با همت دولت سیزدهم رخ داد؛

ورود بخش خصوصی به سیاست گذاری و مدیریت توسعه صادرات کشور

ورود بخش خصوصی به سیاست گذاری و مدیریت توسعه صادرات کشور

وزارت صمت، بخش خصوصی را در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان بعنوان محور برنامه سفر خود قرار داده است؛ این اقدام را میتوان عمل دولت سیزدهم در جهت تاکیدات رهبر معظم انقلاب و همسویی سران قوا به میدان داری بخش خصوصی دانست.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یکی از گلایه مندی های بخش خصوصی از دولت، در حوزه حمایتی دولت در آن سوی مرزها بود؛ چونکه حمایت های دولتی اعتمادسازی بیشتری در کشورهای مقصد دارد و سبب می شود روند رشد صادرات سرعت بیشتری بگیرد.
از این رو، بخش خصوصی اعتقاد دارد که برای تحقق ارتقاء مبادلات بین المللی و هماهنگی دستگاه ها و متولیان ذیربط در داخل کشور در کنار واگذاری تجارت به بخش خصوصی، اشراف نمایندگان دستگاه دیپلماسی بعنوان سفیر، در این میان لزوم داشته و می تواند روند امور را در کشور هدف تسریع کند.
نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان که با سرپرستی «رضا فاطمی امین»، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در مسقط برگزار شد، نشان دهنده ورود دولت به این درخواست به حق بخش خصوصی بود. در این اجلاس برای نخستین بار هماهنگی های لازم میان دولت و بخش خصوصی برقرار شد و محوریت تمامی توافقات با مقامات عمانی بر اساس مطالبات فعالان اقتصادی در چارچوب هیات بخش خصوصی به سرپرستی «محسن ضرابی» رئیس اتاق مشترک ایران و عمان انجام شد. این اقدام را میتوان عمل دولت سیزدهم در جهت تاکیدات مقام معظم رهبری و همسویی سران قوا به میدان داری بخش خصوصی دانست.
در این راستا، «محسن ضرابی» رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان جهت قدردانی از زحمات دولت و وزارت صمت نامه ای به معاون اول رئیس جمهور و روسای کمیسیون های اقتصادی و صنایع مجلس ارسال و خواهان تقدیر از این اقدام وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریاست سازمان توسعه تجارت خارجی ایران شد؛ چونکه در این حوزه وزارت صمت بخش خصوصی را بعنوان محور برنامه سفر خود قرار داده است؛ اقدامی که کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.
به گفته ضرابی، آنچه در این اجلاس باعث تحقق مطالبات اقتصادی شد، برگرفته از نگاه جسورانه و اعتماد رئیس جوان سازمان توسعه تجارت ایران به بخش خصوصی بود که میتوان انتخاب وی توسط وزیر صمت را نمونه ای از عمل به فرمان گام دوم انقلاب در بکارگیری نیروهای جوان انقلابی، باتجربه، مدیر و مدیر دانست.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان ضمن اشاره به این که حالا فضای کشور برای توسعه مراودات تجاری با کشورهای همسایه مساعد است، تصریح کرد: آنچه این مسیر را هموارتر می کند، همسویی دستگاههای دیپلماسی در کشور میزبان است که این اعتقاد در آنها هم تقویت شود.
وی به اقدامات لازم وزارت امور خارجه هم اشاره نمود و اظهار داشت: شایسته است وزیر امور خارجه کشورمان هم که همچون وزرای مدبر، مسلط به مراودات سیاسی و اقتصادی و برخوردار از رویکرد حمایتی از بخش خصوصی به واسطه تعامل مستمر با اتاق های بازرگانی است، در جهت فرمایشات مقام معظم رهبری، نسبت به انتخاب سفرا شایسته که پشتیبانی از سربازان اقتصادی و همراهی با بخش خصوصی را بر منیت های خود ارجحیت داده و دغدغه ایشان تسهیل تجارت و ایجاد زیرساخت ها به واسطه تعامل سازنده با متولیان امر و نه حذف و تضعیف بخش خصوصی در کشورهای مقابل است، اقدام عاجل به عمل آورد تا بتوانیم در شرایط تحریم و در جهت اقتصادی مقاومتی روابط اقتصادی بین دو کشور را افزایش دهیم.


منبع:

1400/12/04
20:54:17
5.0 / 5
454
تگهای خبر: بین المللی , تجربه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403