اتحادیه املاك تهران؛

قیمت ها در بازار اجاره متاثر از توقف رشد قیمت مسکن رو به کاهش است

قیمت ها در بازار اجاره متاثر از توقف رشد قیمت مسکن رو به کاهش است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک از تأثیر شوک مثبت به بازار مسکن و اثرگذاری آن بر بازار اجاره می گوید و اعتقاد دارد قراردادهای اجاره در آخرین ماه سال تحت تأثیر صفر شدن رشد قیمت ملک با قیمت های پایین تری نسبت به ماه های گذشته منعقد می شود و خانه های گران اجاره نمی رود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، همزمان با گزارش اتحادیه املاک تهران از توقف کامل رشد قیمت مسکن در بهمن ماه، بازار اجاره هم با ثبات بیشتری در ایام پایانی سال به سر می برد.
مشاهدات خبرنگار اقتصادی ایرنا از وضعیت قیمت رهن و اجاره در پنج منطقه پایتخت از تمایل به کاهش قیمت ها و اجاره ملک به قیمت منطقی تر خبر می دهد.
تورم بازار اجاره که این سال ها از افزایش قیمت دلار و کمبود عرضه نشات گرفته است، حالا تحت تأثیر نهایی شدن مذاکرات رفع تحریم ها و آغاز کلنگ زنی نهضت ملی مسکن قرار دارد.
کارشناسان بر چشم انداز مثبت بازار مسکن در اثر رفع تحریم ها امیدوار هستند و از مسیر کاهش قیمت مسکن، شرایط مناسبی را برای بازار اجاره در ماه های پیش رو مطرح می کنند.
خبری از افزایش قیمت های اجاره در بازار نیست
یک مشاور املاکی در منطقه پنج پایتخت امروز (دوشنبه) به خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: بازار اجاره در ایام پایانی سال معمولاً با قیمت های سال آینده بسته می شود و تمایل صاحبخانه ها به تمدید قراردادها با قیمت های سال بعد است، اما پیشنهادات اجاره ملک حالا با احتیاط بیشتری از جانب صاحبخانه ها داده می شود و خبری از افزایش قیمت های اجاره در بازار نیست.
واسطه ملکی دیگری در منطقه ۲ پایتخت در محله ستارخان ضمن اعلام این که به علت گرانی قیمت های اجاره در تابستان سال جاری، خیلی از مستاجران این منطقه کوچ کردند، اظهار داشت: برای مستاجران باقی مانده که از پس تورم اجاره تابحال برآمده اند، بازار حالا در شرایط منطقی تری نسبت به نرخ های تابستان است و همزمان قدرت چانه زنی و تمایل به قبول تخفیف از جانب صاحبخانه ها بیشتر است.
یک واسطه ملکی دیگر در منطقه ۱۲ پایتخت، توقف رشد قیمت های ناگهانی و شک مثبت به بازار مسکن را دلیل اصلی تأثیر گذاری بر بازار اجاره می داند و به ایرنا می گوید: اگر ریزش قیمت های مسکن ادامه داشته باشد، بازار اجاره هم از جو روانی افزایش نرخ ها در امان خواهد بود و فایل های اجاره با قیمت های منطقی تری در بازار عرضه می شود، هر چند در دو ماه اخیر بازار اجاره در راه کاهش قرار گرفته و متاثر از وضعیت کلان کشور شک قیمتی را تجربه نکرده است.
کارشناسان معتقدند در صورت نهایی شدن مذاکرات برجام و تثبیت نرخ دلار، نوسان در قیمت مصالح ساختمانی کاسته شده و آرامش در بازار مصالح ساختمانی، مسیر انبوه سازان را به سمت کسب و کار قدیمی خود یعنی ساخت و ساز خانه خواهد کشید. همزمان با تثبیت قیمت ها در بازارهای رقیب مثل طلا و ارز، سرمایه گذارانی که این سال ها از بخش ساخت و ساز کناره گیری کردند تمایل به بازگشت خواهند داشت.
یکی از اعضای هیات مدیره انبوه سازان پیشتر به ایرنا اظهار داشته بود: با رفع تحریم های بین المللی، ریسک سرمایه گذاری در بخش مسکن کاهش خواهد یافت و شاهد حضور بیشتر سرمایه گذاران در بخش مسکن خواهیم بود و کسری بزرگی که در سالهای گذشته ناشی از ترک فعالیت انبوه سازان در امر تولید مسکن داشتیم جبران خواهد شد. کسری ساخت و ساز منجر به عقب ماندگی ساخت ۶ میلیون واحد مسکونی شده است که با حضور سرمایه گذاران به تدریج و در بازه زمانی ۱۰ ساله جبران خواهد شد.
اتحادیه املاک: خانه های گران اجاره نمی رود
در همین زمینه، «مصطفی قلی خسروی» امروز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت قیمت ها در بازار اجاره در ماه پایانی سال اظهار داشت: حالا فصل بازار اجاره نیست و طبیعی است این موقع از سال قیمت ها جهش ناگهانی نداشته باشد. اما منهای این فرمول قدیمی حالا بازار اجاره به ثبات رسیده است و گزارش هایی از بنگاه های ملکی داشتیم که پیشنهاد اضفه شدن ۵۰۰ هزار تومان به نرخ ماهیانه اجاره هم حتی خریدار نداشته است.
وی می گوید: حالا در بازار خرید و فروش ملک هم خانه با قیمت های چهار ماه پیش خرید و فروش می شود و به علت افزایش انتظارات از کاهش قیمت ها، کسی حاضر به خرید خانه با نرخ های بیشتر نیست.
برنامه های دولت برای تداوم کنترل نرخ ها
دولت همزمان برنامه های جدی تری برای ادامه کاهش نرخ ها در بازار اجاره دارد. بهمن ماه سال جاری بود که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از بررسی پیشنهاد این وزارت خانه در قانون بوجه ۱۴۰۱ در مورد افزایش سهم ودیعه مستاجران در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: در این صورت کمک قابل توجهی به مستاجران می شود. بر این اساس در بودجه سال آینده ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به مستأجران در نظر گرفته شده است. این اولین دفعه است که وام ودیعه مسکن به صورت قطعی در بودجه سالیانه بررسی می شود.
از زمان انتشار کرونا هم سیاست های حمایتی از مستاجران با تعیین نرخ سقف اجاره بها و تمدید خودکار قراردادها اجرایی شد. دولت همزمان وام های ودیعه مسکن را از نرخ ۷۰ میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان بسته به موقعیت به مستاجران اختصاص داد.
برنامه دیگر دولت اجرای قطعی اجاره داری حرفه ای ذیل طرح نهضت ملی مسکن می باشد. «محمود محمودزاده»، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اخیرا از ساخت ۳۰۰ هزار واحد برای عرضه به بازار اجاره اطلاع داده است که در حال نگارش آئین نامه در دولت به سر می برد. طرح «اجاره داری حرفه ای» که در آن ساخت خانه های استیجاری با حمایت ۱۰۰ درصدی دولت از سازندگان آغاز خواهد شد، تأثیر مهمی را در کاهش دلالی در بازار خواهد داشت.
در طرح اجاره داری حرفه ای، سرمایه گذاران می توانند در اراضی دولتی مبادرت به ساخت وساز کنند و سپس واحدهای ساخته شده را با تعرفه های در نظر گرفته شده از جانب وزارت راه و شهرسازی، به اقشار بدون مسکن، خانه اولی ها، زوج های جوان و غیره برای مدت معلوم واگذار کنند.
۳۰۰ هزار واحد اجاره داری حرفه ای ساخته می شود
وزارت راه و شهرسازی دو هفته پیش اعلام نمود که در گام نخست ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اجاره داری مسکونی ساخته خواهد شد.
ساختار بازار اجاره حالا سنتی است و وزارت راه و شهرسازی در جهت حرفه ای کردن بازار اجاره و پشتیبانی از منافع مستاجران، پیش نویس آئین نامه اجرایی «حمایت از اجاره داری حرفه ای» را جهت بررسی و تصویب به هیات دولت عرضه کرده است. دولت تلاش دارد با تصویب این پیش نویس و نزدیک کردن آن به مرحله اجرا، ضمن حرفه ای کردن ساختار سنتی اجاره از راه افزایش ارکان و بازیگران بازار اجاره و پشتیبانی از عرضه مسکن اجاره ای، شرایط بگونه ای اصلاح گردد که منافع همه ارکان بازار اجاره در نظر گرفته شود.
در این پیش نویس به دولت اجازه داده شده به منظور پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن اجاره ای توسط بخش غیردولتی نسبت به واگذاری زمین تحت تملک خود متناسب با مدت بهره برداری از واحد مسکونی به صورت اجاره ای اقدام نماید، موضوعی که می تواند پای سرمایه گذاران را برای ساخت مسکن استیجاری به وزارت راه و شهرسازی باز کند. کارشناسان معتقدند تورم در بازار اجاره می تواند با اجرایی شدن نرخ اجاره داری حرفه ای و تقویت عرضه در بازار اجاره رونق بگیرد.
رشد نرخ اجاره طبق گزارش بانک مرکزی در بهمن ماه در شهر تهران ۴۸ درصد بود. این نرخ در ماه های پاییزی سال در آذرماه ۵۱ درصد و در دیماه به ۵۰ درصد رسید.


منبع:

1400/12/16
09:32:32
5.0 / 5
316
تگهای خبر: بین المللی , تجربه , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1401