سخنگوی گمرك در گفت وگو با تجهیزات جانبی تشریح كرد:

شکسته شدن رکوردهای تجاری در دولت سیزدهم

شکسته شدن رکوردهای تجاری در دولت سیزدهم

سخنگوی گمرک اظهار داشت: رکورد رویه های تجاری همچون واردات کالاهای اساسی، صادرات و ترانزیت در مدت کوتاهی که از فعالیت دولت سیزدهم می گذرد، شکسته شده است.


«سید روح الله لطیفی» روز جمعه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا عنوان کرد: در شهریورماه پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شد که این رقم در مجموع پنج ماه نخست سال ۲میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود.
وی اضافه کرد: بر طبق این آمار در ماه پایانی تابستان شاهد رشد دو برابری ترخیص کالا بودیم که تأمین ارز آن با رقم ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار انجام شد در حالیکه سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارقام پنج ماه نخست سال بوده است.
سخنگوی گمرک تصریح کرد: در مردادماه که زمان تغییر دولت دوازدهم و سیزدهم بود پایین ترین میزان واردات با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد دلار رقم خورد.
وی همینطور در مورد شکسته شدن رکورد صادرات کشور هم تصریح کرد: مهرماه سال ۹۹ حدود ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش حدود پنج میلیارد دلار کالا صادر شد، اما میزان صادرات در زمان مشابه سالجاری به پنج میلیارد و ۲۶۸ میلیون دلار رسید که با رشد ۶ درصدی نشان داده است رکورد صادرات شکسته شده است.
لطیفی همینطور درمورد ترانزیت کالا اظهار داشت: در خردادماه سال جاری، رکورد سه ساله ترانزیت در کشور با یک میلیون و ۹۰ هزار تن شکسته شده بود که در آبان ماه با یک میلیون و ۱۳۵ هزار تن بار دیگر شاهد رشد در این بخش بودیم.
وی اضافه کرد: رقم ترانزیت هشت ماهه سال جاری از آمار ۱۲ ماهه سال ۹۹ بیشتر بوده، این در شرایطی است که از سال ۹۳ با ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شاهد چنین رشدی نبوده ایم.
سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه در سال ۹۸ ترانزیت کالا معادل هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود، اظهار داشت: در هشت ماهه سال جاری هشت میلیون و ۱۰۱ هزار تن از مرزهای کشور عبور کرد که بر مبنای پیشبینی ها تا آخر سال جاری رقم ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن را تجربه خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه برپایه ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و با عنایت به برنامه های پنجم و ششم توسعه باید هر سال ترانزیت ۱۰ درصد رشد می کرد، تصریح کرد: در صورت تحقق این برنامه برای سال جاری باید ترانزیت ۲۴ میلیون تن را پشت سر می گذاشتیم اما به علت تحریم ها و شرایط مختلف حاکم بر کشور از ارقام پیشبینی شده عقب ماندیم که امیدواریم با این روند افزایشی به سرعت کمبودها را جبران نماییم.
سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه در ابلاغیه اقتصاد مقاومتی بر توجه به موقعیت جغرافیایی کشور تاکید گردیده است، اظهار داشت: با اصلاح روابط و گسترش دیپلماسی اقتصادی می توانیم ترانزیت کشور را توسعه دهیم چونکه کاهش زمان و هزینه تردد کامیون های خارجی مزیتی است که برای کشور سود فراوانی به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در قوانین عبور کالاها باید اصلاحاتی صورت بگیرد تا با استفاده از مزیت های جغرافیایی در کوتاه ترین زمان به رشد ترانزیتی دست یابیم چونکه کشورهای رقیب با بهبود زیرساخت ها و مزیت سازی از راه پیمان های جمعی و موافقتنامه ها برای توسعه ترانزیتی خود برنامه ریزی کرده اند و در رقابت سختی قرار داریم.
لطیفی تصریح کرد: با اصلاح قوانین، کاهش زمان عبور وسایل و کم کردن هزینه ها زیرساخت ها را با نگاه بین المللی طراحی نماییم و با تکمیل گلوگاه ها سهم بیشتری از ترانزیت منطقه را به دست آوریم.
وی با اشاره به اینکه برخی کشورهای همسایه محصور در خشکی هستند، خاطرنشان کرد: ایران از شمال دریای خزر و از جنوب به آب های آزاد راه دارد و میتوان بهترین راه عبور برای کشورهای همسایه باشد تا به بازارهای جهانی دست یابند.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بر مبنای آخرین اعلام گمرک، کل تجارت خارجی کشور تا آخر آبان ماه ۱۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات ۸۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد دلار بوده است.

1400/10/03
11:10:11
5.0 / 5
550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403