توسعه نسل های جدید ارتباطات برای دستیابی به اینترنت اشیاء و رایانش ابری

توسعه نسل های جدید ارتباطات برای دستیابی به اینترنت اشیاء و رایانش ابری

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران ضمن اشاره به تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتالی از اقتصاد کل کشور تا سال ۱۴۰۴، اظهار داشت: توسعه نسل های جدید ارتباطات موبایلی و ثابت بستر مناسبی برای توسعه فناوری های تحول آفرین همچون اینترنت اشیاء، رایانش ابری و کلان داده ها و شکل گرفتن کسب و کارهایی اینترنتی را فراهم می آورد که در توسعه اقتصاد دیجیتال نقش کلیدی دارند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، اقتصاد دیجیتال شبکه ای جهانی از فعالیتهای اقتصادی، مبادلات بازرگانی و تعاملات حرفه ای است که به واسطه ارتباطات و فناوری اطلاعات به وجود آمده اند. به صورت خلاصه میتوان اقتصاد دیجیتال را اقتصاد برپایه فناوری های دیجیتال نام گذاری کرد. اقتصاد دیجیتال، هسته ای به نام بخش ICT دارد که به صورت مستقیم به این بخش از اقتصاد متصل اند. چند روز گذشته عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در اولین جلسه خبری خود از تشکیل کمیته اقتصاد دیجیتال در دولت با حضور دو معاون رئیس جمهور و چهار وزیر اطلاع داد که سهم اقتصاد دیجیتال کشور را به ۱۰ درصد برساند.
همینطور ستار هاشمی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات-تأکید کرده بود: در صورت عدم پیشبینی سازوکار مناسب برای بهره گیری مناسب از ظرفیت نخبگان حوزه فناوری اطلاعات، در آینده نزدیک با مشکل کمبود نیروی متخصص برای توسعه اقتصاد دیجیتال مواجه خواهیم شد.
وی پیشبرد تحول دیجیتال را نیازمند تدوین یک برنامه جامع و یکپارچه دانسته و اظهار داشت: در همین ارتباط برنامه ملی توسعه هوش مصنوعی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است. علاوه بر این باید الزاماتی نظیر توسعه متوازن زیرساخت های ارتباطی نوین و کاهش شکاف دیجیتالی در جوامع هم مورد توجه قرار گیرد تا زمینه برای کاهش نابرابری و افزایش عدالت در عرضه خدمات مختلف با استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات فراهم گردد. برای رشد سرمایه گذاری و افزایش حجم اقتصاد دیجیتال باید سازوکارهای سنتی را کنار بگذاریم و به سمت ساختارهای متصل به فناوری و نوآوری نظیر استفاده از ظرفیت صندوقهای سرمایه گذاری و بورس برای تأمین مالی کسب وکارهای فناورانه گام برداریم.
در این راستا فریبر نژاددادگر - دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به ایسنا اظهار داشت: بدون توجه به اقتصاد دیجیتال، تعامل با جهان امروز و برقراری ارتباط امری پیچیده خواهد بود. نمی توانیم در دنیای امروز با تحولات شگرف و غیرقابل پیشبینی، از علم و تکنولوژی روز دنیا عقب بمانیم.
وی اظهار داشت: به علت اهمیت تحول و اقتصاد دیجیتال که بخش بزرگی از برنامه های وزیر ICT را در بر گرفته، اتحادیه از مدت ها قبل پیشنهاد ایجاد و تشکیل معاونت و یا کمیته دیجیتال را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام نموده بود که با تشکیل این ساختار جدید، علاوه بر پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک، در کنار سایر وزارت خانه ها و سازمان ها، به تعریف و پیاده سازی تحول دیجیتال در تمامی بدنه دولت، همکاری کرده و به سمت دولت همراه و سپس دولت هوشمند، گام برداشته خواهد شد.
عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در عین حال بیان نمود: در سالهای اخیر با عنایت به اقدامات وزارت ICT مانند توسعه زیرساخت های ارتباطی، افزایش ظرفیت زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، برقراری امکان دسترسی پرسرعت و امثال آن جهش رشد در کل اقتصاد دیجیتال اتفاق افتاده است.
نژاددادگر با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۴ میتوان به تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کل کشور امیدوار بود اظهار نمود: برای اندازه گیری میزان اقتصاد دیجیتال و سهم آن در اقتصادهای ملی در سطح بین المللی یک روش جامع و استاندارد وجود ندارد، چون که مفهوم اقتصاد دیجیتال مدام درحال تکامل و تغییر است. توسعه نسل های جدید ارتباطات موبایلی و ثابت بستر مناسبی برای توسعه فناوری های تحول آفرین همچون اینترنت اشیا، رایانش ابری و کلان داده ها و شکل گرفتن کسب و کارهایی اینترنتی را فراهم می آورد که در توسعه اقتصاد دیجیتال نقش کلیدی دارند.
وی تصریح کرد: ما آمادگی خویش را اعلام نموده بودیم و باردیگر به این مورد تاکید می نماییم که بعنوان تخصصی ترین تشکل صادراتی کشور در حوزه ICT در ارتباط با این برنامه ها هم راستا و همراهی خواهیم کرد و در این خصوص هم اتحادیه دارای ظرفیت های مناسبی است. اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با دارا بودن بیشتر از ۱۶۰ عضو، متشکل از اپراتورهای بزرگ کشور و FCPها، شرکتهای تولیدی، مشاورین و پیمانکاران حوزه ICT، شرکتهای EPC و GC و همینطور کمیسیون های صادرات، کمیسیون ظرفیت سازی و نوآوری، کمیسیون مالی- حقوقی، کمیسیون اپراتورهای پروانه ارتباطات ثابت و کمیسیون رتبه بندی، آمادگی دارد تا ظرفیت خویش را در جهت اهداف و برنامه های مشخص شده در این حوزه به کار گیرد.
دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در عین حال بیان نمود: طبق پیشبینی های انجام شده، طی سالهای آتی و در شرایط پساکرونا به دلیل فعالیت باردیگر کسب و کارها، شاهد رشد مثبت در سطح کلان و همچون اقتصاد دیجیتال خواهیم بود. انتظار می رود با تکمیل شبکه ملی اطلاعات، شاهد ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران به تراز قدرت های سایبری جهانی با ایجاد موازنه تأثیر و گسترش تعاملات دوجانبه و چندجانبه با دیگر کشورها باشیم و همینطور زمینه حضور جریان ساز و هدفمند در عرصه های ملی و فراملی فضای مجازی بر ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و هم کسب سهم مناسب از اقتصاد دیجیتال و شکوفایی کسب و کارهای دانش بنیان، خلاق و مولد مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی فراهم آید.1400/09/30
22:33:37
5.0 / 5
985
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403