در حاشیه جلسه هیئت دولت

زارع پور: فیلترینگ خارج از چارچوب تصمیم گیری دولت می باشد

زارع پور: فیلترینگ خارج از چارچوب تصمیم گیری دولت می باشد

به گزارش تجهیزات جانبی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اشاره کرد: امیدوار هستیم که مرکز ملی فضای مجازی از ظرفیتهای خود در دوره ی جدید استفاده نماید تا نقش موثرتری نسبت به گذشته در عرصه فضای مجازی کشور ایفا کند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران، بیان کرد: به مرکز ملی فضای مجازی ماموریت داده شد و ما امیدوار هستیم که مرکز ملی فضای مجازی از ظرفیتهای خود در دوره ی جدید استفاده نماید تا نقش موثرتری نسبت به گذشته در عرصه فضای مجازی کشور ایفا کند. از این نقش فرادستگاهی که این مراکز دارد استفاده نمائیم به جهت اینکه مشکلاتی که خارج از اراده وزارت ارتباطات در عرصه شبکه است، برطرف شود.
ایشان سپس اظهار داشت: به عنوان مثال در عرصه حاکمیت شرکتی و نقشی که شرکت های خصوصی در شبکه که بنا به دلایلی که در گذشته بوده ماموریت خودرا به درستی انجام ندادند. به عنوان مثال شرکت مخابرات ایران که در اینروزها بحث آن مطرح است و در عرصه تجمیع و شبکه داخلی شهرها و استانها طی سالیان گذشته وظیفه خودرا به درستی انجام نداده است و شبکه اشباع بوده و در بعضی از ساعات مشکلاتی را در بعضی از استانها به وجود آورده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اشاره کرد: موضوع دوم بحث فیلترینگ است که خارج از چارچوب تصمیم گیری دولت بوده و کمیته ای که دراین زمینه وجود دارد، دولت سهم عمده ای در آن ندارد. امیدوار هستیم همان طوری که در حکم انتصاب دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی که توسط رییس جمهور صادر گردیده است، بازبینی در سیاست ها و مصادیق فیلترینگ مطرح شده و یکی از خواسته های رییس جمهور از ایشان بوده، این امر مورد توجه قرار گیرد. قسمتی از گلایه های مردم از سرویس ها و سایت هایی است که به اعتقاد ما نیز بلاوجه بسته شده است.
ایشان سپس اشاره کرد: بارها عرض کردم به عنوان مثال بستن گوگل پلی یا مصادیق آن، بازی های پرکاربرد یا تعدادی از سرویس هایی که مردم به آن نیاز دارند، باید در کارگروه بررسی شود. قسمتی از نارضایتی مردم ناشی از بستن این سرویس ها است.
وی اشاره کرد: همچنان که قبلا هم اعلام کردیم درباب رسانه های اجتماعی و پیامرسان ها تابع مصوبات مراجع بالادستی هستیم و آنها کماکان برقرار است. اما به اعتقاد ما یکسری از سرویس ها و خدمات است که می توان در بستن آنها تجدید نظر شود، که از عهده وزارت ارتباطات و دولت خارج است. امیدواریم مرکز ملی فضای مجازی در این زمینه نیز در قالب همین کارگروه نقش آفرینی داشته باشد که ما اثرات آنرا در کاهش نارضایتی های مردم و افزایش سرعت و کیفیت شبکه داشته باشیم.
ایشان سپس اشاره کرد: در مورد دولت هوشمند نیز با موعدی که رییس جمهور تعیین کردند و در قانون نیز دستگاهها مکلف شدند که این کار را انجام دهند، کار پرشتابی شروع شده است. چند دستگاهی که متصل نشده بودند، به سرعت دارند کار خودرا پیش می برند. بنده از وزیر علوم نیز باخبر شدم تعداد دانشگاه هایی که متصل شده اند، سه رقمی شده اند. مابقی دستگاهها نیز درحال انجام این کار هستند. دستگاهها باید تا پاییز تمام استعلامات خودرا به شکل برخط انجام دهند. هیچ مراجعه کننده ای برای گرفتن استعلام نباید از یک اداره به اداره دیگر یا از یک وزارتخانه به یک وزارتخانه دیگر برود.
وی ادامه داد: از طرف دیگر دستگاه باید تمام خدمات خودرا بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارایه کنند. یعنی غیر از اتصال تکلیف دارند که خدمات خودرا نیز بوسیله این پنجره ارایه کنند. از طرف دیگر باید 20 درصد خدمات خودرا هوشمند کنند. این سه تکلیف مهمی است که رسانه ها باید از دستگاه دنبال کنند. موعدهای قانونی وجود دارد. یکی تا آبان، یکی تا آذر و دیگری تا دی است که ان شاءالله این اتفاقات خوب برای مردم رقم بخورد و مردم طعم شیرین استفاده از فناوری را در استفاده از دولت بچشند. سال قبل سال پنجره واحد بود و امسال سال افزایش کیفیت خدمات و حذف کاغذ از مراودات بین دستگاهی است که ان شاءالله بتوانیم دولت هوشمند را به مفهوم واقعی کلمه امسال محقق نماییم.
منبع:

1402/04/15
15:39:23
5.0 / 5
317
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403