دنیا به دنبال مقابله با حکمرانی سکوهاست، در ایران هم تمهیداتی در نظر گرفته شده

دنیا به دنبال مقابله با حکمرانی سکوهاست، در ایران هم تمهیداتی در نظر گرفته شده

به گزارش تجهیزات جانبی دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه دنیا به دنبال مقابله با حکمرانی سکوها است و اروپا بوسیله دفاع از حریم خصوصی، چین، روسیه، حتی کره جنوبی و سایر کشورها تمهیداتی در نظر گرفتند، گفتد: در ایران تمهیدات مناسبی در این عرصه در نظر گرفته شده که هنوز پیاده سازی نشده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در دیدار با مدیرعامل و معاونین سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: توسعه فضای مجازی که همراه با توسعه اقتصاد دیجیتال در دنیا شکل گرفته تصویر جدیدی از نظام سرمایه داری و سکویی است که پایه آن شبکه بوده و صنعت آن مبتنی بر نرم افزارهاست و در تلاش است تا دنیا را تبدیل به منطه آزاد کند تا همه در سیطره کمپانی های بزرگ که عمدتاً سکوهای خدماتی هستند، قرار گیرند.
وی با تاکید به نیاز کشور به بازتعریف مناطق آزاد، اضافه کرد: منطقه آزاد در ایران مشابه مناطق آزاد خیلی از کشورها در ادامه نظریه های توسعه مدرنیزاسیون پیاده سازی شد که این نیاز به بازتعریف دارد که چگونه باتوجه به توسعه فضای مجازی در دنیا و در کشور ما ادامه یافته و ایفای نقش کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا در این عرصه با متولیان و مدیران مناطق آزاد گفتگو کند، اشاره کرد: فضای مجازی به دنبال کاهش نقش دولت ها و قدرت حاکمیت ملی در قالب سرزمینی است و ما اگر بخواهیم این پدیده را که در دنیا درحال اتفاق است و شاهد آن هستیم مدیریت نماییم، باید برای این اکوسیستم که در آن شهروندان زیست می کنند و فعالیت اقتصادی، رسانه ای، اجتماعی و شبکه ای دارند و تابع قواعد و قوانین سرزمینی نبوده و از فضای جهانی مجازی تبعیت می کند، تعریف مناسبی داشته باشیم.
فیروزآبادی اظهار داشت: باتوجه به شبه انفجاری که در اندازه بازارهای فضای مجازی همچون هوش مصنوعی اتفاق افتاده و اندازه بازار جهانی هوش مصنوعی برای سال ۲۰۳۰ حدود ۱۴ هزار میلیارد دلار پیش بینی شده است، باید نقش و اندازه بازار ایران تعریف و تبیین شود.
وی با اعلان اینکه دنیا به دنبال مقابله با حکمرانی سکوها بوده و اروپا بوسیله دفاع از حریم خصوصی، چین، روسیه و حتی کره جنوبی و سایر کشورها تمهیداتی در نظر گرفتند، اعلام نمود: در ایران تمهیدات مناسبی در این عرصه در نظر گرفته شده که هنوز پیاده سازی نشده است و باید برای موفقیت آن تلاش بیشتری صورت گیرد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: خوشبختانه در کشور نیروی انسانی متخصص و کارشناس این حوزه بسیار است که بازارهای جهانی درحال استفاده و بهره مندی از توانمندی آنها هستند و مناطق آزاد می توانند در این عرصه نقش ایفا کنند تا این توانمندی در کشور مورد استفاده قرار گیرد. البته این مهم نیاز به زیرساخت های اقتصاد دیجیتال دارد که مناطق آزاد به سبب آزادی و چالاکی در اقتصاد و ارتباطات فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در این عرصه دارند.
فیروزآبادی اظهار نمود: مناطق آزاد در کشور هم اکنون شرایط راه اندازی شهر هوشمند در سطح ابتدایی و وارداتی مبتنی بر سامانه ها را دارند که برای شروع اتفاق خوبی است اما باید شهری هوشمند که تمام مسائل فرهنگی، اجتماعی، مدیریت انرژی و حمل و نقل و زیست محیطی را در نظر داشته باشد، در کشور راه اندازی شود.
وی با اشاره به پیش نویس شهر هوشمند مرکز ملی فضای مجازی که در انتظار ارائه در صحن شورای عالی فضای مجازی کشور است، اظهار داشت: در کنار توسعه اقتصاد دیجیتال در جزیره کیش، مناطق آزاد می توانند نسبت به ایجاد فضای مناسب برای ایجاد پل ارتباطی میان کشور و شرکت های چندملیتی اقدام نمایند. همین طور باید قبل از پیاده سازی شهر هوشمند امنیت این فضا که بسیار حیاتیست مد نظر قرار گیرد. این در حالیست که برای مساعدت با میزبانی بازی های جام جهانی قطر حفظ امنیت در این جزیره باید در اولویت برنامه ها قرار گرفته و همه جوانب بررسی شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام نمود: باید تلاش نماییم تا منطقه آزاد فضای مجازی داشته باشیم که البته در طرح شبکه ملی اطلاعات منطقه ویژه تعریف شده که مقرر است در فرودگاه پیام - کرج باشد تا شرکت هایی که مقرر است با خارج از کشور ارتباط ویژه داشته باشند بتوانند از تسهیلات این منطقه استفاده کنند.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، در این جلسه درباب زیرساخت های مناسب جهت تحقق شهر هوشمند جزیره کیش، پیوست های امنیتی و حفظ حریم خصوصی شهروندان و تشریح عملکرد شورای فضای مجازی این جزیره بحث و بررسی صورت گرفت.
منبع:

1401/02/25
10:04:50
5.0 / 5
432
تگهای خبر: خدمات , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403