شکل گیری شاد در جهت حکمرانی نظام رسانه ای

شکل گیری شاد در جهت حکمرانی نظام رسانه ای

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که شبکه ˮشادˮ، بزرگترین سکوی ملی در راستای حکمرانی نظام رسانه ای شکل گرفته است، اظهار داشت: باید با کمک ابزارهایی همچون بازی ها، حقیقت های مجازی و حقیقت های افزوده که برای نسل امروز جاذبه دارد، حکمرانی و مدیریت نرم نماییم و نباید در مقابل این ابزارها که درحال خلق جاذبه برای فرزندان ما هستند، تجاهل نماییم.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی -دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی- در نشست چالش ها و فرصت های رسانه و فضای مجازی در حوزه فرهنگ و تربیت در دانشگاه فرهنگیان با تکیه بر اینکه فضای مجازی یک فضای فناوری محور است، اظهار داشت: فضای مجازی تحول بزرگی را در زندگی بشر بوجود آورده و وارد عصر و تمدن جدیدی شدیم که در تعبیر آن اختلاف نظر وجود دارد و برخی آنرا ادامه عصر مدرنیته می دانند اما آنچه که مسلم است و برپایه فرمایشات مقام معظم رهبری ما وارد عصری جدید با تحولی عمیق شدیم.
وی ضمن اشاره به اینکه در عصر مدرن انسان محوری پایه دانش و فکر بشر بود، اضافه کرد: در عصر فضای مجازی، زیست بوم جای انسان قرار می گیرد و اصل زیست بوم است و با ظهور فضای مجازی در تکنولوژی که در امتداد انسان است، انفجار رخ داد و ما شاهد جهش فناوری همچون محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی در این عصر هستیم و ارتباطات انسان به صورت شبکه سایبر شکل گرفته و جهانی شدن که از خصایص ذاتی این عصر است سبب ایجاد تغییرات عمیقی در حوزه اجتماع انسان ها شده است.
زیست بوم امروز ما سایبرفیزیک است
رئیس مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: پیش تر زیست بوم انسان ها فیزیک بود اما امروز زیست بوم ما سایبرفیزیک است و مجاز قائم بر حقیقت بوده و استقلال ندارد ازاین رو دنیای امروز احتیاج به بازتعریف مفاهیم دارد و در صورتیکه بخواهیم با مفاهیم پیشین در فضای بسط یافته امروز زیست نماییم، با چالش روبه رو خواهیم شد. بازتعریف مفاهیمی که در بستر تمدنی، ایدئولوژیکی و دینی ساخته شده اند، دشوار است. سرعت تحولات و بسط یافتگی بسیار زیاد است و مفاهیم همچون آزادی، حریم خصوصی، آموزش و نظام رسانه احتیاج به بازتعریف دارد.
فیروزآبادی درمورد خصایص فضای مجازی اضافه کرد: این زیست بوم به شدت اجتماعی و اقتصادی می باشد به نحوی که حوزه فرهنگی و سرگرمی اقتصاد بزرگی بوجود آورده که هم راستای اقتصاد غیرسرگرمی سودآور است ازاین رو نمی توانیم نظام تربیتی و فرهنگی طراحی نماییم اما مسائل اقتصادی و اجتماعی در آن لحاظ نشده باشد.
وی ضمن اشاره به این که تکنولوژی های امروز نهادگریز بوده و برخلاف دوره مدرنیته که نماد نظم و نظام سازی بود تلاش بر حذف نهادها دارند، اظهار داشت: حرکت بشر به سمت جهانی شدن سبب این اتفاق بوده و ما شاهد یک تحول تمدنی بزرگ هستیم و برای حکمرانی آن احتیاج به بازتعریف و سازماندهی مجدد مفاهیم در تمامی حوزه ها داریم. جهان درحوزه اقتصاد به سمت سکویی شدن پیش می رود و جهانی درحال شکل گیری است که توسعه خدمات آن متکی بر پلت فرم هاست. در این پلت فرم های جهانی ما در معرض سلطه شرکتهای انحصاری بزرگ در دنیا هستیم که خدماتی باکیفیت کمیت مناسب و ارزان عرضه می کنند و در واقع نه تنها ما بلکه دنیا با سیطره و سرمایه داری سکوها با رویکرد تضعیف دولت ها روبه رو است.
با چندگانگی فرهنگی روی پلت فرم ها مواجهیم
رئیس مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به این که این مسئله جزو چالش های عصر حاضر است، اظهار داشت: در حوزه فرهنگی هم با چندگانگی فرهنگی روی این سکوها مواجهیم که باید برای پرداختن به مسئله جهاد تبیین در کنار مدیریت آن، برنامه ریزی نماییم. در نظام شبکه ای فضای مجازی با اعمال قدرت روبروییم که می تواند با تأثیر عمیق رفتار مردم را تغییر دهد و یا حتی تکلیف آینده یک کشور را با تأثیر بر انتخابات روشن کند ازاین رو در بحث حاکمیت هم بازتعریف مفاهیم جدیدی همچون حکمرانی که وجه قدرت نرم حاکمیت است مطرح است.
فیروزآبادی با تکیه بر حوزه اجتماعی در فضای مجازی خاطرنشان کرد: در حوزه اجتماعی، جهانی شدن، شبکه ای شدن، تعاملی شدن، اطلاعاتی شدن و اقتصادی شدن مطرح است که با عنایت به تحولاتی که بیشتر در حوزه سبک زندگی است، ما مواجه خواهیم بود با جهانی شدن اغلب نظامات مهم اقتصادی و سیاسی و شاهد تحولات سریع در نظام رسانه ای خواهیم بود که در ابتدا در نظام اطلاعاتی با موتور جست وجوها بوجود آمد و هم اکنون شبکه های اجتماعی و همینطور رسانه های اجتماعی شکل گرفته است. نظام رسانه ای فعلی در فضای مجازی به سمت اجتماعی کردن حرکت نمی کند بلکه گرفتار هرج و مرج است که در مبانی حکمرانی روش های حکمرانی در آشفتگی برای آن مطرح است.
وی اظهار داشت: یکی از مباحثی که در مرکز ملی فضای مجازی با مشارکت وزارت آموزش و پرورش مطرح است حکمرانی این نظام است و در همین راستا بزرگترین سکوی ملی (شبکه شاد) شکل گرفت و باید در کنار اعمال حاکمیت برای حفظ نظام آموزش برای بخشی که تحت کنترل ما نیست، با کمک ابزارهایی همچون بازی ها، حقیقت های مجازی و حقیقت های افزوده که برای نسل امروز جاذبه دارد، حکمرانی و مدیریت نرم نماییم و نباید در مقابل این ابزارها که درحال خلق جاذبه برای فرزندان ما هستند، تجاهل نماییم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی تصریح کرد: مشارکت در این فضا فعال و مدل آن کاربرمحور است ازاین رو باید نظام تربیتی مان بشکلی بازطراحی شود که با استفاده از فرصت زبان و اعتماد به رسانه های ملی در جامعه، رسانه ای از جنس دانش آموزان شکل گرفته و خود دانش آموزان تولیدکننده محتوا باشند.1400/09/10
11:35:07
5.0 / 5
691
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403