پیشرفت ۲۸ درصدی پروژه فاضلاب فردوس بعد از ۱۱ سال

پیشرفت ۲۸ درصدی پروژه فاضلاب فردوس بعد از ۱۱ سال

به گزارش تجهیزات جانبی پروژه فاضلاب شهر فردوس با گذشت ۱۱ سال از آغاز عملیات اجرایی آن حدود ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در ایستگاه تأمین اعتبار به کندی پیش می رود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا عملیات اجرایی طرح فاضلاب شهری در فردوس از سال ۱۳۸۹ شروع شد و تابحال ۲۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.
بنابر اعلام مسئولان محلی ۱۷۰ کیلومتر شبکه فاضلاب باید در فردوس اجرا شود و برای راه اندازی تصفیه خانه پیشرفت فیزیکی اجرای شبکه به ۴۰ درصد برسد.
پروژه ای که با اجرای آن میتوان امکان استفاده مجدد از آب در حوزه فضای سبز شهری و کشاورزی را فراهم نمود حالا برای سرعت گرفتن نیازمند تخصیص اعتبارات است.
مسوولان وقت شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی در بهمن سال ۱۳۹۱ اعلام نمودند که در جهت جلب سرمایه گذاری این مجموعه موفق به جلب سرمایه داخلی برای پروژه فاضلاب فردوس شدند اما از آن سال به بعد پیشرفت قابل ملاحظه ای در این عرصه هم روی نداده است.
به گفته مسئولان شهرستان تابحال سه بار فراخوان برای جذب سرمایه گذار به منظور ساخت تصفیه خانه فردوس داده شده که تابحال سرمایه گذاری جذب نشده است.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان فردوس اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم این پروژه را به بخش خصوصی واگذار نماییم باید پیشرفت فیزیکی آن به ۴۰ درصد برسد که در این خصوص به ۴۰۰ میلیاردریال اعتبار نیاز داریم.
مجید شریف زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: پروژه فاضلاب فردوس تابحال ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۲۰۰ میلیاردریال در این پروژه هزینه شده است.
وی درباره تصفیه خانه فاضلاب اظهار داشت: زمین راه اندازی تصفیه خانه به صورت صد درصد تملک و خط انتقال انجام شده است اما برای ساخت تصفیه خانه باید سرمایه گذار ورود پیدا کند.
سه اقدام اساسی برای سرعت گرفتن پروژه فاضلاب
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی که پیگیر اجرای این پروژه است، اواخر شهریور سال جاری با وزیر نیرو دیدار نمود و سپس درباره نتایج این دیدار اظهار داشت: طی نامه ای سه اقدام برای تسریع در اجرای پروژه فاضلاب فردوس پیشنهاد شده و با عنایت به بودجه ۵۰ میلیاردریالی این پروژه در اعتبارات سال ۱۴۰۰ از وزیر نیرو خواستیم تا علاوه بر تخصیص ۱۰۰ درصدی آن، از سایر منابع در اختیار وزارت خانه به تکمیل این پروژه کمک نماید.
حجت الاسلام مجید نصیرایی اضافه کرد: همینطور درخواست شد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مبلغ بیشتری برای این پروژه در نظر گرفته شود، وزیر نیرو هم با تکیه بر ضرورت تسریع در تکمیل پروژه های نیمه تمام در این خصوص دستور بررسی و اقدام صادر کرد.
وی عنوان کرد: پروژه فاضلاب شهر فردوس در مدت ۱۱ سال حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طولانی شدن زمان اجرای این پروژه سبب هدر رفت بیت المال است.
نماینده مردم چهار شهرستان خراسان جنوبی اظهار داشت: با بهره برداری از پروژه فاضلاب شهر فردوس، امکان استفاده مجدد از آب در این دشت بحرانی فراهم خواهد شد.
جذب سرمایه گذار برای پروژه در دستور کار است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی درباره آخرین وضعیت این پروژه اظهار داشت: برای واگذاری پروژه تکمیل شبکه و راه اندازی تصفیه خانه به سرمایه گذار، شرط پیشرفت ۴۰ درصدی وجود ندارد و این شرکت تابحال طی ۲ مرحله نسبت به فراخوان جذب سرمایه گذار، اقدام نموده که متاسفانه از این مورد استقبال نشده است.
حسین امامی اضافه کرد: همچنان به موازات پیگیری اختصاص اعتبارات عمرانی مناسب برای پروژه فاضلاب فردوس، جذب سرمایه گذار را هم در دستور کار داریم.
وی اعتبار هزینه شده برای پروژه فاضلاب شهر فردوس تا سال ۱۳۹۹ را بیشتر از ۱۲۵ میلیاردریال اعلام نمود و اظهار داشت: هم اکنون پروژه در بخش شبکه جمع آوری فاضلاب در دست اجراست، خط انتقال تا محل تصفیه خانه به صورت کامل اجرا شده ولی عملیات اجرایی تصفیه خانه تابحال آغاز نشده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی اظهار داشت: به علت نبود تخصیص مناسب اعتبارات ابلاغی طی سالهای گذشته پروژه سرعت مناسبی نداشته است.
وی بیان نمود: برای ادامه پروژه فاضلاب در بخش شبکه جمع آوری، قراردادهایی به ارزش ۹۱ میلیاردریال در جریان است که در صورت تخصیص مناسب اعتبارات مصوب پروژه فاضلاب فردوس از محل منابع مختلف امسال که بالغ بر ۱۰۳ میلیاردریال است، اجرای پروژه سرعت خواهد گرفت.
پروژه نیمه تمام فاضلاب شهر فردوس که می توانست با کمتر از میزان اعتبار اعلام شده در سالهای گذشته به بهره برداری برسد، با گذشت ۱۱ سال و پیشرفت ۲۸ درصدی نیازمند اعتبار چند برابر برآورد اولیه است.
بنابر اعلام شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی شبکه جمع آوری فاضلاب در چهار شهر بیرجند، قاین، فردوس و سربیشه در دست اجرا بوده و شبکه فاضلاب بیرجند با پیشرفت فیزیکی ۸۹ درصدی پیشتاز است.
خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان، ۳۱ شهر دارد و مرکز شهرستان فردوس در ۲۰۰ کیلومتری شمال بیرجند است.


1400/08/16
13:07:38
5.0 / 5
718
تگهای خبر: شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403