عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه تهران عنوان كرد

تعمیر و بروزرسانی لپ تاپ های قدیمی، جایگزین خرید

تعمیر و بروزرسانی لپ تاپ های قدیمی، جایگزین خرید

به گزارش تجهیزات جانبی عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران با اعلان اینکه سود فروش قطعات کامپیوتر و لپ تاپ نزدیک به یک درصد رسیده، اظهار داشت: این روزها فروش اقلام فناوری به سبب رشد تکنولوژی، سقوط قیمت جهانی و کاهش قدرت خرید اقشار مردم کاهش قابل توجهی داشته و تعمیر و بروزرسانی دستگاه های قدیمی، جایگزین اقلام نو شده است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، بازار فروشندگان اقلام آی تی راکد است و این روزها شرایط رکود بازار و فشارهای مالیاتی سبب اعتراض اعضای فناوران کامپیوتر تهران شده است. دراین زمینه به نقل از اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران، ناصر جلالی، عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران کامپیوتر می گوید: فروشندگان اقلام آی تی در بهترین حالت بابت فروش کالا حدود چهار درصد از مردم سود دریافت می کنند. در وضعیت فعلی باتوجه به سقوط قیمت ها خیلی از اقلام سخت افزاری حوزه فناوری با زیان روبه رو شده و از سویی این روزها استقبال مردم از خرید اقلام نو کمتر شده است و مصرف کنندگان بجای خرید کالاهای نو با یک سری تعمیرات مانند نصب هارددیسک اس اس دی یا افزایش حافظه، دستگاه خودرا ارتقا می دهند.
وی با انتقاد از شیوه مالیات ستانی توسط دولت توضیح داد: سازمان امور مالیاتی بدون توجه به هزینه های سربار مانند هزینه اجاره مغازه، شارژ، آب، برق، گاز و بیمه، مالیات را تنها برمبنای فروش ناخالص دریافت می کند که این اقدام منطقی نیست. در زمینه آی تی مصرف کننده هنگام خرید کالا مستقیما وجه مورد نیاز را بوسیله دستگاه های پوز تسویه می کند. بدین سبب عملکرد صنوف فناوران کامپیوتر شفاف است و هرگونه تراکنش آنها بوسیله سازمان امور مالیاتی رصد می شود. اصناف مخالف پرداخت کردن مالیات نیستند اما سازمان امور مالیاتی بتازگی هر نوع تراکنش مانند پرداخت اقساط بانکی، وجوه قرض الحسنه و سایر تراکنش های بانکی را نیز مشمول مالیات دانسته که این مالیات ستانی از اصناف ضعیف موجب تعطیلی بنگاه ها و بیکاری اقشار جامعه می شود.
عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران اظهار داشت: در پاساژها و واحدهای صنفی فروش لپ تاپ و قطعات کامپیوتری، صدها مغازه وجود دارد که هر یک در کنار یکدیگر کالای مشابهی می فروشند و درحال رقابت هستند. بدین سبب در این شرایط نمی گردد یک واحد صنفی از محل فروش لپ تاپ ۳۰ درصد سود دریافت کند و یک واحد صنفی دیگر از مردم یک درصد سود بگیرد. در این بازار رقابتی بطور طبیعی سود کالا در کمترین درصد ممکن قرار می گیرد.
جلالی افزود: باتوجه به هوشمند بودن خریداران اقلام کامپیوتری و وجود سایت های فروش این اقلام قیمت اقلام کامپیوتر بسیار شفاف است، به عنوان مثال با یک جست وجوی ساده از سایت های اینترنتی قیمت مدل لپ تاپ ها با برندهای تجاری مختلف از سایت های اینترنتی قابل دستیابی است. البته در آن سایت ها هم رقابت شدید و اختلاف قیمت ها بسیار ناچیز است، بدیهی است که اگر تفاوت قیمت زیاد باشد، بصورت اتوماتیک سایت ها با قیمت بالاتر از گردونه رقابت حذف می شوند. یکی از نقدهای جدی کسبه این است که مالیات نباید از کل ارزش یک کالا بلکه باید از سود حاصل از فروش کالا با کسر هزینه ها دریافت شود.
وی با اشاره به کاهش قیمت لپ تاپ اظهار داشت: واردکنندگان شب عید امسال یک لپ تاپ را با دلار ۲۷ هزار تومانی با قیمت ۲۴ میلیون تومان می فروختند، این در شرایطی است که حالا چهار ماه از شروع سال می گذرد و قیمت این لپ تاپ با وجود دلار ۳۰ هزار تومانی به ۲۱ میلیون تومان رسیده است. علت کاهش قیمت لپ تاپ این است که اقلام مربوط به حوزه فناوری سریعا در جهان بروزرسانی می شود. بدین جهت تجار باید بر طبق نیاز روز بازار، کالا را بفروشند.
این فعال صنفی با اشاره به روند نزولی قیمت اقلام آی تی در جهان و با اعلان اینکه کالای آی تی قابل احتکار نیست، اظهار داشت: چنانچه واحدهای صنفی نسبت به فروش اقلام حوزه آی تی طمع کنند و نفروشند، در آینده ضرر هنگفتی خواهند کرد. به عنوان مثال اگر یک طلافروش مغازه خودرا ببندد و ۱۰ کیلو طلا داشته باشد و پس از ۱۰ سال همان مغازه را باز کند، سرمایه اش با تورم رشد کرده و سود هم می کند، ولی اگر یک فروشگاه کامپیوتری به مدت دو سال تعطیل شود، همان لوازم پس از دو سال بیش از ۵۰ درصد ارزشش را از دست می دهد. چنانچه نوسان ارز و قوانین گمرکی را در فروش لپ تاپ، تبلت قطعات کامپیوتر و موبایل لحاظ نکنیم قیمت کالاهای آی تی در ایران و در کل جهان روند نزولی دارد.
جلالی در سفارش ای به سازمان امور مالیاتی اظهار نمود: پیشنهاد ما به نمایندگان سازمان امور این است که چنانچه ابهامی در برگه تشخیص مالیاتی اصناف داشتند، برای به عدالت رسانی امور مالیاتی حتما از نظرات کارشناسان اتحادیه ها و اصناف استفاده کنند، برای اینکه یکی از وظایف اتحادیه ها وصول عوارض و مالیات است.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، قبل از این محمدرضا فرجی تهرانی -رئیس اتحادیه فناوران کامپیوتر تهران- با اشاره به شرایط بازار گفته بود: در وضعیت فعلی با انبوهی از کالاهای قاچاق روبه رو هستیم. علت این مساله عدم توجه به درخواست فعالان بخش خصوصی است. در شرایطی که تقاضا برای خرید اقلام فناوری وجود دارد، واردات کالاهای غیررسمی افزوده می شود که اولین لطمه آن قاچاق ارز است. از طرفی با گسترش قاچاق واردات کالاهای دست دوم و تقلبی بیشتر می شود که مصرف کننده نهایی متضرر اصلی آنست.
منبع:

1401/05/05
09:47:46
5.0 / 5
388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403