چرا تکلیف صنعت استخراج رمزارزها مشخص نیست؟

چرا تکلیف صنعت استخراج رمزارزها مشخص نیست؟

به گزارش تجهیزات جانبی رییس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران با اعلان اینکه هم اکنون،  تکلیف صنعت استخراج در کشور معین نمی باشد، اظهار داشت:  چالش ما اول با وزارت نفت می باشد که باید اعلام نماید می تواند گاز به این صنعت بدهد و خواسته مان از وزارت صمت هم این است که به اظهارنظرهای کارشناسی پاسخ دهند و مصوبه هیات وزیران و دو بخشنامه و بخشنامه وزارت نیرو و وزارت صمت را رعایت نمایند.


علی بابک نیا در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه درباره مشکلات صنعت استخراج رمزارزها طی چهار سال گذشته، موارد متنوعی مطرح گردیده است، اظهار داشت: در مقطعی تا پیش از مصوبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، اصلا قانونی برای آن وجود نداشت، پس از آن هم که قانونی مصوب شد، تعرفه ها به شکلی عنوان شد که برای این صنعت منطقی نبود و اعتراضات و اختلافاتی درباره تعرفه ها وجود داشت.
وی افزود: بعد از آن بحث قانونی ماینینگ داشت شکل می گرفت و مجوزها و بخشنامه ها هر روز کامل تر می شد و سلسله قوانین مرتبط بین وزارتخانه ها درحال شکل گیری بود و به صورتی پیش می رفت که فعالیت قانونی بمراتب از ماینینگ غیرقانونی سبقت می گرفت.
وی افزود: اما از آنجائیکه تفکر وزارت نیروی سابق در خصوص برق فروشی مستقیم بود و می خواست بعنوان پل رابط بین صنعت استخراج و نیروگاه داران ذی نفع باشد، اجازه راه اندازی نیروگاه یا عقد قرارداد مستقیم با نیروگاه داران داده نمی شد، در صورتیکه اگر این اجازه داده می شد، ما شاهد رشد صنعت نیروگاهی در کشور می شدیم. یک سری از نیروگاه ها در کشور بنا به قراردادهای دوجانبه با صنعت ماینینگ، خودشان را توسعه می دادند و یک سری از استخراج کنندگان که آمادگی راه اندازی نیروگاه داشتند، نیروگاه خودتامین خودشان را راه اندازی می کردند.
رییس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران با اعلان اینکه با مانع تراشی وزارت نیرو، ما شاهد رشد و شکوفایی صنعت نیروگاهی نبودیم، اضافه کرد: از طرفی هم مشکلات صنعت برق پابرجا بود؛ ما در چند سال اخیر به سبب عدم توسعه نیروگاه ها، شاهد کمبود برق بودیم. هرچه هم مشکلات صنعت بیشتر می شد، فشار وزارت نیرو به ماینینگ بیشتر می شد، به نحوی که رییس جمهوری سابق در خردادماه ۱۴۰۰ اظهار داشت که جلوی ماینینگ مجاز و بدون مجوز تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ گرفته شود و وزیر وقت کشور مکاتبه ای به وزارتخانه های نفت، نیرو و صمت انجام داد که جلوی هرگونه توسعه این صنعت گرفته شود.
بابک نیا افزود: وزارت نیرو و نفت اختتام شهریورماه، برای تامین انرژی این بخش از صنعت اعلام کردند، اما وزارت صمت اعلام نمود که ما انرژی نداریم و تا امروز هم به بهانه نبود انرژی در کشور و ابلاغ مصوبات جدید، از صدور هرگونه مصوبه جدید در استخراج رمزارز ممانعت کرده است. بدین سبب هم اکنون هرگونه مجوزدهی جدید ممنوعست و آن دسته هم که از قبل مجوز داشتند، هم خاموش هستند. صنعت ماینینگ حدودا ۳۰۰ مگاوات انشعاب مجاز دارد که کل آن در یک سال گذشته، کمتر از چهار ماه روشن بوده است.
وی اشاره کرد: اگر تعلل در مجوزدهی به خاطر کمبود برق بوده، باید اجازه می دادند که این متقاضیان خودشان نیروگاه راه اندازی کنند، کما این که همیشه هم برای این کار اعلام آمادگی کردند. حتی وزارت نیرو بتازگی نامه ای به وزارت صمت داده که ما برق داریم و آن دسته از نیروگاه های تجدیدپذیر که می خواهند ۱۰۰ درصد بهره برداری شان را به استخراج رمزارز بدهند بلامانع است، اما همچنان وزارت صمت از اعطای مجوز جلوگیری می کند. وزارت نفت هم اعلام نموده که ۹۰ روز مشکل تامین فشار گاز در برخی از نقاط کشور وجود دارد، پیشنهاد ما این بوده که نیروگاه ها راه اندازی شود و در ۹ ماه سال تولید نماید. اما وزارت صمت مجوزی به نیروگاه های برق و گاز نمی دهد.
رییس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران اظهار داشت: نیروگاه هایی که اعلام آمادگی کردند با بالاترین تعرفه هم مبادرت به ماینینگ کنند، گفتند که حتی در ۳۰۰ ساعت پیک و ایام بحرانی در تابستان، حاضرند برق خودرا به شبکه بدهند، یعنی نه فقط برق صنعت استخراج را تامین می کنند، حتی به نیاز وزارت نیرو در دوره بحران هم کمک می نماید، اما باز هم وزارت صمت جلوی این مجوزدهی را گرفته است و می گویند اجازه دهید دستورالعمل های جدید از ریاست جمهوری ابلاغ شود. بدین سبب چالش ما اول با وزارت نفت می باشد که باید اعلام نماید می تواند گاز به صنعت استخراج دهد و خواسته ما از وزارت صمت هم این است که به اظهار نظرهای کارشناسی پاسخ دهد و مصوبه ۱۳ مرداد ۹۸ هیات وزیران و رعایت دو بخشنامه و بخشنامه وزارت نیرو و وزارت صمت را رعایت کند.
منبع:

1400/12/10
22:26:10
5.0 / 5
410
تگهای خبر: صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403