میرتاج الدینی:

وزارت ارتباطات به امنیت مراکز داده توجه کند

وزارت ارتباطات به امنیت مراکز داده توجه کند

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که باید نگاه ویژه به ایجاد بسترهای اینترنت اشیا، ایجاد شهر و جوامع هوشمند، استفاده از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی در صنایع بزرگ و دولت الکترونیک در برنامه هفتم توسعه کشور مدنظر قرار گیرد، اظهار داشت: امنیت مراکز داده و داده های مردم برای مجلس شورای اسلامی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید نسبت به این مساله توجه جدی داشته باشد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، در مراسمی به مناسبت روز ملی فناوری که با حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مدیران بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و نمایندگان شرکتهای فعال در حوزه ICT و معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و هم قوه قضاییه برگزار شد، اظهار نمود: دنیای امروز در نسل چهارم صنعتی قرار دارد و فناوری اطلاعات و ارتباطات در جوامع بشری نقش بسزایی در تولید ثروت و اشتغالزایی در کشورها ایفا می کند و باید بدانیم شبکه های اجتماعی و زیرساخت های زنجیره هوشمندسازی، کسب و کارهای دیجیتال پیوند ناگسستنی پیدا کرده اند.
وی افزود: همینطور توجه به توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات و زیرساخت های ارتباطات نقش بسزایی در توسعه اقتصادی و افزایش میزان تولید ناخالص ملی کشور، خواهد داشت.
رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که نگاه ویژه به ایجاد بسترهای اینترنت اشیاء، ایجاد شهر و جوامع هوشمند و استفاده از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی در صنایع بزرگ و دولت الکترونیک باید از الزامات برنامه هفتم توسعه کشور باشد، اظهار داشت: در این خصوص وزارت خانه های بزرگ کشور از قبیل وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت بهداشت، وزارت آموزش پرورش و هم شهرداری ها که زیرساخت های حیاتی کشور را در اختیار دارند، باید نگاه ویژه ای به ایجاد زنجیره هوشمندسازی در زیرساخت های خود و تکمیل لایه های مختلف هوشمندسازی شامل زیرساخت های فیزیکی هوشمندسازی، سیستم های اندازه گیری الکترونیکی، ایجاد بسترهای ارتباطات امن، رایانش ابری و توسعه اپلیکیشن های تخصصی داشته باشند.
میرتاج الدینی اضافه کرد: در این خصوص فراکسیون راهبردی مجلس یازدهم بعنوان یکی از بزرگترین فراکسیون های مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه و تخصصی به فناوری اطلاعات و زیرساخت های ارتباطی در کشور دارد و طی سال قبل با همکاری و مشارکت بخش های حاکمیتی، دولتی، نظام صنفی کامپیوتری و بخش خصوصی، خوشبختانه بخشی از مشکلات این صنعت در مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری مرتفع شد.
وی ضمن اشاره به مهم ترین مسائلی که از جانب این فراکسیون در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دنبال شده است، اعلام نمود: طراحی و پیگیری استفساریه در مورد قانون بودجه 1400 و خارج کردن شرکتهای بدون شبکه دسترسی از شمول آن قانون، اصلاح طرح قانون افزایش دو درصدی از محل سهم دولت از درآمدهای اپراتورهای موبایل در قانون بودجه 1401 و خارج کردن اپراتورهای ثابت از شمول این قانون بخشی از این اقدامات است.
رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی افزود: عرضه طرح ایجاد صندوق توسعه شبکه فیبر خانگی از محل درآمدهای دولت از اپراتورها دیگر مورد پیگیری شده است و منابعی که برای صندوق پیشبینی می نماییم نزدیک به ۶۰۰۰ میلیارد تومان در سال است و در اختیار اپراتورهایی قرار می گیرد که بتوانند شبکه فیبر خانگی را در اختیار مردم قرار دهند.
میرتاج الدینی ضمن اشاره به روز ملی فناوری اطلاعات و در نظر گرفتن چنین روزی از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: زادروز دانشمند بزرگ ایرانی، محمدبن موسی خوارزمی، پدر علم داده ورزی، توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان روز ملی فناوری اطلاعات نامگذاری شده است. وی ملقب به شیخ الرییس، ریاضیدان، ستاره شناس، فیلسوف، جغرافیدان و مورخ شهیر ایرانی بود و عالم بنام قرون وسطی به شمار می رفت که همچنان حاصل تحقیقاتش مورد استفاده قرار می گیرد.
همینطور اسلامی، رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ضمن اشاره به مشکلات و موانع پیش روی حوزه فناوری اطلاعات از کمک های دولت و مجلس بخصوص اعضای فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در جهت مانع زدایی و حمایت ویژه از فعالیت شرکتهای دانش بنیان در این عرصه قدردانی نمود. در انتها هم قائمی، عضو شورای شهر تهران پیام محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد فناوری اطلاعات و ارتباطات را قرائت کرد.
منبع:

1401/04/26
10:13:57
5.0 / 5
422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403