خدمات وزارت تعاون در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند چیست؟

خدمات وزارت تعاون در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند چیست؟

به گزارش تجهیزات جانبی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت خانه ای است که طیف گسترده ای از مردم بخصوص اقشار صدمه پذیر از اصلی ترین خدمات گیرندگان آن هستند و بر این اساس سازمان فناوری اطلاعات در تازه ترین گزارش خود به معرفی خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پرداخته است.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، به خدمتی هوشمند گفته می شود که بدون رجوع حضوری، به صورت برخط و بدون ارسال هر گونه مدرکی قابل دریافت باشد که مورد آخر کار دشواری است و نیازمند اتصال بانکهای اطلاعاتی همه دستگاههای دولتی به همدیگر است تا اطلاعات خویش را با هم به اشتراک گذارند.

بر این اساس، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند هم عرضه دهنده خدمات دولتی به صورت یکپارچه، سریع و آسان به عموم مردم است که حالا در راه آماده سازی و بهره برداری قرار دارد. دستورالعمل اجرایی اتصال دستگاههای اجرایی به "پنجره واحد خدمات هوشمند دولت" شامل اولویت ها، اصول حاکم و ضوابط ساماندهی با همکاری دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و مطابق قانون برای تصویب نهایی به شورای اجرایی فناوری اطلاعات ارائه شد. همینطور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اولویت اتصال و راه اندازی این پنجره را با دستگاههای دولتی دانسته و گفته بود وزارت خانه های مختلف و سازمان های ذیل این دستگاه ها باید در گام نخست، پنجره واحد خویش را راه اندازی کنند.

بر این اساس به منظور تحقق دولت یکپارچه هوشمند در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت ارتباطات، اقداماتی برای اجرایی شدن این مساله پیشنهاد شد که با مساعدت مجلس تبدیل به قانون شد. طبق «بند و تبصره هفت قانون بودجه» تمام دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی مکلف شده اند تا پایان شهریورماه سالجاری به راه اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند خود اقدام نمایند و حداقل ۳۰ درصد از خدمات پرکاربرد خویش را به صورت کاملا غیرحضوری و برخط به مردم عرضه کنند.

در همین رابطه سازمان فناوری اطلاعات در تازه ترین گزارش خود به معرفی خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پرداخته است. اجرای قانون کار، رفع مشکلات جامعه کارگری، هدفمندسازی یارانه ها و برنامه ریزی برای نظام تعاون کشور از اصلی ترین وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب می آید. هم اکنون پنج زیرمجموعه از بدنه اصلی وزارت تعاون، خدمات الکترونیکی خود از راه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی https: //my.gov.ir/ عرضه می دهند که به معرفی آنها می پردازیم.

ستاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

سامانه حمایت: این سامانه که با عنوان معیشت هم شناخته می شود، یکی از پرکاربردترین سامانه های وزارت تعاون است که برای سرپرست خانوارها قابل ورود و استفاده است. این سامانه، امکان مشاهده اطلاعات اقتصادی خانوار شامل خودرو، درآمد و خرید و واریز را فراهم می آورد.

سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور: عرضه دهنده انواع خدمات تعاونی به مدیران، اعضای شرکت ها، بازرسان و اعضای در ارتباط با اتحادیه های تعاونی بدون رجوع حضوری است.

سازمان تأمین اجتماعی

سازمان تأمین اجتماعی، همچون اولین سازمان هایی است که خدمات و سامانه های آن به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شدند و از این منظر دستگاهی پیشرو به حساب می آید. سامانه تأمین اجتماعی به سه طیف از مردم شامل بیمه شدگان، کارفرمایان و مستمری بگیران، خدمات الکترونیکی می دهد و در نهایت دارای کارتابلی شخصی با عنوان تأمین اجتماعی من است که امکان پیگیری درخواست ها را برای افراد زیر پوشش بیمه فراهم می آورد.

بیمه شدگان: سازمان تأمین اجتماعی ۱۱ خدمت غیرحضوری برای بیمه شدگان عرضه می دهد که اهم آنها عبارتند از: نام نویسی، دفترچه، سابقه، بازنشستگی، بیمه شدگان خاص و غیره

کارفرمایان: کارگاه ها و کارفرمایان به صورت الکترونیکی می توانند از ۹ خدمت ویژه استفاده نمایند که بعضی از آنها شامل: فهرست حق بیمه، درخواست بخشودگی جرائم، درخواست صدور مفاصا حساب، استعلام بدهی کارگاه و موارد مشابه است.

مستمری بگیران: با عنایت به فراگیری استفاده از گوشیهای هوشمند در بین خیلی از افراد جامعه، ارائه خدمات غیرحضوری به مستمری بگیران اقدامی است آنها را از تردد غیرضروری بی نیاز می کند. تأمین اجتماعی، ۱۰ خدمت موثر به مستمری بگیران ارائه می دهد که فیش حقوقی، حکم، درخواست گواهی، مستمری بازماندگان و از کارافتادگی بعضی از آنهاست.

درگاه جامع سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

جویندگان مهارت، دانشجویان و دانش آموزان از اصلی ترین مخاطبان درگاه سازمان آموزش فنی و حرفه ای هستند. پنج خدمت غیرحضوری مانند ثبت نام در دوره های آموزشی، ثبت تقاضاهای آموزشی- شخص حقوقی، استعلام گواهینامه، مشاوره و هدایت شغلی و استانداردهای آموزشی از راه این درگاه به متقاضیان ارائه می شود.

درگاه خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی

میز خدمات الکترونیکی صندوق بازنشستگی عرضه دهنده خدماتی است که نیازی به رجوع حضوری ندارد. بعضی از این خدمات عبارتند از اشتراک در صندوق بازنشستگی، برقراری حقوق بازنشستگی و از کارافتادگی، استرداد کسور مازاد بر سی سال خدمت، قطع حقوق بازنشستگیو وظیفه، پاسخ به استعلامات در رابطه با مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری، خدمات بیمه ای، خدمات رفاهی و عرضه احکام بازنشستگی و فیش حقوق.

پیشخوان مجازی سازمان بهزیستی

مددجویان سازمان بهزیستی با رفتن به این سایت می توانند از خدمات این دستگاه به صورت الکترونیکی و بدون رجوع حضوری بهره مند شوند. بعضی از این خدمات عبارتند ازسامانه جامع سفرهای زیارتی(هم قدم)، سامانه جامع فعالیتهای ارتقایی و خدمات روانشناختی، سامانه فرزندخواندگی، سامانه ارمغان، سامانه تصمیم(نوبت دهی طلاق) و سامانه غربالگری طیف اتیسم.

گفتنی است طی روزهای گذشته مدیر کل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی اعلام نمود با اتصال سازمان برنامه و بوجه کشور و مرکز ملی آمار ایران تعداد دستگاههای متصل به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از مرز ۱۰۰ دستگاه عبور کرده است.

مجید فولادیان - مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی - با بیان این خبر اظهار نمود: اولین مرحله اتصال دستگاه ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند درحال تکمیل است و ما در گام بعدی به دنبال افزایش کیفیت خدمات عرضه شده در این درگاه هستیم.

فولادیان در رابطه با وضعیت کیفی خدمات دستگاه ها در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اظهار داشت: هم اکنون سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی و چندین دستگاه اجرایی دیگر در عرضه کامل خدمات خود از راه این درگاه پیشرو هستند و بقیه دستگاه ها هم درحال تکمیل خدمات خود هستند.

وی عدم همکاری بعضی از دستگاههای پرمخاطب در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت به علت نداشتن پنجره واحد خدمات، نبود سامانه متمرکز با امکان احراز هویت الکترونیکی، عدم تحویل برخی سرویس ها از جانب دستگاه ها و نقص داده در بعضی پایگاه داده های پایه ملی را مهم ترین مشکلات در این حوزه عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر این مشکلات برطرف شوند.
1401/09/03
17:02:52
5.0 / 5
489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403