شروع اصلاحات مدیریتی در پتروشیمی مسجد سلیمان به نفع مردم خوزستان

شروع اصلاحات مدیریتی در پتروشیمی مسجد سلیمان به نفع مردم خوزستان

تجهیزات جانبی: عملکرد پتروشیمی مسجد سلیمان و گزارش های برخی نهادهای نظارتی درباب عدم شفافیت در فرآیندهای مالی و درج اطلاعات مناقصه ها و مزایده ها، به برکناری مدیرعامل این پتروشیمی منجر گردید.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از خبرگزاری ایرنا، صندوق بازنشستگی کشوری سهامدار اصلی شرکت پتروشیمی مسجدسلیمان است. شرکتی که حالا بررسی ها و گزارش نهادهای نظارتی نشان از شبکه پیچیده فساد در این پتروشیمی دارد که موجب برکناری مدیرعامل آن شده است.
وجود جریانات مبهم و عدم شفافیت در فرآیندهای مالی در کنار عدم درج اطلاعات مناقصات و مزایده ها در سایت صندوق بازنشستگی حساسیت ها را نسبت به جریان فساد در پتروشیمی مسجدسلیمان بیشتر کرد و با وجود تاکیدات چندباره، مدیرعامل این شرکت برکنار شد.
به نظر می رسد، شبکه فساد گسترده ای از ساخت و خریدوفروش در پوشش پتروشیمی مسجدسلیمان برقرار بوده است. بررسی ها نشان می دهد، مالک دو پتروشیمی در اندیمشک و مسجدسلیمان، عمده کارهای اقتصادی خودرا در دبی متمرکز کرده است.
تنها در یک مورد از فسادهای صورت گرفته، ملکی متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری در فرمانیه تهران به مساحت ۷۵۰۰ متر، در صورتیکه در سال ۹۴، حدود ۸۶ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود، در سال ۹۶ بدون طی تشریفات قانونی به قیمت ۶۴ میلیارد تومان به فروش رفته است. در صورتیکه به سبب بزرگی معامله، برای انجام آن باید هیات مدیره تامین اجتماعی بر آن صحه می گذاشت.
در موردی دیگر، مدیریت پتروشیمی مسجدسلیمان تنها با واگذاری ۴۰ درصد از سهام پتروشیمی کیمیا اندیمشک مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به دست آورده است.
اما فساد تنها به خریدوفروش املاک نجومی محدود نبوده و علاوه بر این، بوسیله انعقاد قرارداد با شرکت «ارژنگ ستبر تاراز» متعلق فرزند و برادر مدیرعامل، آن هم بواسطه ترک تشریفات مناقصه، منافع مردم و بازنشستگان را در اختیار بستگان خود قرار داده است.
سازمان بازرسی همین طور موارد دیگری را نیز در پرونده مدیرعامل پتروشیمی مسجدسلیمان مورد تاکید قرار داده است. در یک مورد عدم بازپرداخت مبلغ ۴۰ میلیارد تومان به شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری گزارش شده است.
واگذاری سهام پتروشیمی مسجدسلیمان به اشخاص ثالث بدون گرفتن مجوز از صندوق، عدم توثیق وثایق مربوط به تسهیلات بانک صنعت و معدن بطوریکه تمام وثایق توسط صندوق تودیع شده است، تأسیس شرکت پتروپالایش بختیاری بدون گرفتن مجوز از صندوق، عدم تعیین تکلیف ۱۷ درصد سهام شرکت ووهان که واگذار شده، عدم تعیین تکلیف آورده نقدی و ملک فرمانیه، انعقاد قراردادهای گوناگون با شرکت ارژنگ ستبر تاراز متعلق به فرزند و برادر مدیرعامل بوسیله ترک تشریفات مناقصه، واگذاری اراضی شرکت به پتروپالایش بختیاری، پیش فروش عمده محصولات کارخانه بدون تولید مستمر و ایجاد تعهدات مالی کلان برای شرکت، اعلام خاتمه کار و تحویل قطعی پروژه و قبول تمامی تعهدات مالی توسط شرکت باوجود ناقص بودن اجرای پروژه توسط طرف چینی برخلاف مفاد قرارداد، وجود بدهی ۳۰۰ میلیون یوانی مدیرعامل به بانک و عدم درج در صورت های مالی سال ۹۶ و محرز بودن دین به بانک از دیگر تخلفاتی است که سازمان بازرسی آنرا گزارش کرده است.

بررسی ها نشان میدهد این اقدامات به کام اعضای خانواده و نزدیکان مدیرعامل بوده است و منافع مردم و بازنشستگان گروگان فساد پیچیده بوده است.
با برکناری مدیرعامل پتروشیمی مسجدسلیمان که با تاکید و تأیید نهادهای نظارتی صورت گرفته، برخی جریانات رسانه ای با هدف سرپوش گذاشتن بر فساد گسترده، این برکناری را غیرقانونی عنوان کرده اند.
موضوعی که البته قابل پیش بینی بوده اما نه فقط کمکی به حل این پرونده نمی کند بلکه ابعاد فساد را بیش از گذشته گسترده خواهدنمود.


منبع:

1401/02/07
00:15:47
5.0 / 5
440
تگهای خبر: سایت , شركت , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403