تحقق یک هدف ملی ایران در راه تبدیل شدن به هاب ترانزیت داده

تحقق یک هدف ملی ایران در راه تبدیل شدن به هاب ترانزیت داده

تجهیزات جانبی: تجهیزات جانبی: تبدیل ایران به هاب منطقه ای دیتا چند سالی است که مطرح شده و طی سالهای قبل و از طرف دولت ها تا به امروز اقدامات بسیاری جهت تحقق و پیشرفت آن انجام شده است.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از نقشه راه ظرفیت ترانزیت بین الملل در امتداد تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه، اسفندماه سال قبل در وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات اجرا شد. در این مراسم گفته شد که سه هدف در پروژه ای که رونمایی گردید، دنبال می شود که در رسیدن ایران به هدف تبدیل شدن به هاب داده در منطقه کمک کننده خواهد بود و برای تحقق این هدف نیازمند کاهش مدت زمان بازیابی مسیرها و افزایش کیفیت ارائه سرویس هستیم؛ در کنار موارد گفته شده ظرفیت انتقال کشور و ظرفیت فروش ترانزیت داده بین الملل بالا رفته است.

چندی بعد عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دراین زمینه اظهار داشت که یکی از مسائل مغفول مانده در زمینه ارتباطات، استفاده بهینه از ظرفیت خدادادی کشورمان برای ترانزیت دیتاست. ترانزیت داده بین غرب و شرق دنیا بوسیله خاک کشور ما مزیت های ویژه ای برای کشورهای همسایه دارد که مهم ترین آنها کاهش زمان پینگ ۲۰ تا ۳۰ میلی ثانیه ناشی از کوتاه شدن فاصله تا مراکز داده در اروپاست و همین طور امکان تعمیر و بازیابی خرابی مسیرهای فیبر در کمترین زمان نسبت به مسیرهای دریایی مثل دریای عمان، خلیج عدن و کانال سوئز است.

به عبارتی همه عوامل به جهت اینکه کشور ما به «هاب» منطقه ای ترانزیت دیتا تبدیل گردد، برقرار است و بدیهی است که باید از این ظرفیت استفاده گردد. از شروع دولت سیزدهم ۴۰ درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیکی کشور افزوده شده و آنگونه که وزیر ارتباطات و فناوری می گوید مقرر است ظرفیت ترانزیت دیتای کشور تا پایان دولت به ۴ ترابیت برسد.

به اعتقاد مسئولان ایران بواسطه وضعیت جغرافیایی که دارد امکان تبدیل شدن به هاب ترانزیت دیتای منطقه را داراست. بطور قطع ترافیکی که از بستر ایران و از مسیر زمینی خاک سرزمین ما عبور می کند، کیفیت بهتری نسبت به مسیر دریا و اقیانوس دارد تا به اروپا و سایر کشورها برسد. بر این اساس باید از این مزایای انتقال دیتا از خشکی به نفع کشورمان استفاده نمائیم و در عین حال که نیاز کشور را برای ارتباطات باکیفیت فراهم می نماییم، کیفیت این ارتباطات را برای منطقه هم ارتقاء دهیم.

اما پیشرفت دراین زمینه همچنان ادامه دارد به شکلی که رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت کشور مدتی پیش دراین زمینه اعلام نمود با حضور مؤثر شرکت ارتباطات زیرساخت در عرصه بین الملل طی ۱۸ ماه گذشته، میزان ترانزیت داده از مسیر ایران عزیز اسلامی از ۱.۳ ترابیت برثانیه به بالای ۲.۹ ترابیت برثانیه رسید و با تلاش شبانه روزی، ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه تبدیل خواهد شد.

منبع:

1401/12/14
12:00:57
5.0 / 5
406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403