ارزیابی بندها و تبصره های بخش انرژی در لایحه بودجه۱۴۰۱؛

اختصاص ۱۵هزار میلیارد تومان برای بهینه مصرف سوخت در لایحه بودجه

اختصاص ۱۵هزار میلیارد تومان برای بهینه مصرف سوخت در لایحه بودجه

تجهیزات جانبی: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از اختصاص 15 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف سوخت در لایحه بودجه 1401 آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مصطفی نخعی در گفت وگویی با تشریح جلسه امروز-یکشنبه-کمیسیون انرژی از انتخاب سه نفر از اعضای این کمیسیون برای عضویت در کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ آگاهی داد و اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون گزارش دیوان محاسبات، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و مشخصا احکام و تبصره های مربوط به حوزه انرژی بررسی گردید.
پیش بینی هفت هزار ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر
وی، توسعه برق تجدیدپذیر را از نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان نمود و اظهار داشت: بیش از ۷ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی های تجدیدپذیرها از محل عوارض برق و تبصره ۱۴ برای توسعه تجدیدپذیرها پیش بینی شده است.
راه اندازی ۵ هزار مگاوات برق حرارتی با مشارکت مردم
نخعی همین طور با اشاره به تبصره ۱۵ لایحه بودجه اضافه کرد: از دیگر اقداماتی که برای اولین بار در قوانین بودجه سنواتی اتفاق افتاده، پیش بینی ۵ هزار مگاوات برق حرارتی در قالب تشکیل صندوق پروژه است که بوسیله مشارکت های مردمی اجرا می شود. درواقع مردم مشارکت کرده، سهامدار شده، نیروگاه ها راه اندازی می شوند و مردم سهامدار این نیروگاه ها هستند البته این مهم در تبصره ۱۵ به صراحت پیش بینی شده است.
به گفته این نماینده مجلس در جهت پشتیبانی از کارخانه هایی که دارای نیروگاه هستند و انرژی خودرا تامین می کنند، گاز این کارخانه ها یارانه ای در نظر گرفته شده است البته مشروط به این که کنتور مجزایی داشته باشند.
برنامه ریزی برای تولید ۶ هزار مگاوات برق/در نظر گرفتن ۱۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های بهینه سازی مصرف
وی با اعلان اینکه در لایحه بودجه سال آینده برای تولید ۶ هزار مگاوات برق برنامه ریزی شده است، اظهار داشت: همین طور ۱۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های بهینه سازی مصرف سوخت در نظر گرفته شده است که این عدد نسبتا خوبی است چونکه می تواند به بهبود مصرف انرژی در کشور کمک نماید، البته به شرط انکه بطور مناسبی از طرف نهادهای ذی ربط هزینه شود.
عدم تعریف منبع بودجه ای مشخص برای توسعه پالایشگاه سازی در لایحه بودجه
نخعی با اشاره به نقاط ضعف و ابهامات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در زمینه انرژی، توضیح داد: تبصره هایی در زمینه انرژی وجود دارند که منابع لازم برای آنها صریح و شفاف پیش بینی نشده است بعنوان مثال جزء(ط) تبصره یک درباب پالایشگاه سازی است که منبع بودجه ای مشخصی برای آن معرفی نشده است.
حذف تبصره های مهم قانون بودجه ۱۴۰۱ در زمینه انرژی از لایحه بودجه سال آینده
وی اظهار نمود: همین طور تبصره ها و بندهای مهم و اثرگذاری که مجلس در زمینه انرژی به قانون بودجه ۱۴۰۰ اضافه کرده در لایحه بودجه سال آینده حذف شده که بند(ل) تبصره یک درباره اصلاح رابطه مالی میان نفت و دولت، مبحث تعرفه گذاری پلکانی، بند(ه) تبصره یک درمورد ال. پی. چی خودرو ها، بند(ز) تبصره ۱۵ درباره افزایش قیمت برق صنایع بخشی ازجمله تبصره های حذف شده در لایحه بودجه به شمار می آیند که این مساله برای نمایندگان نگران کننده است.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار نمود: بطور کلی بااینکه حوزه انرژی در لایحه بودجه چالش دارد اما تلاش کمیسیون انرژی تقویت نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف طی یک هم اندیشی میان دولت و مجلس است.


منبع:

1400/10/06
10:34:58
5.0 / 5
559
تگهای خبر: قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403