب وکارهای مرتبط شود، از صنایع کوچک حوزه برق، تاسیسات و فناوری اطلاعات و ارتباطات گرفته تا صنایع کلان نیروگاهی.
وی افزود: این صنعت به فضای گسترده ای نسبت به حجم کاری نیاز ندارد و آلایندگی بسیار پایینی دارد و اصلی ترین نیاز آن انرژی برق است که توان مصرف دائمی و شبانه روزی این صنعت، آنرا به مشتری ایده آل و آرمانی صنایع نیروگاهی در دنیا بدل کرده است. میزان تقاضای برق توسط این صنعت با مدیریت صحیح می تواند سبب جذب سرمایه های جدید در صنایع نیروگاهی کشور و به دنبال آن رونق تمامی مشاغل و صنایع در رابطه با راه اندازی و نگهداری نیروگاه ها شود. در این صنعت می توان ضمن انتفاع مناسب سرمایه گذاران، بستر درآمدزایی بسیار مناسبی برای حاکمیت بوسیله دریافت مالیات باشد، البته اگر وزارت نیرو انرژی را با قیمت منطقی در اختیار این صنعت بگذارد تا سرمایه گذاران پشیمان نشده و سرمایه خودرا از کشور خارج نکنند.
یک بام و چند هوا در برخورد با صنعتگران حوزه استخراج
مدیرعامل انجمن بلاک چین اشاره کرد: متاسفانه در زمان فقدان قانون درباب مشروعیت و یا ممنوعیت صنعت استخراج، وزارت نیروی وقت با بخش نامه ای خلق الساعه و با دستاویز قرار دادن ورود بدون مجوز تجهیزات استخراج مبادرت به قلع و قمع تمامی فعالین این حوزه و با صدور جریمه های سنگین، آنها را نقره داغ کرد. بعد از این اتفاقات و با پیگیری های مستمر انجمن در کنار فعالین این حوزه بعد از ماه ها و هدررفت فرصت های طلایی استخراج و البته از میان رفتن سرمایه های سرمایه گذاران برچسب قاچاقچی از پیشانی فعالین این حوزه که عموما جوانانی تحصیل کرده و مشتاق تکنولوژی های جدید بودند، برداشته و قرار شد تا با پرداخت حقوق قانونی بتوانند دستگاه های خودرا بازپس گیری کنند.
آشتیانی افزود: اما بعد از این اتفاق به علت برخورد سلیقه ای در شهرها و استانهای مختلف هنوز شاهدیم که تعدادی از این افراد هنوز موفق به دریافت دستگاه های خود بعد از پرداخت حقوق قانونی نشده اند و خیلی از آنهایی که دستگاه های خودرا دریافت کرده اند، به علت سنگ اندازی های فراوان موفق به راه اندازی مزارع مجاز نشده اند که اساسا سرنوشت این قبیل دستگاهها نیز بازارهای زیرزمینی و به کارگیری در مزارع بدون مجوز خواهد بود که یکی از اشکالات اصلی وزارت نیرو در ایام داغ تابستان بود.
مقاومت دولت در به کارگیری مشاوره فعالین بخش خصوصی
مسعود نیلی -رییس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین- هم اظهار نمود: طی سالهای قبل جلسات بسیاری با معاونت های مختلف ریاست جمهوری و وزارتخانه های دولت در امتداد بررسی راهکارهای بهره مندی از قابلیت های صنعت استخراج با حضور نمایندگان انجمن انجام شد که متاسفانه خروجی مفیدی در بر نداشت. در این جلسات راهکارهای بسیاری جهت تامین منافع سرمایه گذاران، حاکمیت و مردم ارائه شد که در ظاهر مورد استقبال قرار می گرفت اما در عمل هیچگاه اجرائی نمی شدند.
وی افزود: وزارت نیروی دولت پیشین با در نظر گرفتن تعرفه برق صادراتی برای این صنعت عملا تنها مزیت رقابتی کشور که می توانست نرخ منطقی انرژی باشد را از بین برد و پس از آن با رایزنی با وزارت نفت مانع دستیابی سرمایه گذاران این صنعت به گاز با قیمت منطقی شد. در طرح های پیشنهادی سرمایه گذاران آمادگی خودرا جهت تامین برق مورد نیاز کشور در زمان های پیک مصرف در تابستان بصورت داوطلبانه بوسیله نیروگاه های خود تامین اعلام نموده بودند که در صورت استقبال دولت می توانست مانع خاموشی ها باشد که با بی تفاوتی وزارتخانه های مربوط مواجه گردید.
ایجاد فضای مسموم با انتشار اطلاعات خلاف واقع
نیلی اشاره کرد: وزارت نیرو نه فقط از راه حل ها و پیشنهادهای بخش خصوصی در جهت رفع مشکلات کمبود برق کشور استفاده نکرد، بلکه با فرار رو به جلو صنعت استخراج را مسبب اصلی کمبود برق معرفی نمود. اساسا نه انجمن و نه هیچ نهاد و سازمان دیگری موافق استفاده بدون مجوز از برق برای صنعت استخراج نیست، اما رشد قارچ گونه مراکز بدون مجوز حاصل تعرفه گذاری غیرکارشناسی و روال عملا نا ممکن گرفتن مجوز برای خیلی از علاقه مندان فعالیت قانونی در این صنعت بود، اگرنه مراکز مجاز استخراج همگی درحال کنترل دائمی وزارت نیرو هستند و در مواقع بحرانی سالهای قبل نخستین اماکنی بودند که با قطعی برق مواجه می شدند. اگر این مراکز مسبب خاموشی بودند چرا بعد از دستور ریاست جمهوری درباره ممنوعیت استخراج تا اختتام تابستان مشکلات خاموشی کاملا برطرف نشد؟
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین اظهار داشت: تعدادی از مشاورین دولت پیشین بدون در نظر گرفتن دوره کوتاه قابلیت استفاده از تجهیزات استخراج و ریسک بسیار بالای بازار رمزدارایی ها تنها با اشاره به درآمد نسبتا مناسب این صنعت، سبب ایجاد حس رقابت در دستگاه های مختلف در جهت سهم خواهی از این درآمد لایتناهی شدند. متاسفانه بعد از به رسمیت شناخته شدن استخراج بعنوان صنعت در کشور، مدیر شرکت شهرک های صنعتی تخلف آشکار عدم تخصیص و اجازه فعالیت به متقاضیان این صنعت در شهرک های صنعتی (که در آن زمان تنها مکان مورد تایید جهت صدور مجوز بود) را از افتخارات خود بر شمردند و پس از رفع نسبی موانع نیز مبادرت به اختصاص زمین با چند برابر قیمت به فعالین این صنعت کردند.
نیلی افزود: هم اکنون هم شاهد می باشیم با بسته شدن سامانه صدور مجوز، متقاضیان جدید قادر به اقدام در این راستا نیستند و تعدادی از متقاضیانی که درحال تکمیل مزارع خود بودند و حتی مبادرت به تهیه انشعابات قانونی هم کرده اند، با بسته شدن سامانه قادر به تبدیل جواز تاسیس به پروانه بهره برداری نیستند که البته دراین زمینه وزارت صمت قول مساعدت و از سرگیری کار سامانه را داده است. این مشکل البته هم اکنون سبب ایجاد رانت و قیمت چند میلیاردی مجوزهای موجود شده است.
برخوردهای سلیقه ای، مانع اصلی ورود سرمایه گذاران جدید
همین طور سید امید علوی -رییس هیئت مدیره انجمن بلاک چین- با اعلان اینکه متاسفانه در تمامی بخش ها شاهد برخوردهای سلیقه ای هستیم، اضافه کرد: واردات دستگاه های استخراج توسط فعالان حدودا نا ممکن است و شاهد ایجاد رانت برای شرکت های مدعی تولید دستگاه های استخراج در داخل کشور هستیم و گاهی تخلفات فاحشی نیز از طرف آنها درحال روی دادن است. تغییر لیبل دستگاه های کارکرده و فروش آنها بعنوان دستگاه تولید داخل و فروش فاکتور رسمی به دارندگان دستگاه وارد شده از مسیرهای غیرقانونی تنها قسمتی از تخلفات تعدادی از این تولیدکنندگان است.
وی افزود: اگر دولت و مجلس هرچه سریع تر بصورت منطقی به فکر قانون گذاری و رفع موانع این صنعت نباشند، باید در انتظار رشد هرچه بیشتر کارهای زیرزمینی و بدون مجوز باشیم. این صنعت توانایی و جذابیت جذب سرمایه گذاران بسیاری را داخل کشور دارد که با مدیریت صحیح می تواند ضمن ایجاد رونق در خیلی از صنایع و مشاغل، قسمتی از مشکلات کمبود برق در کشور را نیز بواسطه ورود سرمایه های جدید به صنعت ساخت نیروگاه های خود تامین و استفاده از ظرفیت آنها در مواقع نیاز را می تواند حل کند.
رئیس هیئت مدیره انجمن بلاک چین اشاره کرد: همین طور دولت و وزارتخانه های مرتبط می توانند با در نظر گرفتن تعرفه های تشویقی و ارائه مشوق هایی، سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری روی نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک هدایت کنند که البته تابحال تنها شاهد شعارهایی دراین زمینه بودیم و سرمایه گذارانی که قدم در این راه گذاشته اند حدودا همگی متضرر شده اند.
وی اظهار داشت: امیدواریم دولت جدید با بهره بردن از مشاوره بخش خصوصی و با فراهم کردن بستر مناسب تمامی کارهای این صنعت را از حالت زیرزمینی و غیرقانونی به سمت فعالیت قانونی قابل کنترل که می تواند منافع همه بخش ها را تامین کند، هدایت کند. مانند گذشته انجمن فناوران زنجیره بلوک هم آمادگی خودرا جهت مشاوره علمی در امتداد منافع ملی به همه ارکان حاکمیت اعلام می کند.
منبع:

1400/08/12
23:52:33
5.0 / 5
699
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403