خط لوله فاز 16 پارس جنوبی به مدار تولید بازگشت

خط لوله فاز 16 پارس جنوبی به مدار تولید بازگشت

تجهیزات جانبی: معاون  پشتیبانی و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از بازگشت خط لوله فاز 16 پارس جنوبی به مدار تولید آگاهی داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا از شرکت نفت و گاز پارس، «یحیی رشیدی» اظهار داشت: با تعمیر و بازسازی بخش لطمه دیده خط لوله ۳۲ اینچ دریایی انتقال گاز فاز ۱۶ پارس جنوبی، بهره برداری از این سکو از سر گرفته شد.
وی با اشاره به این که خط لوله دریایی فاز ۱۶، دهم دی ماه سال قبل به سبب ایجاد نشتی در بستر دریا گرفتار توقف شد، اضافه کرد: بعد از بررسی و شناسایی موقعیت حادثه، خروجی های سکو بسته و نشتی بطور کامل مهار گشت و در ادامه با تلاش همکاران، نسبت به بازسازی بخش لطمه دیده این خط لوله اقدام و خوشبختانه بعد از تعویض بخش مورد نظر و انجام تست خط، سکوی SPD16 آماده ارسال گاز به پالایشگاه خشکی شد.
معاون پشتیبانی و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، تدابیر اجرا شده و تلاش کارکنان سکوهای گازی برای تولید حداکثری گاز را بسیار مهم عنوان نمود و اظهار داشت: خوشبختانه در زمستان سال ۱۴۰۰ توانستیم با حداکثر تولید از سکوهای در حال بهره برداری، سوخت مورد نیاز کشور را تامین نماییم، ضمن این که عملکرد صحیح وزارت نفت در حوزه مصرف انرژی نیز تعیین کننده بود.
رشیدی با اشاره به اقدام های صورت گرفته بمنظور بازسازی خط لوله دریایی فاز ۱۶ پارس جنوبی، اظهار داشت: باتوجه به لطمه دیدگی این خط لوله، به دستور مدیریت ارشد، تعمیر بخش لطمه دیده با سرعت در دستور کار قرار گرفت و با بهره بردن از توان داخلی، ساخت اسپول (Spool) بمنظور نصب در دریا و تعویض بخش لطمه دیده این خط لوله ۳۲ اینچ در اسکله بندری پارس شروع شد.
وی با اعلان اینکه خطوط لوله ۳۲ اینچ دریایی پارس جنوبی برای انتقال گاز ترش سکوها به پالایشگاه های خشکی طراحی شده، اشاره کرد: برای تعمیر و تعویض این خطوط از تکنولوژی فلنج های هوشمند استفاده می شود و به سبب ضرورت تامین اقلام اضطراری تعمیر، خوشبختانه طی همکاری با شرکت دانش بنیان ایرانی، این تجهیز، قبل از این ساخته و در کمتر از مدت ۲۰ روز جهت به کارگیری در موقعیت خط لوله سکوی فاز ۱۶، به بندر پارس یک در عسلویه منتقل شد.
رشیدی با اشاره به تکمیل عملیات ساخت و تست اسپول به طول ۸۰ متر در مجتمع بندری پارس یک، اضافه کرد: با اتمام این عملیات، اسپول تولید شده به همراه فلنج های هوشمند، بعد از انتقال توسط بارج شناور به موقعیت خط لوله لطمه دیده در خلیج فارس، نصب و بعد از انجام تست های مربوطه وارد مدار بهره برداری شد.


منبع:

1401/01/22
16:38:30
5.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403