رییس سازمان بورس خبر داد؛

افزایش 25 درصدی سهام شناور آزاد شركت های بورسی در دستور كار

افزایش 25 درصدی سهام شناور آزاد شركت های بورسی در دستور كار

هیات وزیران، امروز مصوب كرد تا تمامی دستگاه های اجرایی به منظور افزایش سهام شناور آزاد (حداقل ۲۵ درصد) شركت های تابعه، شركت های دولتی، شركت های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان ها و صندوق های بازنشستگی همكاریهای لازم را با وزارت امور اقتصادی و دارایی داشته باشند.


به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه مصوبه ابلاغی هیات وزیران در مورد افزایش سهام شناور آزاد شرکت ها به ۲۵ درصد، باعث عمق بخشی به بازار سرمایه و افزایش سهام شناوری شرکت ها می شود، اظهار داشت: هیات محترم وزیران، امروز مصوب کرد تا کلیه دستگاه های اجرایی همکاریهای لازم را به منظور افزایش سهام شناور آزاد (حداقل ۲۵ درصد) شرکت های تابعه، شرکت های دولتی، شرکت های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان ها و صندوق های بازنشستگی با وزارت امور اقتصادی و دارایی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه ابزار خوبی را در اختیار بازار سرمایه قرار می دهد، تا ناشران بورسی و فرابورسی به تعهدات خود عمل کنند، تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل سهام شناور آزاد ۳۰ درصد را پیشنهاد داده بود که از این میزان، ۲۵ درصد به شرط آنکه کرسی مدیرتی شرکت حفظ شود، مورد تصویب قرار گرفت.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: خرید سهام عرضه شده برای سایر دستگاه ها ممنوع می باشد که این امر شناوری این میزان سهم را تضمین می کند؛ چونکه در صورت انجام چنین معامله ای، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند نسبت به ابطال آن اقدام نماید.
قالیباف اصل در مورد ضمانت های اجرای این مصوبه خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است ماهانه ۵ درصد از تخصیص بودجه مصوب دستگاه هایی که متناسب با گزارش سازمان بورس، این تکلیف را انجام نداده اند، کم کند. همینطور در صورتیکه تا آخر مهرماه سالجاری، دستگاه ها و نهادهای مشمول، نسبت به عرضه سهام خود اقدام نکنند، سازمان خصوصی سازی مکلف است طبق شرایط بازار نسبت به فروش سهام تا نصاب های تعیین شده اقدام و گزارش آنرا به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه کند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است تا ماهانه گزارشی از روند کار را به شورای عالی بورس و اوراق بهادار ارائه کند.منبع:

1399/04/29
23:25:43
5.0 / 5
1528
تگهای خبر: ابزار , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403