نحوه انتخاب درمانگر و مشاور و روانشناس

نحوه انتخاب درمانگر و مشاور و روانشناس

یک روانشناس خوب به شما کمک می‌کند بدون اینکه شما را به خاطر مشکلاتتان قضاوت کند، پیشرفت کنید.


انتخاب یک روانشناس تصمیم بزرگی است زیرا کار با درمانگر مناسب می تواند بخش مهمی از بازیابی زندگی و حفظ سلامتی شما باشد. هنگامی که می دانید به دنبال چه چیزی باشید و درک می کنید که چه چیزی به بهترین وجه با نگرانی های خاص شما مطابقت دارد، انتخاب یک روانشناس خوب می تواند اولین گام مثبت و سازنده در راه شما برای سلامت روان بهتر باشد.

چه چیزی یک روانشناس خوب را آشکار می سازد؟

یک درمانگر دوستی نیست که به مشکلات شما گوش دهد و سعی کند به شما توصیه کند. درعوض، روانشناس خوب به شما کمک می‌کند تا چیزهایی مانند الگوهای افکار منفی و/ یا رفتارهای مشکل ‌ساز را تشخیص دهید و تغییر دهید و همزمان شما را همان‌طور که هستید می‌پذیرد. یک روانشناس خوب به شما کمک می‌کند بدون اینکه شما را به خاطر مشکلاتتان قضاوت کند، پیشرفت کنید. آزاد بودن در انتخاب به شما کمک می کند تا از زمان خود در درمان بیشترین بهره را ببرید. مهم است که روانشناسی را انتخاب کنید که دارای اعتبار قوی و مهارت‌های بین فردی مؤثر باشد و به احساس اعتماد و احساس پیشرفت رو به جلو شما کمک ‌کند.

 

چه زمانی باید به رواندرمانی فکر کنم؟

زمانی که احساس می کنید در مورد حرکت بعدی خود مطمئن نیستید یا اینکه چه کاری باید انجام دهید یا حتی در مورد احساس خود سردرگم و غرق شده اید، سعی کنید درمان روانشناسی را امتحان کنید. روان درمانی برای همه کسانی است که می‌خواهند کاری را انجام دهند تا از شرایط سخت خارج شوند و از آن عبور کنند. بسیاری از مردم زمانی که در هراس هستند، درمان را در نظر می گیرند، اما لازم نیست که در پایین ترین سطح خود قرار داشته باشید تا نتیجه زیادی از روانشناس بگیرید. اگر با افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به رابطه، مسائل خانوادگی، مشکلات زوجین، نگرانی های خلقی و استرس یا هر نوع تغییر زندگی سر و کار دارید، صحبت با یک درمانگر واقعا می تواند به شما کمک کند.

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد ممکن است زمان پیدا کردن یک دکتر روانشناس خوب فرا رسیده باشد:

گیجی

عدم اطمینان در خود

دوری از افراد، مکان ها یا موقعیت ها

تغییر در خوردن و خوابیدن

احساس غرق شدن

آشفتگی

احساس ناخوشی

خلق و خوی بیش از حد پائین یا بالا

بیش از حد مشغول ماندن در فعالیت ها

زمانی که احساس می‌کنید به کمک فردی بیشتری نیاز دارید و گیر کرده‌اید، زمان خوبی است که به روانشناسی فکر کنید. زوج ها معمولاً پس از شروع یک مشکل به طور متوسط ​​6 سال صبر می کنند تا درمان را شروع کنند. این بسیار طولانی است زیرا 6 سال زمان زیادی برای زندگی در درد است.

مشکلات قابل حل هستند

بدانید که مشکلات قابل حل هستند، حتی اگر زمان زیادی از آنها گذشته باشد. درمان می تواند به فرد/ زوج ها و خانواده ها کمک کند تا یک سیستم کاملاً جدید و شادتر برای مقابله با پویایی مشکل ساز ایجاد کنند.

اگر روال های روزمره و تعاملات شما تحت تاثیر مشکلات قرار گرفته است، ممکن است زمان روان درمانی فرا رسیده باشد. چه افراد، چه زوج‌ها یا خانواده‌ها، اگر احساس می‌کنید که گیر کرده‌اید یا در بیان خود با دیگران مشکل دارید و سطوح بالایی از استرس یا اضطراب را احساس می‌کنید، روانشناس ممکن است به شما در کاهش این احساسات و افزایش سطح اعتماد به نفس کمک کند.

اگر احساس تنهایی، گوشه گیری و ناامیدی می کنید، احتمالاً زمان خوبی است که به درمان فکر کنید. شاید در حال مبارزه با مدیریت احساسات «در لحظه» هستید یا مهارت‌های ارتباطی خود را از داده اید و نمی توانید به اندازه کافی خود را به شریک زندگی خود یا سایر عزیزان ابراز کنید.

در یک روانشناس به دنبال چه چیزی باشیم

هنگام تصمیم گیری در مورد یک روانشناس معروف و توانا، عوامل زیادی برای یافتن انتخاب مناسب وجود دارد، از جمله تخصص، شخصیت، هزینه و زمان بندی.

تناسب شخصیت

از بین همه عواملی که در انتخاب یک درمانگر وجود دارد، یافتن یکی از عواملی که روی آن تمرکز می کنید شاید مهم ترین باشد. صدها مطالعه نشان می دهد که رابطه قوی بین درمانگر و مراجع برای موفقیت درمان بسیار مهم است.

یک رابطه مثبت و حمایتی بر چندین عامل استوار است، از جمله:

شخصیت ها: ارتباط مثبت (اما نه دوستی) با درمانگر شما حیاتی است. این اغلب به عنوان حس رابطه نامیده می شود.

اعتماد: باید به روانشناس خود به اندازه کافی اعتماد کنید تا در مورد افکار، احساسات و رفتارهای خود صحبت کنید، حتی زمانی که آنها ترسناک یا ناراحت کننده هستند.

اصالت: یک روانشناس خوب صادق و اصیل است، دانش خود را نشان می دهد اما اصطلاحات آکادمیک را حذف می کند (به عنوان یک متخصص ظاهر می شود اما نه به عنوان یک دانشمند).

توجه مثبت بی قید و شرط: درمانگری که شایسته انتخاب شماست برای شما ارزش قائل است و به توانایی شما در پیشرفت اعتقاد دارد (به جای اینکه شما را شکست خورده یا وابسته بداند).

ارتباط مثبت: درمانگران باید صریح و صمیمانه با شما ارتباط برقرار کنند، حتی زمانی که به زمینه هایی برای رشد شما اشاره می کنند.

ترجیحات و سطح راحتی شما: بهترین روان درمانی زمانی اتفاق می افتد که با درمانگر خود احساس ارتباط و راحتی داشته باشید. همچنین ممکن است بخواهید یک درمانگر را پیدا کنید که با هویت شما آشنا باشد.

صدور مجوز، گواهینامه ها و آموزش

انواع مختلفی از متخصصان سلامت روان وجود دارد که همگی دارای سطوح تحصیلی، مجوزها و گواهینامه های متفاوتی هستند. داشتن مدارک حرفه ای به این معنی است که روانشناس سال ها آموزش خاص را برای کمک به افرادی که نگرانی های مربوط به سلامت روان دارند را گذرانده است. این نشان دهنده سطحی از درک و شایستگی است که نه تنها برای کمک به مردم بلکه برای جلوگیری از آسیب رساندن به آنها لازم است.

استفاده از مدارک با نام آنها سطح تحصیلات و همچنین وضعیت گواهینامه و مجوز آنها را نشان می دهد. همچنین می توانید در صورت تماس با دفتر آنها در مورد اعتبار آنها سؤال کنید.

تخصص

در حالی که اکثر روانشناسان به دلایل مختلف مراجعان مختلفی را ویزیت می کنند، بسیاری از آنها در زمینه های خاصی تخصص دارند. به عنوان مثال، برخی بر افسردگی، اضطراب یا سایر چالش های خاص تمرکز می کنند و برخی از ارائه دهندگان سلامت روان با یک گروه سنی خاص کار می کنند.

علاوه بر این، بسیاری از رویکردهای مختلف برای درمان وجود دارد که بر حوزه‌های مشکل خاصی مانند افکار، احساسات یا رفتار تمرکز دارند. چند نمونه از انواع رایج درمان های روانشناسی عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری: یک رویکرد کمکی است که بر آموزش افراد برای شناسایی و تغییر الگوهای فکری منفی و غیر مفید تمرکز دارد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT): در ACT، تأکید بر نگرش ها و رفتارها نسبت به اهداف ارزش محور است.

رفتار درمانی دیالکتیکی: برای مدیریت هیجانات و پریشانی مفید است و شامل آموزش مهارت هایی برای حل مسئله و اقدامات موثر است.

مواجهه درمانی: مواجهه درمانی به افراد کمک می کند تا اضطراب و فوبیا را برطرف کرده و کاهش دهند.

درمان مراجع محور: در درمان مراجع محور، نقش اصلی درمانگر آموزش مهارت ها نیست، بلکه در عوض گوش دادن به صحبت های مشتری و شرکت در بحث است که به درمانجو کمک می کند تا چگونگی حرکت رو به جلو را کشف کند.

هر رویکرد درمانی در نوع خود دارای شایستگی است. آنچه مهم است این است که رویکرد روانشناس مبتنی بر شواهد و هدفمند باشد و در عین حال انعطاف پذیر باشد و نسبت به نیازها و تجربیات فردی شما باز باشد.

نحوه بررسی وب سایت روانشناس

قبل از اینکه اولین تماس خود را برای پرس و جو در مورد یک درمانگر برقرار کنید، تحقیقات خود ای را انجام دهید. بسیاری از روانشناسان یا مراکز بهداشت روان دارای وب سایت هایی با نمایه های حرفه ای هستند. سایت روانشناس می‌تواند مکانی مفید برای مرتب‌سازی عکس‌ها، نوشته‌ها، و معرفی ویدیوهای روانشناسی باشد که در جستجوی شما پیدا می‌شود. شما می توانید در سایت دکتر روانشناس مقالات و نوشته های او را به خوبی مطالعه کنید.

اولین چیزی که در سایت یک روانشناس باید به دنبال آن باشید، مجوزهای او است. سایت اغلب سطح تحصیلات و گواهینامه یا مجوز آنها را نشان می دهد. داشتن رشته ای از مقالات و کتاب ها نشان می دهد که او فقط فردی نیست که توصیه های بهداشت روانی برای ارائه دارد، بلکه یک متخصص سلامت روان معتبر است که می داند چگونه به درستی درمان کند.

هنگامی که تأیید کردید که یک درمانگر بالقوه قانونی و واجد شرایط است، بیوگرافی او را بخوانید. این نشان می دهد که آیا یک درمانگر در زمینه خاصی مانند افسردگی یا روابط تخصص دارد یا خیر. این اطلاعات معمولاً به این معنی است که درمانگر به طیف وسیعی از چالش‌های سلامت روانی رسیدگی می‌کند.

اطلاعات سایت همچنین نشان می دهد که آیا روانشناس افراد را در یک گروه سنی خاص می بیند یا خیر. برخی از روانشناس ها استفاده از یک رویکرد درمانی خاص مانند درمان شناختی رفتاری را ذکر می کنند. این بدان معنی است که دکتر مورد نظر در استفاده از آن رویکرد بسیار آموزش دیده است. اگر هیچ اشاره ای وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد درمانگر از چندین تکنیک استفاده می کند و رویکرد خود را متناسب با نیازهای هر بیمار تنظیم می کند.

 

1401/01/12
00:00:04
5.0 / 5
657
تگهای خبر: رپورتاژ , سایت , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403