رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

تجهیزات جانبی: طی بازه زمانی مرداد 99 تا فروردین 1400 میزان تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان بیش از 100 درصد و ضمانت نامه فعال بانکی این شرکتها بیش از 50 درصد رشد داشته است و اگرچه بخشی از این رشد به خاطر تورم حاکم بر کشور و رشد نقدینگی است، ولی قسمتی از آنرا می توان به توسعه فعالیت و رشد شرکت های دانش بنیان نسبت داد.


مصطفی عرب -مدیرعامل یک شرکت فعال استارت آپی- در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: هم اکنون بانکها حدود ۴۹ هزار میلیارد تومان وام فعال و حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان ضمانت نامه فعال در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داده اند. هم اکنون مجموع وام های دارای دیرکرد، مشکوک الوصول، معوق و سررسید، حدود ۷.۵ درصد است که در مقایسه با معوقات سایر شرکتها عدد مناسبی است.
وی افزود: ایده شکل گیری این شرکت در اوایل سال 1397 به وجود آمد، چند ماه بعد با سرمایه ثبتی ۱ میلیارد تومان بطور رسمی آغاز به فعالیت کرد و هشت صندوق پژوهشی و فناوری و شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت از سهامداران اولیه آن بودند. هم اکنون ۲۴ تفاهم نامه با صندوق های پژوهشی برای تقسیم اطلاعات امضا شده است، حدود ۲۸ عدد از این صندوق ها درحال استفاده از سامانه ما هستند و حدود ۱۰ عدد از صندوق ها و بانکها و شرکت های بورسی از گزارش رتبه و ظرفیت اعتباری ما استفاده می نمایند تا بتوانند خدمات بهتری در اختیار مشتریان خود قرار دهند.
وی در پاسخ به این پرسش که آمار ارائه شده توسط این شرکت چقدر دقیق و به واقعیت نزدیک است؟ اظهار داشت: با توجه به این که دیتاهای موجود از صندوق ها و سایر منابع تجمیع می شود و یک تیم تحلیلگر آنها را آنالیز و به اطلاعا ت آماری تبدیل می کند، می توان اظهار داشت که گزارشات دقیقی از اکوسیستم به وجود می آید و این اعداد و ارقام در بیشترین سطح دقت هستند و باتوجه به اعتمادی که هم در معاونت علمی و هم صندوق های پژوهشی و فناوری نسبت به ما وجود داشته، توانسته ایم به این اطلاعات برسیم و مجدد به خود این نهادها خدمات ارائه دهیم.
عرب با تاکید بر این که اطلاعات به وجود آمده با حسن اعتماد صندوق ها و سایر منابع شکل گرفته است، اضافه کرد: قسمتی از این اعتماد به اعتماد این نهادها برمی گردد و قسمتی از آن هم به سبب این که اکوسیستم نیازمند این اطلاعات آماری بود، به وجود آمده است؛ البته ما سعی کردیم همه این فعالان اکوسیستم را در بخش سهامداری شرکت دخیل نماییم و بنا بر این هماهنگی ها و همکاریهای لازم انجام شده است و امیدواریم این همکاری ها روزبه روز بیشتر و بهتر صورت گیرد.
با اعلان اینکه پروتکلهای امنیتی سخت گیرانه ای در روند تجمیع و آنالیز اطلاعات رعایت می شود، اظهار نمود: به شدت به محرمانگی اطلاعات پایبند هستیم و یکی از نکته های قابل توجه گزارش سالانه سال 1399 این است که روند رشد ارائه خدمات ضمانت نامه در صندوق های پژوهش و فناوری هم به لحاظ تعدادی و هم به لحاظ میزان ضمانت نامه پرداختی نسبت به سالهای قبل رشد قابل توجهی داشته است.
عرب اضافه کرد: همین طور با بررسی انجام شده درباب عملکرد صندوق نوین که هم اکنون هم به لحاظ کمی تعداد ضمانت نامه ها هم به لحاظ کمی میزان ضمانت نامه صادره و هم به لحاظ کیفی تنوع ضمانت نامه هایی که از طرف صندوق توسعه تکنولوژی های جدید ارائه می شود نشان میدهد که این صندوق در عملکرد مناسبی در میان سایر صندوق ها قرار دارد و مطابق با گزارش های ارائه شده در رتبه اول ارائه خدمات ضمانت نامه در میان صندوق ها قرار گرفته است. از نقاط قابل توجه در عملکرد صندوق نوین به سرعت رشد مناسب این صندوق در مقایسه با سایر صندوق ها در سالهای اخیر بوده و طی سه سال اخیر عملکرد این صندوق رشد قابل توجهی داشته است.
او میزان ارائه سقفی تسهیلات و ضمانت نامه ها را همچون تفاوت در بین صندوق های پژوهشی دانست و اظهار داشت: صندوق ها باتوجه به میزان سرمایه سقفی خود می توانند تا یک سطح معینی را بعنوان تسهیلات ارائه دهند و مجموع ضمانت نامه هایی که می توانند ارائه کنند یک مبلغ محدودی است؛ اما باتوجه به افزایش سرمایه ای که بتازگی صندوق توسعه تکنولوژی های جدید داشته است، سقف صدور ضمانت نامه های بالاتری دارد و ضمانت نامه های موردی بیشتری هم ارائه کرده است و این مساله توانسته تا نظر فعالان بیشتری در اکوسیستم را به سمت خود جلب نماید و هم شرکت های کوچک و هم شرکت های بزرگ به دریافت خدمات از این صندوق توجه بیشتری نشان دهند.
او به اهمیت تنوع در ارائه خدمات به فعالان اکوسیستم اشاره و اشاره کرد: در بخش تنوع ضمانت نامه ها باید اظهار داشت که بیشتر صندوق ها در یک حوزه خاص خدمات ارائه می دهند؛ اما بررسی عملکرد صندوق توسعه تکنولوژی های جدید نشان میدهد در زمینه های مختلفی ورود پیدا کرده و این مساله جذابیت بیشتری برای شرکت های فعال در اکوسیستم به وجود می آورد.
وی درباره زمان انتشار گزارش سالانه ۱۴۰۰ اظهار داشت: امیدواریم در تیرماه سال آینده و بلافاصله پس از برگزاری مجمع شرکت بتوانیم گزارش را آماده و منتشر نماییم. باتوجه به اهمیت بررسی اطلاعات آماری برای تصمیم گیری دقیق تر، از مدیران و فعالان اکوسیستم دعوت می نماییم تا برای تصمیم گیری های خود از این گزارش ها استفاده کنند و ما آمادگی داریم تا باتوجه به نیاز شرکتها و فعالان اکوسیستم گزارشات خاص و مد نظر آنها را جمع آوری کرده و تحلیل ارائه دهیم تا بتوانیم مسیر توسعه برای فعالان این بازار را هموار نماییم.
منبع:

1400/08/16
22:53:58
5.0 / 5
815
تگهای خبر: تكنولوژی , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403