بخشنامه جدید گمرک اقدامی عملی در تحقق شعار پشتیبانی از تولید و مبارزه با قاچاق

بخشنامه جدید گمرک اقدامی عملی در تحقق شعار پشتیبانی از تولید و مبارزه با قاچاق

تجهیزات جانبی: تجهیزات جانبی: عضو هیأت مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران معتقد می باشد که بخشنامه جدید گمرک ایران درباب تسهیلات بند 1 ماده 38 به متوقف نشدن خطوط تولید و پروسه تحقیق و توسعه شرکت های تولیدی کمک جدی کرده، هیچ نوع تاثیری در ایجاد تقاضای ارز نداشته و در امتداد مبارزه با قاچاق است.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، محمد متشرعی- عضو هیأت مدیره و عضو کمیسیون تامین سازمان نظام صنفی استان تهران، در مورد بخشنامه جدید گمرک اظهار داشت: این بخشنامه موجب می شود که خطوط تولید به سبب عدم امکان تامین بموقع قطعات یدکی ماشین آلات به سبب طولانی شدن پروسه ثبت سفارش و اختصاص ارز متوقف نشود. همین طور سبب می شود تا پروسه تحقیق و توسعه شرکت های تولیدی و دانش بنیان تسریع شود.

او افزود: در حقیقت می توان این بخشنامه را یکی از اقدامات عملی گمرک در تحقق شعار پشتیبانی از تولید نام بُرد. شاید بتوان گفت فقط تولید کنندگان درک می کنند که وقتی یک خط تولید به سبب خرابی یک قطعه کوچک متوقف می شود و به تبع آن کارگران و تکنسین ها از کار باز می مانند، چه صدمات مالی و اعتباری به تولید کننده وارد می شود. چه کسی می تواند پیش بینی نماید کدام از قطعات با چه ارزشی در ضمن کار نیاز به تعویض خواهند داشت یا چند دفعه یک قطعه خراب می شود؟ هم اکنون به سبب تحریم ها تامین قطعات ماشین آلات خطوط تولید از بازارهای بین الملل به شدت پیچیده شده است. پس حمایت و تسهیلات گمرک ایران که برگرفته از نص صریح قانون است، می تواند حداقل تسریع کننده این بخش باشد.

متشرعی درباره ی امکان به وجود آمده جهت واردات کالاهای نمونه غیرتجاری اظهار داشت: در این بخشنامه به درستی پروسه ترخیص واردات کالاهای نمونه غیرتجاری تسریع شده است. وقتی در دوران تحریم امکان تامین بسیاری از محصولات خارجی نیست و یکی از رویکرد های اصلی بومی سازی محصولات های تک است، بدیهی است که واحد تحقیق و توسعه نیاز مبرم به نمونه کالاهای خارجی دارند تا بتوانند بر طبق بنچ مارک و مشاهدات عینی محصولات داخلی را طراحی کنند؛ به طوریکه با استانداردهای روز دنیا مطابقت داشته باشد.

عضو هیأت مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اشاره کرد: بطور قطع تسریع در پروسه ترخیص این نوع کالاها کمک شایانی به تسریع ورود کالاهای جدید و باکیفیت ساخت داخل خواهدنمود و پس این بخشنامه به درستی این تسهیلات را فقط برای تولیدکنندگان در نظر گرفته است.

طبق اعلام سازمان نظان صنفی استان تهران، او تحلیل های غیرکارشناسی در تفسیر این بخشنامه که در بعضی سایت های خبری دیده می شود را نادرست می داند و اظهار داشت: بنظر می رسد این مطالب به سفارش تعدادی از افراد خاص نوشته و منتشر می شود. چون با اجرائی شدن این بخشنامه عملاً منافع تعدادی از این افراد از بین خواهد رفت و دیگر نمی توانند از تولیدکنندگانی که در اضطرار تامین قطعات یدکی ماشین آلات خطوط تولید بوده اند درخواست های غیرمتعارف داشته باشند و آنها را با مشکل مواجه سازند

متشرعی در آخر ضمن پشتیبانی از رویکرد دقیق و کارشناسی رییس کل گمرک ایران اظهار امیدواری می کند که این رویکرد با استمرار مشورت با بخش خصوصی واقعی ادامه یابد.
1402/02/27
16:04:26
5.0 / 5
420
تگهای خبر: استاندارد , سایت , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403