همه پروژه های شرکت ملی مس در طرح پیشگامان پیشرفت ایران

همه پروژه های شرکت ملی مس در طرح پیشگامان پیشرفت ایران

به گزارش تجهیزات جانبی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار داشت: سهم شرکت ملی در طرح پیشگامان پیشرفت ایران هفت طرح با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری است.


«اردشیر سعدمحمدی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به «طرح پیشگامان پیشرفت ایران» با تعریف ۴۸ پروژه بزرگ در صنایع نفت، صنعت و معدن با بهره گیری از منابع شرکت های بزرگ صنعتی، اضافه کرد:
وی اشاره کرد: آمادگی داریم هر چند ماه یک دفعه گزارشی از پیشرفت کار طرح ها که درحال عملیاتی و اجرائی شدن است، عرضه نماییم.
سعدمحمدی اظهار داشت: اولین طرح شرکت ملی مس، تولید مس کاتدی سونگون در استان آذربایجان شرقی است و برای اولین بار تولید مس کاتد در این استان با فعال شدن پنج کارخانه زیرمجموعه شکل می گیرد. سرمایه گذاری این طرح ۲۷۷ میلیون یورو و ۲ هزار و ۲۷۱ میلیارد تومان است که می تواند بازار و رونق خوبی در منطقه بوجود آورد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان داشت: طرح دوم، فاز سوم تغلیظ سرچشمه در استان کرمان است که طی آن کارخانه ۳۰۰ هزار تنی طراحی و عملیاتی خواهد شد. این طرح با سرمایه گذاری ۳۰۶ میلیون یورویی و ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی اجرا می گردد.
وی افزود: طرح سوم، فاز ۳ تغلیظ سونگون به ظرفیت ۱۵۰ هزار تن است که عملیات اجرائی آن شروع شده و سرمایه گذاری ۱۲۵ میلیون یورویی و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای آن انجام شده است.
سعدمحمدی اشاره کرد: طرح چهارم، فاز ۲ میدوک در شهر بابک استان کرمان است که به دنبال آن کارخانه کنسانتره طراحی و اجرا خواهد شد. این کارخانه با ظرفیت ۱۸۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۱۱۲ میلیون یورویی و یک هزار و ۵۱ میلیارد تومانی راه اندازی خواهد شد.
وی گفت: پنجمین طرح، تولید اسید فسفریک است؛ باتوجه به تولید اسید سولفوریک در مجتمع های مس سرچشمه و خاتون آباد آنها را به اسید فسفریک تبدیل خواهیم کرد که قابلیت تولید کودهای فسفاته را امکان پذیر خواهند کرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: این طرح هم با سرمایه گذاری ۷۶ میلیون یورویی و ۶۰ میلیارد تومانی اجرا می گردد.
وی اضافه کرد: طرح ششم، ساخت کارخانه فلوتاسیون از سرباره های خاتون آباد است؛ این سرباره ها از سالیان پیش روی زمین رها شده بود و برای اولین بار به کنسانتره مس تبدیل خواهد شد.
سعدمحمدی گفت: این طرح با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون یورویی و ۴۶۰ میلیارد تومانی اجرا می گردد و در خرداد ماه سال آینده اولین کارخانه آن به بهره برداری خواهد رسید.
وی اظهار داشت: طرح هفتم، ساخت کارخانه آهک خاتون آباد با سرمایه گذاری ۷۷۴ میلیارد تومانی است اشاره کرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اشاره کرد: در مجموع این طرح ها با سرمایه گذاری ۹۱۱ میلیون یورویی و هشت هزار و ۳۱۶ میلیارد تومانی (و به عبارتی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری) اجرا می گردد.


خیز به سمت تبدیل شدن به ۱۰ شرکت برتر جهان در تولید مس
وی با اشاره به سایر طرح های شرکت ملی مس، گفت: با اکتشافاتی که تا حالا عملیاتی و اجرائی شده چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن ذخیره جدید به ذخایرمس کشور اضافه شده است و علاوه بر آن با اکتشاف معدن «سریدون» واقع در ۴۵ کیلومتری غربی مجتمع مس سرچشمه که عملیات تکمیلی اکتشافی آن در حال انجام می باشد، یک کارخانه ۳۰۰ هزار تنی دیگر طراحی و اجرا می شود که جزو هفت طرح مورد اشاره نیست.
سعدمحمدی بیان داشت: باتوجه به فناوری های علمی روز جهان، همین طور افزایش حفاری های اکتشافی از ۷۰ هزار متر در سال ۹۸ به ۱۰۰ هزار متر در سال ۹۹ و ۱۳۰ هزار متر در امسال، امیدواریم با دستگاه های جدیدی که وارد می شود (شامل ۱۵ دستگاه جدید حفاری و همین طور بهره مندی از تکنیک های جدید)، سرعت اکتشافات و همین طور ذخایر مس افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: در سالهای قبل ایران در رتبه نهم جهان در حوزه ذخایر مس قرار داشت و الان به رتبه هفتم جهان ارتقا پیدا کرده و امید می رود با اکتشافات جدید مکزیک را پشت سر گذاشته و به رتبه پنجم دست یابیم. میزان ذخایر فعلی ما ۴۴ میلیون تن مس خالص است و در صدر این جدول کشور شیلی با ۲۰۰ میلیون تن ذخیره خالص قرار دارد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این شرکت خرداد ماه سال آینده سه طرح را افتتاح خواهدنمود که شامل معدن و کارخانه کنسانتره ۱۵۰ هزار تنی «دره آلو» در سیرجان، معدن و کارخانه کنسانتره ۱۵۰ هزار تنی «دره زار» در کرمان و کارخانه حاصل از تغلیظ سرباره های ذوب سرچشمه است.
وی اشاره کرد: افتتاح و بهره برداری از این طرح ها افزایش ۳۵۰ هزار تنی تولید کنسانتره مس را به دنبال خواهد داشت و معادل ۷۰۰ میلیون دلار به درآمدها این مجموعه خواهد افزود.
سعدمحمدی اظهار داشت: با ۱۳ میلیارد دلار طرحی که در دست اجرا و برنامه ریزی داریم، در پنج سال آینده ملی صنایع مس ایران جزو ۱۰ شرکت برتر جهان در تولید مس خواهد شد.
وی اضافه کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران سال جاری برای اولین بار از سه میلیارد دلار درآمد عبور خواهدنمود و امیدواریم با اجرای طرح های توسعه ای این درآمد به سالیانه هشت میلیارد دلار افزایش یابد.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بتازگی توسعه ۴۸ طرح صنعتی در کشور آغاز شد و دولت با طرح پیشگامان پیشرفت ایران می خواهد با بهره گیری از منابع شرکت های بزرگ صنعتی، ۴۸ پروژه بزرگ در صنایع نفت، صنعت و معدن را اجرائی کند. وزیر صمت اعلام نمود که با اجرای این طرح ها رشد اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.
در این طرح مقرر است سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی (حدود ۱۹ میلیارد دلاری) برای توسعه صنایع کشور با بهره گیری از منابع کارخانه های سودده داخلی، اجرائی شود. در این راستا مراسم امضای اسناد و تفاهم نامه های مربوط به اجرای ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور توسط مدیران عامل شرکت های سرمایه گذار و مجری یکشنبه هفته گذشته در حضور رئیس جمهوری انجام شد.
۱۱ میلیارد دلار صادرات سالیانه، تولید ۵۴ میلیون تن محصول معدنی، فلزی و پتروپالایشی، معادل ۲۰ میلیارد دلار درآمد سالیانه بعد از بهره برداری و ایجاد ۲۱ هزار شغل مستقیم و ۶۴ هزار شغل غیرمستقیم، همچون مزیت ها و ظرفیت های این پروژه های عظیم بعد از بهره برداری است.


منبع:

1400/11/26
21:56:44
5.0 / 5
611
تگهای خبر: شركت , صنعت , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403