توسط دانش بنیان ها صورت گرفت؛

ساخت یک سامانه کوانتومی برای امنیت ارتباطات

ساخت یک سامانه کوانتومی برای امنیت ارتباطات

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، مدیر یک شرکت دانش بنیان از ساخت سامانه توزیع کلید کوانتومی فیبری برای امنیت ارتباطات آگاهی داد و اظهار داشت: توزیع کلید کوانتومی امکان اشتراک گذاری یک کلید تصادفی مخفی را بین دو شخص فراهم می آورد.حمیدرضا شجاعی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به کسب دانش فنی و ساخت «سامانه توزیع کلید کوانتومی فیبری» اظهار داشت: این محصول از فناوری های نوین کوانتومی بشمار می رود که بتازگی و در نمایشگاه نانو ۱۴۰۲ از آن رونمایی گردید. توزیع کلید کوانتومی (QKD) یک روش ارتباط امن است که یک پروتکل رمزنگاری مبتنی بر مکانیک کوانتومی را پیاده سازی می کند.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان پارسا درباره ی این دستگاه و کارکردهای آن توضیح داد و اظهار داشت: توزیع کلید کوانتومی امکان اشتراک گذاری یک کلید تصادفی مخفی را بین دو شخص فراهم می آورد که می توان از آن برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام ها استفاده نمود.
این فعال فناور اضافه کرد: از خاصیت های منحصر به فرد و مهم توزیع کلید کوانتومی این است که دو کاربر درحال ارتباط می توانند حضور شخص ثالث و تلاش او برای کسب دانش از کلید را تشخیص دهند. کاربرد این دستگاه در حوزه ارتباطات امن است. در مراکز حساس دولتی، دفاعی و اقتصادی (مثل بانک مرکزی) کاربرد دارد و می تواند در زیر ساخت های مخابراتی نیز استفاده گردد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن بیان این مطلب که تا حالا تنها ۴ مورد از این دستگاه در دنیا تولید شده و ایران پنجمین کشور دارنده دانش فنی ساخت این دستگاه به حساب می آید، اظهار داشت: این پروژه از سال ۱۳۹۸ شروع شد و ۱۰ تا ۱۲ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه های شریف، شهید بهشتی، امیرکبیر در انجام پروژه مشارکت داشتند و اعضای هیأت علمی دانشگاه های علم و صنعت و شهید بهشتی نیز در پروسه پروژه کمک کردند.
وی درباره ی چرایی ضرورت ورود به حوزه کوانتومی و ساخت چنین سامانه توضیح داد و اظهار داشت: در آینده ای نزدیک پیش بینی می شود کامپیوترهای کوانتومی با قدرت پردازش بالا ظهور می کنند که البته هم اکنون هم تا حدودی قابل دسترس هستند که در این شرایط پروسه امنیتی تبادل داده و بحث تبادل اطلاعاتی در بانکها و مراکز حساس زیر سوال خواهد رفت؛ یکی از دستگاه های مقابله کننده با چالش های امنیتی همین سامانه توزیع کلید کوانتومی است که پروسه تبادل کلید مورد نیاز برای رمزنگاری را انجام می دهند و دیگر امکان هک سوپر کامپیوترهای کوانتومی وجود نخواهد داشت.
شجاعی با تأکید بر این که سامانه می تواند از ایجاد چالش های امنیتی در عرصه ارتباطات پیشگیری کند، اظهار داشت: نسخه ای که هفته گذشته رونمایی گردید، پرتابل است و در صورت حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری تا ۶ ماه آتی این محصول قابلیت تجاری سازی دارد. این محصول حتما بازار جهانی دارد چونکه تعداد نمونه های مشابه آن در دنیا محدود است.
این فعال فناور اظهار داشت: قیمت نمونه های خارجی این دستگاه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار برآورد می شود و قیمت آن در داخل کشور در صورت تجاری سازی خیلی کمتر است.


منبع:

1402/08/22
08:50:45
5.0 / 5
298
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403