اندازه بازار صنعت استخراج رمزارز چقدر است؟

اندازه بازار صنعت استخراج رمزارز چقدر است؟

رمزارزهای استخراج پذیر بیشتر سهم بازار ارزهای دیجیتالی را در اختیار گرفته اند و حدود ۳۹ درصد از کل توان مورد نیاز استخراج رمزارز از راه انرژی های تجدیدپذیر تأمین می شود که درصورت وجود قوانین و مقررات صحیح، میتوان سرمایه گذاران این حوزه را به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر سوق داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، با آغاز به کار نظام پرداخت بدون احتیاج به بانک بیتکوین در سال ۲۰۰۸ از جانب شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکومتو، به مرور مراکز سیاست پژوهشی مختلف دنیا هم به بررسی ابعاد این مورد پرداختند و مرکز پژوهش های مجلس هم در سال ۱۳۹۲ همزمان با سایر مراکز سیاست پژوهی دنیا این مورد را مورد بررسی قرار داده و طی سالهای گذشته گزارش های گوناگونی در این مورد منتشر نموده است.
فناوری حمایت کننده از این پدیده، دفتر کل توزیع شده یا به اختصار DLT است. این فناوری به اعضای شبکه کمک می نماید که بتوانند بدون احتیاج به شخص ثالث تراکنش هایی را به صورت دائمی ثبت کنند. با استفاده از این تکنولوژی بیتکوین به وجود آمد، اما اتریوم و سایر پدیده های مشابه هم از این تکنولوژی بهره می برند. برخی از انواع این پدیده ها همچون بیتکوین و اتریوم برای اداره شبکه به روشی به نام استخراج تکیه دارند که باعث مصرف غیرمتعارف برق می شود.
همه ارزهای دیجیتالی قابل استخراج نیستند اما رمزارزهای استخراج پذیر بیشتر سهم بازار ارزهای دیجیتالی را در اختیار دارند. جدول زیر لیست هشت رمزارز برتر قابل استخراج برپایه میزان پاداش کسب شده توسط استخراج کنندگان را نشان داده است. آمار عرضه شده در این جدول از منابع آزاد اطلاعاتی قابل دسترس عمومی کسب شده است.


همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود، استخراج رمزارز بیتکوین بعد از اتریوم، در این بازه زمانی، پرسودترین بازار استخراج رمزارز است. در ابتدای سال ۲۰۲۱ گفته می شد که اتریوم در انتهای سال ۲۰۲۱ با یک بروزرسانی به رمزارز غیراستخراجی و یا کم مصرف تر مبدل خواهد شد. البته همانطور که تجارب قبلی بروزرسانی نشان داده است احیانا بار دیگر شبکه اتریوم در این بروزرسانی به دو قسمت تبدیل گردد. البته میزان پذیرش و استقبال از نسخه کم مصرف اتریوم مشخص نمی باشد. بنابراین در ادامه مصرف انرژی این رمزارز در کنار بیتکوین بررسی می شود.
مصرف انرژی شبکه استخراج رمز ارز بیت کوین
طبق تخمین مرکز نظام مالی جایگزین دانشگاه کمبریج، حداکثر انرژی مصرفی شش رمزارز برتر در نیمه نوامبر سال ۲۰۱۸ حداقل ۵۲ و حداکثر ۱۱۱ میلیارد کیلووات ساعت در سال بوده است. در سال پیش از آن حداقل مصرف انرژی ۱۸ و حداکثر ۴۲ میلیارد کیلووات ساعت در سال بوده است. یعنی در یک سال مصرف برق ارزهای دیجیتالی حدود سه برابر شده بود. البته بعضی اوقات با کاهش قیمت ارزهای دیجیتالی میزان مصرف برق استخراج هم کاسته شده و افزایش میزان مصرف برق موضوعی قطعی نیست. اما در سال ۲۰۲۱ مصرف سالیانه شبکه بیتکوین به ۱۱۵ میلیارد کیلووات ساعت در سال رسیده است.
برپایه گزارش های بین المللی، حدود ۳۹ درصد از کل توان مورد نیاز استخراج رمزارز از راه انرژی های تجدیدپذیر تأمین می شود. با عنایت به این سهم و همینطور این نکته که تنها ۲۳ درصد از کل ظرفیت شبکه تحت حمایت های دولتی مانند معافیت مالیاتی یا یارانه قیمتی هستند، نشان داده است که در صورت وجود قوانین و مقررات صحیح، میتوان سرمایه گذاران این حوزه را به سمت استفاده از منابع تجدیدپذیر سوق داد.
منبع:

1401/04/20
21:16:40
5.0 / 5
340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402