فقط چند قدم تا تکمیل پروژه فیبر نوری در کشور

فقط چند قدم تا تکمیل پروژه فیبر نوری در کشور

به گزارش تجهیزات جانبی، پروژه فیبر نوری همچون پروژه هایی است که با اهتمام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پیشرفت های خوبی دست یافت و شهرها و روستاهای بسیاری در سالی که گذشت زیر پوشش آن قرار گرفتند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای گذشته در قسمت ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.
شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با فناوری های نوین و استفاده از خدمات پهن باند دارد.
این در شرایطی است که بر مبنای مصوبه شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.
از آغاز سال ۱۴۰۱ شهرهای بسیاری زیر پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند؛ به صورت مثال علی سملیان - مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر- در مورد آخرین وضعیت راه اندازی فیبرنوری منازل و کسب و کارها در استان بوشهر اظهار کرده که در پروژه توسعه شبکه مبتنی بر فیبرنوری، ۲۰۰ کیلومتر فیبرنوری در شهرهای بوشهر و عالیشهر و دلوار اجرا شد. همینطور در ۱۱ روستای شهرستان دشتستان هم تابحال ۱۱۴ کیلومتر فیبر نوری که از محل طرح خدمات عمومی الزامی روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأمین و راه اندازی شده است.

احداث ۱۰۸ کیلومتر فیبرنوری در استان گیلان
همینطور چندی قبل مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان از اجرا شدن ۱۰۸ کیلومتر فیبر نوری در این استان اطلاع داد و گفت تا آخر سال ۱۴۰۳ معادل ۴۰۰ کیلیومتر فیبر نوری دیگر اجرا می شود و بدین سان ۳۰۰ هزار خانوار زیر پوشش قرار می گیرند.
لازم به ذکر است؛ این پروژه در استان تهران هم شروع شده و تعداد مشترکان فیبرنوری در تهران حدود ۹۰ هزار مشترک است و آنگونه که مدیر عامل شرکت مخابرات پارسال گفته سال جاری جهش در فیبرنوری این استان رخ می دهد و طرح خوبی پیشبینی شده است.
ازاین رو میتوان گفت یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات توسعه زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و ما در این عرصه جزو کشورهای انتهای فهرست هستیم اما با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب و کارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ در این حوزه دولت منابع لازم را تأمین کرده و هشت درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مورد اختصاص می یابد. همینطور سرمایه لازم و زیرساخت های حقوقی هم فراهم گشته است.1402/01/02
13:34:37
5.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403