با امضای تفاهم نامه ای محقق می شود

رسیدگی به تخلفات زمین خواری با تصاویر ماهواره خیام

رسیدگی به تخلفات زمین خواری با تصاویر ماهواره خیام

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، تفاهمنامه همکاری مشترک جهت استفاده از تصاویر ماهواره «خیام» در پنجره مدیریت واحد زمین به امضا رسید.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، حسین دلیریان، مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به به انتها رسیدن مراحل تثبیت ماهواره «خیام» در زمستان سال گذشته، اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که سازمان فضایی ایران برای این ماهواره در نظر گرفته، استفاده از تصاویر و داده های «خیام» در چارچوب های مختلف جهت رفع مشکلات کشور است که بر این اساس و بر اساس اعلام نیاز پنجره مدیریت واحد زمین به داده های این ماهواره، تفاهمنامه ای میان سازمان فضایی ایران و سازمان فناوری اطلاعات تهیه شد و به امضای رؤسای هر دو سازمان رسید.
وی استفاده نظام مند از این داده ها را از اهداف امضای این تفاهمنامه ذکر کرد و خاطرنشان کرد: برپایه این تفاهمنامه، سازمان فضایی ایران تأمین تصاویر ماهواره ای دقیق مورد نیاز پنجره مدیریت واحد زمین را با محوریت استفاده از تصاویر ماهواره «خیام» برعهده گرفته و این تصاویر را در اختیار سازمان فناوری اطلاعات قرار خواهد داد.
دلیریان افزود: بر اساس این تفاهمنامه که مقدمات اجرای بندهای اجرایی آن شروع شده، بزودی نخستین دسته از تصاویر ماهواره «خیام» در اختیار سازمان فناوری اطلاعات قرار خواهد گرفت و این سازمان تصاویر را در اختیار دستگاههای مسئول در پنجره مدیریت واحد زمین قرار خواهد داد.
به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی، وی یکی از مهم ترین کاربردهای تصاویر ماهواره «خیام» در پنجره مدیریت واحد زمین را در پرونده های زمین خواری و رصد تغییرات اراضی ذکر کرد.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ماهواره "خیام" در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۴۰۱ با وزن ۶۰۰ کیلوگرم با ماهواره بر "سایوز" به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد تا طبق اعلام سازمان فضایی به مدت ۵ سال از داده ها و تصاویر ارسالی آن در حوزه های کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرزها و مدیریت حوادث غیرمترقبه و نیروهای دفاعی استفاده گردد.
منبع:

1402/03/17
10:22:11
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402