ژاپنی ها می خواهند زباله های فضایی را با لیزر تبخیر کنند

ژاپنی ها می خواهند زباله های فضایی را با لیزر تبخیر کنند

تجهیزات جانبی: یک استارت آپ ژاپنی با همکاری یک شرکت استرالیایی می خواهد زباله های فضایی را با بهره گیری از لیزرهای زمینی تبخیر کند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، یک استارت آپ ژاپنی به نام ایکس-فیوژن(EX-Fusion) با همکاری شرکت ای اواس اسپیس(EOS Space) استرالیا برای مقابله با معضل زباله های فضایی درحال توسعه یک سیستم لیزری برای حذف آنها از مدار زمین هستند.
به نقل از آی ای، ایکس-فیوژن(EX-Fusion) یک استارت آپ مستقر در اوزاکا می خواهد یک سیستم لیزری زمینی بوجود آورد تا به حذف زباله های فضایی از زمین کمک نماید. این رویکرد نوآورانه در صورت موفقیت می تواند راهی باارزش برای پاکسازی فضای شلوغ در اطراف سیاره زمین باشد.
محو کردن زباله ها با لیزر
زباله ها یا زباله های فضایی به اجسام تولید شده توسط انسان در مدار زمین مانند ماهواره های قدیمی و قطعات موشک ها اشاره دارد که حالا از کار افتاده اند و تبدیل به بقایا و زباله شده اند. این قطعات با اندازه های متفاوت، خطرات برخورد را برای فضاپیماهای عملیاتی و ایستگاه فضایی بین المللی ایجاد می کنند و حتی زباله هایی به کوچکی چند میلی متر می توانند هنگام برخورد با ماهواره ها و سفینه های فضایی مشکل ایجاد کنند.
در نتیجه، با گسترش کارهای در رابطه با فضا در سطح جهان، نیاز به ردیابی و حذف زباله های فضایی کوچک تر بیشتر می شود.
به عنوان مثال، رسانه نیکی آسیا(Nikkei Asia) گزارش می دهد که یک استارت آپ مستقر در توکیو به نام استرواکسیل هولدینگز(Astroscale Holdings) می خواهد یک ماهواره اختصاصی برای حذف زباله های فضایی نسبتاً بزرگ پرتاب کند یا در نمونه ای دیگر، شرکت ژاپنی اسکای پرفکت جی ست(Sky Perfect JSAT) برای توسعه لیزر نصب شده بر روی ماهواره که زباله های فضایی را به سمت جو زمین هدایت می کند تا بسوزند، تلاش می کند.
اما استارت آپ ایکس-فیوژن متمایز است، برای اینکه رویکرد زمینی را در پیش گرفته است و می خواهد از زرادخانه فناوری لیزری خود روی زمین استفاده نماید. گفتنی ست که این زرادخانه لیزری در ابتدا برای دستیابی به قدرت همجوشی توسعه یافته بود.
این شرکت در ماه اکتبر یک قرارداد همکاری با شرکت استرالیایی EOS Space Systems منعقد کرد که پیمانکار استرالیایی دارای فناوری شناسایی زباله های فضایی است.
حالا ایکس-فیوژن برنامه های خودرا برای نصب یک سیستم لیزری قدرتمند در رصدخانه فضایی EOS در نزدیکی کانبرا اعلام نموده است.
مرحله اولیه این پروژه شامل راه اندازی فناوری لیزری برای ردیابی زباله های فضایی با ابعاد کمتر از ۴ اینچ(۱۰ سانتی متر) خواهد بود. این اندازه زباله بطور سنتی برای هدف گیری از زمین با بهره گیری از لیزر چالش برانگیز بوده است. در مرحله دوم، ایکس-فیوژن و ای اواس اسپیس از پرتوهای لیزری پرتاب شده از سطح زمین برای حذف زباله های فضایی استفاده می کنند.
این روش شامل پرتاب پرتوی لیزر بطور متناوب در راستای مخالف حرکت زباله فضایی برای کاهش سرعت آنست. این کاهش سرعت گردش در مدار، حداقل از نظر نظری باید موجب سقوط زباله ها به جو زمین شود که منجر به سوختن آنها بر اثر اصطکاک با هوا می شود.
گروه فضایی EOS هم اکنون سیستم های تسلیحات لیزری را برای از بین بردن پهپادها تامین می کند، اما لیزرهای پرقدرت کاربردهای دیگری نیز دارند.
جیمز بنت معاون اجرائی EOS Space می گوید، لیزرهایی که برای حذف زباله های فضایی طراحی شده اند، مانند لیزرهای مورد استفاده در سلاح ها نیستند. سلاح های لیزری فعلی اغلب از لیزرهای رشته ای برای برش و ذوب کردن فلز و تخریب پهپادها بوسیله حرارت شلیک مداوم استفاده می نمایند.
با این وجود، روش ایکس-فیوژن از لیزرهای حالت جامد پمپ شده با دیود(DPSS) استفاده می نماید. این لیزرها برای اعمال نیرو به زباله هایی که به سرعت درحال حرکت هستند، شلیک می کنند و مانند یک ترمز آنرا متوقف می کنند.
کازوکی ماتسو، مدیرعامل ایکس-فیوژن می گوید: قدرت یک لیزر برای از بین بردن زباله های فضایی یک درجه کمتر از قدرت مورد نیاز برای همجوشی هسته ای است، اما در چالش های فنی مانند کنترل بوسیله آینه های ویژه مشترک است.
کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد
طرح ایکس-فیوژن برای ساقط کردن زباله های فضایی از روی زمین با موانع توسعه ای در رابطه با دقت و قدرت روبروست. با این وجود، این مزیت را دارد که این امکان را فراهم می آورد که این کار به آسانی از روی زمین صورت گیرد.
این فناوری بطور بالقوه می تواند در کنار خدمات حذف زباله های فضایی ارائه شده توسط شرکت هایی مانند Astroscale مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1402/10/26
13:42:14
5.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402