دستاوردهای سفر ۲ روزه وزیر صمت به قطر؛

از موافقت با ایجاد مرکز تجاری ایران در دوحه تا راه اندازی کارگو و حمل هوایی بار

از موافقت با ایجاد مرکز تجاری ایران در دوحه تا راه اندازی کارگو و حمل هوایی بار

تجهیزات جانبی: در امتداد برنامه های دولت سیزدهم با هدف توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه، وزیر صمت در مسافرت رئیس جمهوری کشورمان به قطر حضور داشت و رایزنی ها و برنامه ریزی های لازم برای توسعه همکاریهای تجاری با این کشور عربی را انجام داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایران و قطر درحاشیه جنوبی خلیج فارس و بوسیله یک راه دریایی به طول ۲۶۸ کیلومتر به هم پیوند می خورند. قطر همانند بیشتر همسایه های ایران از اشتراکات تاریخی و فرهنگی دیرینه ای با ایرانیان برخوردار است، اما سطح روابط تجاری دوکشور جز چند سال اخیر به طور تقریبی یک روابط حداقلی بوده است.
در حال حاضر حجم تجارت ایران و قطر هم اکنون رقم ناچیزی حدود ۴۰۰-۳۰۰ میلیون دلار است که ظرفیت افزایش به میزان یک میلیارد دلار در سال آینده را دارد.
توسعه دیپلماسی اقتصادی و تجاری در دولت سیزدهم
در همین راستا، این سفر در قالب برنامه های دولت سیزدهم بمنظور توسعه دیپلماسی اقتصادی و تجاری با کشورهای منطقه خصوصاً همسایگان جنوبی ایران انجام شد و برمبنای رویکرد های وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ایران در حوزه فراهم کردن هر چه بیشتر زمینه های لازم برای فعالیت بخش خصوصی ایران در کشورهای همسایه، مسائل و مشکلات این بخش در قطر مورد پیگیری قرار گرفت تا با افزایش کارهای حوزه دیپلماسی اقتصادی و تجاری کشور، در آینده شاهد رشد مبادلات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با این کشور عربی حاشیه خلیج همیشه فارس باشیم.
برگزاری همایش بزرگ ایرانیان مقیم قطر
در جریان سفر وزیر صمت به همراه رئیس جمهور به دوحه قطر، همایش بزرگ ایرانیان مقیم قطر با حضور وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران انجام شد.
در این همایش بزرگ تعدادی از فعالان اقتصادی ایرانی مقیم قطر به بیان با اهمیت ترین نقطه نظرات و دغدغه های خود در جهت ارتقاء مراودات تجاری کشورمان با امارات پرداختند.
دیدار با وزیر صنعت و تجارت قطر
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان دیداری نیز با وزیر صنعت و تجارت قطر در دوحه داشت. دو طرف در این دیدار بر ارتقاء مراودات و مبادلات تجاری و اقتصادی با بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های مشترک دو کشور تاکید نمودند.
به گفته "فرزاد پیلتن"، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در این دیدار یافتن راهکارهای جدید ارتقای تجاری و شناسایی ظرفیت های جدید همکاری ها مورد تاکید قرار گرفت و برنامه اجرائی تفاهمات قبلی دو کشور در زمینه صنعت و تجارت مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.
موافقت قطر با ایجاد مرکز تجاری ایران در دوحه
همچنین در دیدار با وزیر صنعت و تجارت قطر درباب ایجاد مرکز تجاری ایران در این کشور بمنظور مدیریت و پیگیری مسائل و مشکلات تجار و برنامه ریزی برای ارتباط صحیح تاجران برتر دو کشور گفتگو و قرار شد مرکز تجاری با همکاری طرف قطری به وجود آمد.
سفر قریب الوقوع هیات سرمایه گذاری قطر به ایران
در جلسات و نشست هایی که در قطر برگزار شد، پروژه های صنعتی و دانش بنیان ایرانی با استقبال طرف قطری مواجه گردید و باتوجه به مذاکرات انجام شده، هیئت سرمایه گذاری این کشور طی ماه های آتی بمنظور بازدید از برخی پروژه ها به ایران سفر خواهدنمود.
در این دیدارها همین طور ضمن بررسی مسائل مربوط به پهلوگیری کشتی های ایرانی قرار شد باتوجه به تفاهم نامه میان وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر همتای خود در قطر، تسهیل سازی دراین زمینه صورت گیرد.
پیگیری صادرات مجدد و ترانشیپمنت
ظرفیت ایران بعنوان پل ارتباطی میان کشورهای حاشیه خزر و روسیه با قطر، هند و کشورهای آفریقایی بمنظور صادرات مجدد و ترانشیپمنت(TRANSHIPMENT) بررسی و مورد استقبال طرف قطری قرار گرفت و وزات صمت مسئولیت پیگیری و انجام آنرا عهده دار شد.
توسعه همکاریهای دو کشور در حوزه های استاندارد و گمرک
به گفته فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، موضوعات در رابطه با توسعه همکاریهای دو کشور در حوزه های استاندارد و گمرک، تسهیل حمل و نقل هوایی و دریایی نیز با امضای اسنادی میان دو کشور مورد پیگیری قرار|گرفت که همچون دستاوردهای این سفر شمرده می شود و تقویت کننده زیرساخت های تجاری میان ایران و قطر و تسهیل ارتباطات تجاری برای فعالان بخش خصوصی است.
مشارکت قطر در توسعه ظرفیت برخی صنایع ایرانی
مسائل بانکی، مالی و پولی و همین طور ضمانت ها و فعال سازی صندوق ضمانت صادرات در قطر نیز مورد بحث و بررسی جدی قرار گرفت. همین طور مشارکت قطر در توسعه ظرفیت برخی صنایع مانند تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و دارویی در ایران بررسی و مورد استقبال قرار گرفت.
علاقه مندی قطری ها به خدمات فنی و مهندسی ایران
همچنین در قالب جلساتی که انجام شد درباب صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای مختلف مانند عراق، جنوب​شرق آسیا و آفریقا بحث و گفتگو شد و طرف قطری بمنظور همکاری دراین زمینه ابراز علاقمندی کرد.
راه اندازی کارگو و حمل هوایی بار به قطر
از سوی دیگر باتوجه به نزدیک شدن جام جهانی فوتبال که در کشور قطر برگزار می شود، یکی از موضوعات مهم که در این دیدارها مورد مذاکره قرار گرفت، راه اندازی کارگو و حمل هوایی بار به قطر بود و قرار شد طی هفته های آتی با توافقات صورت گرفته نخستین پرواز کارگو شروع شود.
برگزاری کمیته مشترک تجاری میان دو کشور
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران درباب دیگر جلسات جانبی این سفر نیز اظهار داشت: در جلسه ای که علیرضا پیمان پاک«معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران» با معاون امور بین الملل وزارت صنعت و تجارت قطر داشتند، بر توسعه ارتباطات دو کشور در زمینه های تجاری و برگزاری کمیته مشترک تجاری میان دو کشور برمبنای تفاهم نامه هفتمین اجلاس کمیسیون دو کشور(سال گذشته) تاکید گردید. پشتیبانی از بخش خصوصی دو کشور و توسعه همکاریهای نمایشگاهی و تقویت اعزام هیات های تجاری همچون موضوعات دیگر مورد تاکید در این دیدار بود.
اصلاح بخشنامه اتاق مشترک ایران و قطر
همچنین نشستی با رییس اتاق تجاری قطر و با حضور اعضای اتاق مشترک ایران و قطر انجام شد تا درباب ارتباط اتاق های تجاری و همین طور اصلاح بخشنامه اتاق مشترک ایران و قطر برای فعال تر شدن این اتاق گفتگو و تبادل نظر صورت گیرد.
توجه به کشت فراسرزمینی
از سوی دیگر نشست هایی با سرمایه گذاران قطری و خصوصاً شرکت هایی که امنیت غذایی قطر را بر عهده داشتند برگزار و قرار شد در حوزه کشت فراسرزمینی برای تامین اقلام مورد نیاز اقدام نموده و در قالب مشارکت تولید و تجارت نیز برای برخی محصولات حوزه های دارای مزیت ایران مذاکرات جدی صورت گیرد.
تجاری سازی حوزه های دانش بنیان
همچنین تعدادی از پروژه ها مانند تجاری سازی حوزه های دانش بنیان در قطر و ایران مورد بحث قرار گرفت و بعد از معرفی لیستی از پروژها، با بیان آمادگی تعدادی از سرمایه گذاران قطری، برخی از آنها مورد موافقت اولیه قرار گرفت و قرار شد طی یک ماه آتی هیات های سرمایه گذاری قطری جهت بازدید با کشورمان سفر کنند و این شیوه از همکاری با تامین منابع مالی از طرف قطر در گام نخست برای پروژه های کوچک و متوسط شروع گردد.
نوید بخشی برای ارتقای همکاریهای اقتصادی در آینده
این سفر و تفاهم هایی که میان دو کشور در زمینه های زیرساخت های تجاری و تسهیل روابط اقتصادی دو کشور صورت گرفت، نوید بخش ارتقای همکاریهای اقتصادی دو کشور در آینده است.
حوزه هایی که در این سفر تفاهم شد که در آینده بستر افزایش همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور را فراهم آورد، علاوه بر تجارت کالا، همکاری در زمینه خدمات فنی و مهندسی، ترانزیت، سرمایه گذاری، صادرات مجدد و انرژی بوده که می تواند زمینه ساز ارتقای حجم مبادلات تجاری دو کشور در آینده باشد.
صمت پیشران پیشرفت ایران
گفتنی است سفرهای خارجی وزیر صمت در امتداد توسعه دیپلماسی اقتصادی همچنان ادامه خواهد داشت تا با همت جهادی و عزمی راسخ، راه ورود قدرتمند کشورمان به بازارهای جهانی بیش از پیش هموار گردد و صمت پیشران پیشرفت ایران شود.


منبع:

1400/12/03
20:49:12
5.0 / 5
501
تگهای خبر: استاندارد , خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403