راه هایی برای حذف ویروس ها از گوشی

راه هایی برای حذف ویروس ها از گوشی

تجهیزات جانبی: تجهیزات جانبی: درصورتی که تلفن همراه شما توسط بدافزاری مورد حمله قرار گرفت، لازم است ابتدا این برنامه را شناسایی و از گوشی خود حذف کنید و آنگاه یک برنامه امنیتی را دانلود کنید تا در مقابل برنامه های مخرب از گوشی شما محافظت کند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، کم توجهی کاربران در بروزرسانی آنتی ویروس و سیستم عامل موجب آلوده شدن سیستم ها به بدافزارها می شود که از میان رفتن اطلاعات ذخیره شده را در پی دارد. قربانیان فضای مجازی با بی توجهی بوسیله باز کردن پیوست ایمیل های اسپم یا لینک های درون آنها، باز کردن فایل های دانلود شده آلوده از سایت های نامعتبر یا کلیک روی لینک های مخرب، بوسیله توزیع تبلیغات آلوده، آلودگی بوسیله هک و نفوذ به سیستم ها، به ویژه سیستم هایی که لطمه پذیری آنها وصله نشده است، مورد سو استفاده قرار می گیرند.

پس از اطمینان از این که تلفن شما توسط بدافزار مورد حمله قرار گرفته است، دکمه پاور را پایین نگه دارید و تلفن را بطورکامل خاموش کنید. ممکنست این کار جلوی خسارت بدافزارها را نگیرد، اما می تواند جلوی کوشش های مخرب برای دسترسی به شبکه های مجاور را متوقف نماید.

خاموش کردن همین طور به شما فرصت می دهد تا فکر و تحقیق کنید که آیا برنامه آلوده خاصی را که بدافزار را به دستگاه شما وارد کرده است می دانید؟ آیا می دانید چه نوع نرم افزار دیگری ممکنست بدون رضایت شما بارگیری کند؟ اگر نتوانید برنامه را در ریشه مشکل پیدا کنید، نمی توانید آنرا حذف کنید. بدین سبب سفارش می شود که برنامه های ضدبدافزار می توانند به شناسایی مواردی که موجب ایجاد مشکلات شما می شوند کمک کنند و حتی ممکنست نرم افزارهای آلوده را برای شما حذف نمایند. این کار نیاز به بازگرداندن دسترسی مجدد تلفن به اینترنت دارد.

وقتی دستگاه خودرا مجدداً روشن می کنید و برای جدا کردن برنامه مشکل ساز، وارد برنامه می شوید، ابتدا به حالت ایمن بروید. این کار به محدود کردن خسارت هایی که برنامه آلوده می تواند انجام دهد کمک خواهدنمود. برای بیشتر دستگاه های اندروید، می توانید با نگه داشتن دکمه پاور برای چند ثانیه وقتی دستگاه روشن است، به حالت ایمن بروید، سپس روی گزینه Power off ضربه بزنید و نگه دارید.

این کار باید چند گزینه قدرت را بوجود آورد، همچون گزینه Reboot to safe mode. این حالت را انتخاب نموده و منتظر بمانید تا باردیگر تلفن خودرا راه اندازی کنید. اگر نمی توانید یک حالت امن پیدا کنید، بجای آن، حالت هواپیما را فعال کنید تا دستگاه شما از هر شبکه قطع شود. به طور معمول می توانید آن گزینه را در بالای سایه اعلان های خود پیدا کنید.

با مراجعه به تنظیمات برنامه مخرب را پیدا کنید

سراغ تنظیمات دستگاه اندروید خود بروید؛ تا آن زمان که بخشی به نام برنامه ها را مشاهده کنید، حرکت کنید. بدنبال فهرستی از تمام برنامه های فعلی خود باشید - برای یافتن فهرست کامل ممکنست لازم باشد مدیر برنامه را انتخاب کنید. هنگامی که در تنظیمات هستید، حرکت کنید تا برنامه آلوده را در مرکز مشکلات خود پیدا کنید. بسادگی حذف را انتخاب کنید و دستگاه اندروید شما باید برنامه مورد نظر را حذف کند. همین طور ایده خوبی است که فهرست برنامه های خودرا مرور کنید و بارگیری های مشکوک دیگر را حذف کنید، اگر قبلاً به این فهرست نگاه نکرده اید، ممکنست از برخی موارد عجیب دستگاه شما روی آن تعجب کنید.

هر دستگاه اندرویدی، مخصوصاً یک دستگاه لطمه پذیر، مستحق حفاظت است. تعدادی برنامه امنیتی وجود دارد که می توانید برای صیانت از تلفن خود، اسکن ویروس ها و خلاص شدن از شر فایل های ناخواسته و هرگونه نرم افزار آلوده، استفاده کنید. هنگامی که برنامه حذف برنامه دستی را بصورت دستی تمام کردید، یک برنامه امنیتی را دانلود کنید تا به مراقبت از هرگونه مسائل آینده کمک نماید.

همچنین لازم است همیشه به اخطارهای احتمالی مرورگر و تجهیزات الکترونیکی خود توجه کرده و با دقت ویژه داشتن در بروزرسانی سیستم عامل و آنتی ویروس کامپیوتر و گوشی تلفن همراه، تجهیزات خودرا از ورود نفوذگران مصون بدارید. پشتیبان گیری از اطلاعات ذخیره شده بصورت دوره ای و نگهداری این اطلاعات پشتیبان در حافظه های جداگانه بهترین راه برای جلوگیری از میان رفتن آنها توسط بدافزارها و یا گرو گرفتن آنها از طرف باج افزارهاست.

بیشتر بخوانید
ویروسی شدن گوشی هوشمند را به چه صورت تشخیص دهیم؟

اما ممکنست برایتان سوال ایجاد شود که ویورسی شدن گوشی چه نشانه هایی دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت با توجه به این که رسانه های اجتماعی بطور معمول از تبلیغات استفاده نمی کنند، این مساله راهی برای آگاهی از ویروسی شدن گوشی است. سایت های متنوعی در اینترنت وجود دارد که استفاده از آنها سبب ویروسی شدن گوشیها خواهد شد. اگر می خواهید مطمئن شوید که گوشی شما ویروسی شده یا خیر، می توانید سایت های شبکه هایی مانند توییتر را باز کنید، اگر در پروفایلتان تبلیغاتی را مشاهده کردید باید تقریباً به ویروسی شدن گوشی خود پی ببرید، چونکه این سایت ها عموما تبلیغات غیرضروری نداشته اند.

یکی دیگر از نشانه های ویروسی شدن تلفن همراه می توان خالی شدن سریع باتری باشد؛ در حقیقت اگر تلفن همراه شما یکباره شارژ خالی می کنید، باید حدس بزنید که گوشی ویروسی شده است برای اینکه وجود ویروس ها سبب می شود که حجم پشتیبانی باتری گوشی کم شود و هنگامی که نرم افزار مخربی وارد گوشی شما می شود، حافظه گوشی شما بصورت متداوم درحال کار است که در نهایت سبب می شود باتری گوشیتان زودتر از گذشته خالی شود.

همچنین داغ شدن تلفن همراه از دیگر نشانه های گوشیهای ویروسی است. امروزه داغ شدن گوشی در زمان های طولانی امری طبیعی به نظر می آید، اما باید توجه داشته باشید که اگر در وضعیت عادی و زمانی که زیاد با گوشی کار نمی کنید، متوجه داغ شدن بیش از اندازه گوشی شدید، احتمال ویروسی شدن گوشی شما وجود دارد، برای اینکه تعدادی از ویروس ها سبب می شوند که بیش از حد طبیعی از CUP گوشی استفاده گردد و درنهایت با داغ شدن غیرطبیعی گوشی روبه رو می شوید.

علاوه بر موارد ذکر شده ریست شدن ناگهانی وای فای هم می تواند دلیل دیگری در خصوص ویروسی شدن گوشی باشد. در گوشیهای اندرویدی ممکنست یک دفعه با روشن شدن ناخواسته جی پی اس روبه رو شوید اما نمی توانید این مورد را دلیل بر ویروسی شدن گوشی خود بدانید. در صورتیکه به شکل ناگهانی متوجه شدید که وای فای گوشی از کار افتاده است می توانید به ویروسی شدن شک کنید و برای اینکه از شر این مساله رها شوید باید گوشی را ریست کنید.

نتهای پیاممنبع:

1402/03/19
13:44:17
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403