گام بلند بانك مركزی برای مهار رشد نقدینگی؛

کنترل آنلاین خلق پول بانکها بوسیله سامانه سمات

کنترل آنلاین خلق پول بانکها بوسیله سامانه سمات

تجهیزات جانبی: سامانه سمات یکی از برنامه های بانک مرکزی برای کنترل برخط (آنلاین) خلق پول بانک ها، مدیریت و کنترل اعطای تسهیلات بانکی است و چنانچه بانک تخطی کند این سامانه اجازه اعطای تسهیلات و ثبت اطلاعات را نمی دهد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، کنترل مطالبات بانک مرکزی از بانکها بعنوان یکی از عوامل مؤثر در تغییر پایه پولی در امتداد کاهش نقدینگی و تورم، همیشه بعنوان یکی از ارکان اصلاح نظام بانکی در اقتصاد کشور مطرح بوده است.
بر این اساس، نظارت بر میزان و نوع تسهیلات اعطایی بانکها توسط بانک مرکزی از با اهمیت ترین فاکتورهای موثر بر این امر از اهمیت به سزایی برخوردارست.
قبل از این بانک مرکزی بوسیله پایش تسهیلات اعطایی بانکها و کوشش برای حفظ نسبت های استاندارد هر بانک بصورت پسینی وارد عمل می شد و در صورت مشاهده تخطی بانکها بوسیله ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت هایی برای بانک متخلف نسبت به کنترل آن بانک اقدام می کرد.
اما بنظر می رسد بتازگی و با تکمیل فازهای سامانه سمات، بانک مرکزی کنترل مطالبات این بانک از بانکها را جدی تر از قبل دنبال می کند.
بگفته یک مقام آگاه در بانک مرکزی، یکی از برنامه های بانک مرکزی برای کنترل برخط خلق پول بانک ها، مدیریت و کنترل اعطای تسهیلات بانکی به وسیله سامانه سمات (سامانه متمرکز الکترونیکی اطلاعات تسهیلات و تعهدات) است بطوریکه اگر بانک از نسبت تعیین شده فراتر رفت، سامانه اجازه اعطای تسهیلات و ثبت اطلاعات به بانک نمی دهد.
با این روش که به زودی اجرا می گردد، نظارت بر خلق پول بانکها کاملا برخط شده و نظارت از نوع نظارت پسینی به نظارت پیشینی تبدیل خواهد شد.
گفتنی است سمات علاوه بر فراهم کردن دسترسی برخط شعب بانکها به آخرین وضعیت تمامی تسهیلات اعطایی به مشتری، اعتبارات ریالی و ارزی گشایش شده و همین طور ضمانت نامه های ارزی و ریالی صادرشده، با بهره گیری از امکان استعلام برخط وضعیت تسهیلات و تعهدات اعطایی به اشخاص، مبالغ مانده بدهی و وضعیت بدهی های اشخاص در شبکه بانکی را به سرعت و سهولت در اختیار شعب بانکهای عامل قرار می دهد.
سامانه سمات بعنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی در سراسر کشور، مرجع اصلی اطلاعات تسهیلات و همین طور تعهدات بانکی شامل ضمانت نامه ها و اعتبارات اسنادی تلقی می شود.
سمات با جمع آوری و بروزرسانی اطلاعات ضمانت نامه های ارزی/ ریالی و همین طور ضامنین و وثایق تسهیلات ارزی/ ریالی پرداختی شبکه بانکی، امکان ارائه تسهیلات بانکی به همه اشخاص با شفافیت حداکثری و تعیین حداقل ریسک را برای شبکه بانکی فراهم می آورد.
باید توجه داشت که ایجاد ابزار نظارتی بانک مرکزی بر منابع و مصارف بانک ها، بزرگ ترین دستاورد و محصول سمات است؛ با بهره گیری از گزارش های کارشناسی استخراج شده از اطلاعات وضعیت تسهیلات و تعهدات پرداختی بانکها در سامانه سمات، ابزاری کمکی برای نظارت بیشتر و امکان انجام مقایسه با سایر آمار و ارقام گرفتن شده از بانکها در امتداد بررسی و تعیین دقیق تر منابع و مصارف آنها برای بانک مرکزی فراهم گشته است.
مزیت سامانه جدید سمات پردازش سریع و تکمیل نقصها سامانه قبلی، ارسال و به روزرسانی برخط اطلاعات مشتریان در امتداد تجمیع و یکپارچگی اطلاعات تسهیلات گیرندگان شبکه بانکی و همین طور بهبود روش تسهیلات دهی، اعتبارسنجی صحیح مشتریان بانکها و بهبود و پیش گیری از مطالبات غیرجاری بانکی است.
سامانه سمات بعنوان بانک اطلاعات جامع تسهیلات و تعهدات، اطلاعات مربوطه را جمع آوری و بین شبکه بانکی به اشتراک می گذارد، بر این اساس استعلام از سامانه مذکور برای تمامی شعب سراسر کشور برقرار شده است. بدین جهت بانکها موظفند پیش از ارائه تسهیلات و تعهدات، وضعیت اعتباری مشتریان را در سامانه سمات استعلام کنند و در صورتیکه مشتری برمبنای مقررات مربوطه، بدحساب شناخته شود، مجاز به ارائه تسهیلات و تعهدات به آنها نیستند.
بررسی اعطای تسهیلات و دسته چک در شعب بانک ها، اعتبار سنجی، بررسی اقتصادی و اعتباری و نظارتی همچون کارکردهای این سامانه است.


منبع:

1400/09/13
16:22:43
5.0 / 5
634
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403